مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
برخی از مصالح پوششی داخل کاسه استخر

برخی از مصالح پوششی داخل کاسه استخر

فهرست مطالب

الف) روکش های محافظتی مصنوعی

این نوع روکش ها بسیار متنوع و با کارایی های مختلف می باشد که عمده ترین آنها به شرح زیر خلاصه می شود:

1- روکش اپوکسی

این روکش در دو لایه با ضخامت حداقل ۱۰ میلی متر، ضمن تامین عایق رطوبتی لازم برای بتن، کلیه فرورفتگی ها و لوله های داخل استخر را به طور مناسبی پوشش می دهد.

2- روکش های نئوپیرن و هالیپالون

این نوع روکش ها به آسانی روی اغلب مصالح ساختمانی را می پوشاند و روی نواقص را مسدود می کند. این روکشها در ضخامت ۵۰ میلی متر از ۵ تا ۱۰ سال دوام خواهد داشت.

3- روکش های پلی ونیل کلراید پلی سولفید، پلی ایزوپرن، پلی یورتین و سایر ترکیبات مشابه،

همه از نوع روکش های پرضخامت و مطلوب شناگران می باشد. از میان روکش های فوق یک نوع ترکیب بارز در استخرهای شنا با نام آلیفاتیک پلی یورتین پلی استر کاربرد دارد که به راحتی می تواند جایگزین کاشی شود. این روکش با ۱۵ میلی متر ضخامت مقاومتی معادل کاشی و حدود ۱۵ تا ۲۰ سال دوام دارد. این روکش به نام پرسلان’ معروف است که در رنگ سفید و طیف های مختلف رنگ آبی وجود دارد.

4- پوشش های رنگی

پوشش های حفاظتی در گروه رنگ ها با تنوع بیشتری نسبت به سایر مصالح نازک کاری وجود دارد. در این گروه رنگ هایی که دارای پایه لاستیک می باشد نسبتاً ارزان ولی با دوام کمتر است که از آن میان رنگ هایی از نوع لانکس بدون بو و بدون اثرات سوء شیمیایی می باشد.

ب) کاشی کاری

کاشی کاری، به عنوان یک نازک کاری زیبا، پردوام و تا حدودی سنتی به ویژه در استخر های سرپوشیده هنوز از موقعیت خاصی برخوردار است. هزینه زیاد، زمان طولانی و دقت و حوصله برای نصب کاشی، استفاده از این نوع مصالح را محدود کرده است. انتخاب مناسب کاشی و دقت در اجرای آن تا حدود زیادی مانع نفوذ آب و رطوبت به بدنه استخر می شود. در کاشی کاری باید توجه داشت که نمای کار مسطح و بدون شکستگی و فرورفتگی باشد و در موارد لازم از کاشی های خاص کنج، گوشه و لبه استفاده شود تا ضمن تامین دوام بیشتر امکان نظافت و حفظ بهداشت به راحتی فراهم باشد. کاشی مورد استفاده در استخر باید از بهترین نوع کاشی های سرامیکی لعابی براق و کاملاً مسطح و مقاوم در مقابل تغییرات درجه حرارت و املاح آب باشد.

ب) کاشی کاری

ج) اندودکاری

اندودکاری اگر مطابق مشخصات فنی تائید شده اجرا شود پوششی نسبتاً ارزان و پردوام برای جداره های داخلی و کف کاسه استخر خواهد بود. اندودها معمولاً از سیمان سفید و افزودنی های ضروری مانند مواد مقاوم به نفوذ آب و انواع تقویت کننده های اندود می باشد. در مخلوط اندود استفاده از ماسه سیلیسی سفید و گرد سنگ آهک یا مرمر سفید به اضافه رنگ سیمانی آبی به مقدار معین نمای مطلوبی از نظر تلالو آب و زیبایی محیط به وجود خواهد آورد. زیرسازی مناسب با دو قشر رویه و عمل آوردن آن در زیر آب مطابق مشخصات فنی تائید شده دوام و استحکام لازم را به وجود خواهد آورد اندود سیمانی با ترکیب فوق به سبب وجود مواد آهکی ،مضاعف از نظر تامین بهداشت جداره های داخل استخر بسیار مفید و موثر خواهد بود.

برای افزایش دوام اندودکاری توصیه می شود برای نظافت استخر از مصرف محلول های اسیدی قوی اجتناب شود و در عوض دفعات نظافت و شستشو به حداکثر ممکن رسانده شود باید از تجمع مواد پوسیدنی مانند فلزات و مواد آلی که توسط باد وارد استخرهای رو باز می شود جلوگیری نمود. به گونه ای که استخرهای روباز در فصول نامساعد باید پوشیده و حفاظت شود.

د) نازک کاری های ترکیبی

با توجه به ویژگی های مستقل کف و دیواره های کاسه استخر و همچنین هزینه و تنوع نماسازی، معمولاً نازک کاری های ترکیبی اجتناب ناپذیر می باشد. به طور مثال کاشی کاری کف کاسه استخرها توصیه نمی شود و از اندود سیمانی و یا مصالح مصنوعی مانند موزائیک لاستیکی و یا اپوکسی استفاده می شود. کاشی کاری جداره ها نیز ممکن است برحسب سلیقه تا نیمه و یا کامل انجام شود موزائیک های اپوکسی و یا فرش های لاستیکی از مصالح مناسب نازک کاری در کف استخر ها می باشد که بهتر است با اندودکاری و یا با روکش های محافظتی مصنوعی ترکیب شود.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.