مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
حقوق زنان در قانون مدنی

حقوق زنان در قانون مدنی

فهرست مطالب

دسته بندی : >

همانطور که می دانید هر کس امتیازات و حقوقی دارد. در این جا با توجه به قانون مدنی از امتیازات حقوق زنان صحبت می شود. امتیازات حقوق زن در قانون مدنی عبارتند از:

1- حق زن در تعریف دارایی خود

طبق ماده ۱۱۱۸ زن دارای استقلال اقتصادی است و می تواند به هرگونه دارایی خود را تصرف کند و این دارایی با اخذ نفقه منافاتی ندارد.

۲- حق زن در استفاده و اعمال شروط ضمن عقد

برابر ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی زن به هنگام عقد می تواند هر شرطی را که مخالف مقتضای ذات عقد نباشد بر مرد اعمال کند.

3- حق فسخ نکاح در صورت جنون مرد

جنون به سه دسته جنون آنی، ادواری و مستمر تقسیم می شود. قانون گذار می گوید تفاوتی بین جنون مستمر یا ادواری نیست

4- حق زن در طلاق رجعی

در طلاق رجعی زن و شوهر باید به مدت سه ماه در یک منزل سکونت داشته باشند و مرد به زن نفقه بدهد؛ در این شرایط، در صورت فوت مرد، زن ارث می برد. چنانچه در این ایام مرد بخواهد زن دیگری اختیار کند حتماً باید با اجازه همسر اول یا دادگاه باشد. در ایام عدّه، مرد نمی تواند با خواهر زن ازدواج بکند و زنا در این دوره، زنای محصنه محسوب می شود. زن می تواند تمام وظایف زوجیت را که منافاتی با ماهیت طلاق ندارد انجام بدهد. فلسفه این امر در قرآن این است که خداوند می فرماید: شما نمی دانید شاید خداوند خبری دیگر پدید آورد.

5- حقوق دیگر

اگر زنی فوت کند و اولادی نداشته باشد، به همسرش 2/1 ارث می رسد و اگر اولاد داشته باشد 4/1 ارث می برد. اگر مردی فوت کند و اولاد نداشته باشد به زن 4/1 ارث می رسد و اگر اولاد داشته باشد 8/1 ارث می رسد.

اگر مردی فوت کند و چند زن داشته باشد 8/1 به همه آنها به طور مساوی ارث می رسد و اگر اولاد نداشته باشد 4/1 به آنها ارث می رسد.

اگر صفت خاصی در یکی از طرفین شرط شده باشد اما پس از عقد، فقدان وصف منظور شود، طرف مقابل حق فسخ خواهد داشت؛ مثلاً صفت پزشک برای مردی که پزشک نیست البته زن می تواند از حق فسخ خود بگذرد اما مطالبه خسارت به قوت خود باقی است.

خانواده ها می توانند اوصاف ذکر شده را ثبت کرده تا در صورت وقوع مشکل پس از ازدواج از حق فسخ استفاده کند.

امتیازات حقوق زن در قانون مدنی

امتیازات حقوق زن در قانون مدنی

قانون مدنی، برای زنان امتیازاتی قائل شده است که عباتند از:

  1. استحقاق نیمی از مهریه قبل از عروسی در صورت وقوع طلاق
  2. حق زن در ازدواج موقت

در ازدواج موقت اگر مهریه تعیین نشود عقد باطل است

  • حق زن در مساله فسخ نکاح

طلاق در دست مرد است، ولی در فسخ، این طور نیست و حق مشترک است. به محض اینکه شرایط فسخ ایجاد شد حق نیز ایجاد می شود.

  • حق زن در مساله نفقه

این حق به محض عقد محقق می شود

  • حق زن در انتخاب محل سکونت

با شرط ضمن زن می تواند حق سکونت را از آن خود کند

  • حق زن در ترک منزل شوهر در صورت خوف از ضرر جسمی، مالی یا شرافت

زن بدون اجازه شوهر نمی تواند خانه شوهر را ترک کند، اما بر اساس ماده 1115 قانون مدنی گاهی اوقات حق دارد که بدون اجازه شوهر منزل را ترک کند. مثلاً هرچند خروج از کشور نیاز به اجازه مرد دارد اما زنی که مستطیع شده است و می خواهد به حج تمتع برود، می تواند بدون اجازه شوهر، خانه را ترک نماید.

  • حق زن در استفاده از حق حبس

تا زمانی که مرد مهریه زن را پرداخت نکرده است زن می تواند برابر ماده 1085 قانون مدنی از انجام وظایف زناشویی خودداری کند. حتی در این صورت نیز مرد باید نفقه را پرداخت کند.

عیوب چند قسم است: یا مختص مرد است یا مختص زن و یا عیوب مشترک می باشد. عیوب مشترک، مثل جنون در زن یا مرد، البته جنون باید قبل از عقد باشد و در این صورت به هر دو طرف حق فسخ نکاح داده شده است.

ماده1128 قانون مدنی می گوید:

اگر مرد یا زنی خود را واجد صفاتی معرفی کنند که پس از عقد، فقدان آن مشخص شود این امر تدلیس نام دارد و از موجبات فسخ نکاح است. در مورد ناتوانی جنسی مرد، زن می تواند مانند سایر موارد فسخ نکاح، بلافاصله با جنبه اعلامی، قضیه را بیان کند و پس از یک سال مراجعه به دادگاه و پزشکی قانونی در صورت عدم درمان مرد، دادگاه فسخ نکاح را اعلام می کند. اگر زنی قبل از عقد و یا مدتی پس از زندگی با شوهر از این عیب مطلع شده باشد نمی تواند از حق فسخ استفاده کند و حتماً باید به دادگاه مراجعه کند و تقاضای طلاق بدهد.

جایگاه و منزلت زن در دین اسلام، در سطح بالایی قرار دارد و حفظ حرمت و حقوق زنان بسیار تاکید شده است. از آنجایی که قوانین کشور ما بر پایه و اساس دین اسلام قرار گرفته است، در قانون مدنی نیز قوانینی در راستای تکریم زن و حفظ حقوق آن تعیین گشته است که برخی از این قوانین را برای شما بازگو خواهیم کرد:

  1. حق زن در تعریف دارایی خود، طبق ماده ی 1118 زن دارای استقلال اقتصادی است و می تواند به هرشکلی، دارایی خود را تصرف کند و این دارایی با اخذ نفقه منافاتی ندارد.
  2. حق زن در استفاده و اعمال شروط ضمن عقد؛ برابر ماده ی 1119 قانون مدنی، زن به هنگام عقد می تواند هر شرطی را که مخالف مقتضای ذات عقد نباشد بر مرد اعمال کند. این شروط به استثنای شروطی هستند که در قباله ازدواج آمده است و عاقد یکایک آن هارا برای طرفین می خواند و در صورت موافقت، آنها را امضا می کنند و متعهد می شوند.

منبع: کتاب قوانین حقوقی که همه باید بدانند

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.