مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
اصول تصفیه آب استخر

اصول تصفیه آب استخر

فهرست مطالب

دسته بندی : >

کنترل استانداردهای فيزیكی، شيميایی و ميكروبی آب استخرهای شنا بخصوص استخرهای با جریان چرخشی، دارای اهميت فراوانی است. این تصفيه اغلب شامل فيلتراسيون همراه با و یا بدون تصفيه شيميایی است و هدف از آن، نگهداری آب در یک شرایط مطلوب و سالم برای شناگران می باشد که می توان به معيارهای از جمله عاری نگهداشتن آب استخر از عوامل بيماریزا، جلوگيري از رشد جلبک ها، حذف مواد تحریک کننده و سمی، حذف بو و طعم نامطلوب و کدورت، جلوگيري از خورندگی اتصالات استخر و تجهيزات و یا رسوبگذاری و حفظ شفافيت آب اشاره نمود

تصفیه آب استخر فیزیکی

هدف از تصفيه فيزیكی  جدا کردن ذرات معلق و یا ته نشين شده خارجی از چرخه و سيكل تصفيه می باشد. آلودگی های فيزیكی را می توان با فاکتورهایی از جمله طراحی هيدروليک استخر و تعيين تعداد و محل ورود و خروج آب برای جلوگيری از سكون آب، تعيين دبی صحيح گردشی آب، انتخاب فيلتر مناسب و انعقاد مواد کلویيدی بطوریكه توسط فيلتر جمع آوری شود  رفع نمود. استفاده از این روش بهترین نتيجه را خواهد داشت. ضمنا چربي ها و سایر ذراتی که به دليل سبكی بر روی آب باقی می مانند، توسط سر ریز کردن استخر و یا استفاده از سيستم ترجمه فارسي از آب استخر زدوده می گردند. بعد از مدتی که از آب استخر استفاده می شود، با وجود سالم بودن سيستم تصفيه و کلرزنی مناسب آب روز به روز کدر تر شده و Ph آب تغییرات و نوسانات مختلف را نشان خواهد داد.

تصفیه آب استخر شیمیایی

آب استخرهای شنا مجموعه ای از انواع باکتری ها، چربي ها، نمک های محلول در آب، گرد و غبار، ذرات معلق و … را درخود دارند. لذا گندزدایی کردن این آب جهت تامين بهداشت عمومی بسيار ضروری و مهم می باشد. معمولی ترین ماده ای که به آب استخر اضافه می گردد تا آن را گندزدایی و قابل استفاده نمایند، کلر است. کلر بصورت گاز و یا پودرهای گرانولی قابل تهيه بوده و با توجه به درصد خلوص آن قابليت تزریق و اضافه نمودن به آب را دارا است. در صورتيكه از گاز  منجر به مرگ ً کلر استفاده می گردد. لزوما به دليل مسموميت شدید ناشی از تنفس این گاز که گاها سریع می گردد. استفاده تجهيزاتی که مخصوص تزریق آن به آب می باشد، ضروری است. در تامين آب تصفيه شده برای استخرها یكی از روش های فوق با توجه به شرایط و پارامترهای مربوطه اعمال می شود و ليكن در رابطه با تصفيه جریان آب در گردش به علت پایين بودن مواد معلق و کدورت می توان روش صاف سازی در خط را اجرا کرد. توانایی یک سيستم تصفيه برای تميز نگهداشتن یک استخر بستگی به اندازه فيلتر، اندازه فيلتر، اندازه موثر ماسه، ابعاد لوله، تعداد کف گيرها، تعداد ورودی ها، نسبت گردش و مشخصات پمپ دارد. که این عوامل به نوع استخر، تراکم، سرپوشيده بودن و یا باز بودن و  شكل استخر ها  متفاوت است. لازم به یاد آوری است که تمام آب استخرها از طریق فيلتراسيون تصفيه نمی شود پالایش آب بواسطه رقيق سازی متوالی انجام می شود. اگر در استخری حاوی مقدار معینی گل ورودی باشد در گردش اول حدود 67 درصد و در گردش دوم 86 درصد جدا می شود. جدول زیر رابطه حذف آلودگی با تعداد گردش آب به شرح ذیل آمده است

تعداد گردش آبدرصد حذف آلودگی
167
286
395
498
53/99
67/99
79/99
899/99

حذف آلودگی های میکروبیولوژیکی

  • آميب ها، انگل ها و قارچ ها و بعضی از ویروس ها و ميكروب ها نسبت به دوز مجاز کلر مقاوم می باشند. تمامی این ميكروارگانيزم ها در روش های نام برده بالا برای رفع آلودگی های، اکسيده شده و از بين می روند).در فرایندهاي تصفيه فيزیكي وشيميایي از بين مي روند.)
  • به منظور از بين بردن ميكروارگانيزم های داخل استخر، از کلر و ترکيبات آن و یا اکسيژن فعال استفاده می شود. از آنجایی که گندزدایی این مواد فقط در طيف مشخص PH موثر می باشد، PH آب بایستی به صورت کنترل شده بین 2/7 تا 8/7 نگهداری شود.
  • روی کليه سطوح بخصوص دیواره های استخر در مدت بسيار کمی بيوفيلم ایجاد می شود که بستر رشد و تكثير ميكروارگانيزم ها بوده آنها را از تاثير و نفوذ مواد گندزدا مصون می نماید. بر اثر حرکت آب قسمت های رشد یافته بيوفيلم ها جدا شده و در داخل آب شناور می شوند. از این نظر نظافت کامل دوره یی دیواره ها و کف استخر با جاروی استخر الزامی می باشد. جاروهای استخر اتوماتيک و هوشمند کار نظافت استخر را با قابليت اطمينان بالا انجام می دهند.

بنابر این بكارگيری فرآیندهای فيزیكی و شيميایی در این ارتباط الزامی است و بنابراین واحدهای آشغالگير ریز، بسيارریز، انعقاد و لخته سازی، صاف سازی و کلرزنی مورد استفاده قرار می گيرد. این اندکس 5/0 پیشنهاد شده است.

رشد جلبک در استخرهای روباز موجب تشكيل لایه های بيولوژیكی در سطوح دیواره ها می شود. این امر موجب کاهش شفافيت آب و افزایش طعم و بو و مصرف کلر اضافی می گردد. بكارگيری سوپرکلریناسيون، سولفات مس، آمونيوم کواترنر، تخليه آب استخر، شستشوی کامل، برس کشی سطوح و تامین کلر به مقدار 1-3 میلی گرم در لیتر مناسب است. برای حذف مواد معلق و کلوئيدی فرآیند انعقاد لخته سازی ضروری است، استفاده از آلوم و یا پلی مرها بعنوان کمک صافی قبل از ورود آب صافی جهت صاف سازی در خط کاربرد دارد. برای حذف مواد لخته شده از فيلترهای صافی شنی تند ثقلی، صافی شنا تحت فشار، صافی آنتراسيت تحت فشار، صافی دیاتومه تحت فشار، صافی خلاء، صافی کارتریج استفاده می شود که معمول ترین صافی ها برای استخرهای شنا، صافی شنی تحت فشار می باشد. ابتدا آشغالگيرریز مناسب برای گرفتن ذرات و مو تعبيه شود.آشغالگيرهای بسيار ریز بعنوان مایكرواسترپنر که از لایه های  ميلی متر را از آب حذف نمایند 1 الياف مانند تشكيل شده است می توانند ذرات بزرگتر از برای این منظور کاربرد خوبی دارند. سوراخ های بين الياف در حدود اعشار ميلی متر می باشد

لذا براحتی جهت حذف جلبک ها، دافنيا و سيكلوپس ها کاربرد دارد. برگشت کل جریان آب استخر در طی 6 تا 8 ساعت باید فراهم شود  و چنانچه بتوان کل آب استخر در مدت 3 تا 4 ساعت صورت گیرد بهتر است.

در صورت عدم رعایت استانداردهاي بهداشتي استخر، مي تواند بيماري هاي بسياري نظير حصبه، شبه حصبه،اسهال، عفونت هاي گوش و حلق و بيني و یا حتي بيماریهاي مقاربتي را به شخص استفاده کننده  از آب آلوده استخر منتقل نماید. با گندزدایي و زلال سازي دائمي و صحيح، مي توان آب استخر را در سطح بهداشتي قابل قبولي نگه داشت. درکتاب های  تاليفی اینجانب گندزدایی آب   4575 و فاضلاب و به خصوص بهداشت محيط در استخرهای شنا و استاندارد ملي ایران به شماره برخي اطلاعات و الزامات مورد استفاده در گندزدایي و تصفيه آب هاي استخر شنا آورده شده است که در جهت تكميل الزامات این استاندارد و موارد مطرح شده در این بخش مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.