مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
PH آب استخر چیست و تنظیم سطح استاندارد آن

PH آب استخر چیست و تنظیم سطح استاندارد آن

فهرست مطالب

PH آب استخر چیست

PH آب معیاری برای اندازه گیری و گزارش میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب است. پی اچ عددی است در بازه 0 تا 14 که اگر کمتر از 7 باشد، بیانگر اسیدی بودن، و در صورتی که بیشتر از 7 باشد، به معنای قلیایی بودن آن ماده است. خود عدد 7 نیز خنثی بودن ماده را نشان می دهد. در مورد آب نیز همین قاعده صدق می کند اگر pH آب کمتر از 7 باشد، آب دارای خاصیت اسیدی بوده و اگر پی اچ بیشتر از 7 باشد، آب خاصیت قلیایی دارد. به همین دلیل است که pH یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر روی کیفیت، سلامت و استاندارد آب به حساب می آید.

pH آب استخر

یکی از مهمترین نکاتی که در نگهداری استخر و سایر مجموعه های آبی باید به آن پرداخته شود، تنظیم pH آب استخر می باشد. چرا که آب بی کیفیت و غیر استاندارد، علاوه بر این که یک خطر جدی برای سلامت شناگران محسوب می شود، تجهیزات و سیستم لوله کشی استخر را نیز دچار آسیب جدی می کند.

بازه حدودی 7,3 تا 7,6 رنج مناسب برای تنظیم pH آب استخر است و اگر بخواهیم فقط و فقط یک عدد را به عنوان pH  مناسب آب استخر تعیین نماییم، باید به عدد 7,5 اشاره کنیم. کنترل و تنظیم پی اچ آب استخر، بهتر است به صورت هفتگی انجام شود تا در صورت خارج شدن آب از وضعیت استاندارد، به سرعت اقدامات مناسب صورت گیرد.

اهمیت تنظیم PH  آب استخر

تامیین بهترین شرایط جهت آسایش و سلامت شناگران: بدون شک اولین و مهمترین دلیل برای کنترل و تنظیم pH آب استخر، مسئله سلامت و رفاه حال شناگران است.اگر پی اچ آب از بازه استاندارد خود خارج شود، به خصوص اگر به سمت اسیدی شدن برود، می تواند اثرات منفی بر روی سلامت انسان بگذارد. در استخر نیز به دلیل تماس مستقیم آب با بدن و همچنین احتمال بالای ورود آب به دستگاه گوارش، تنظیم نبودن pH آب می تواند مسائل مختلفی نظیر خارش و سوزش چشم ها و پوست، مشکلات تنفسی و انواع آلرژی و حساسیت را به همراه داشته باشد.

حفاظت از تجهیزات مکانیکی استخر: از بحث سلامت شناگران که بگذریم، به بحث سلامت تجهیزات و سیستم لوله کشی استخر می رسیم که این مورد هم قطعا مسئله بسیار مهمی است. تنظیم نبودن pH استخر، مشکلات مختلفی را برای تجهیزات استخر به همراه دارد که از جمله آن می توان به زنگ زدگی و خوردگی تجهیزات و قطعات و همچنین تشکیل رسوب داخل سیستم لوله کشی و تجهیزات اشاره کرد. که هر کدام از این مشکلات، علاوه بر تخریب و کاهش طول عمر تجهیزات استخر، مستقیماً بر روی کیفیت و سلامت آب نیز تأثیر می گذارد.

کیفیت آب: خارج شدن pH آب استخر از وضعیت استاندارد، علاوه بر تاثیرات مخربی که بر سلامت آب می گذارد، کیفیت ظاهری آب را نیز دچار مشکل می کند. که از جمله این مشکلات می توان به کدر شدن آب استخر اشاره کرد.

اثرگذاری کلر: پی اچ غیر استاندارد آب استخر می تواند اثرگذاری کلر و سایر مواد شیمیایی گندزدا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. که نتیجه این امر رشد جلبک ها و باکتری ها، آلودگی آب و افزایش هزینه های نگهداری استخر می باشد.

طول عمر بنای استخرpH : اسیدی شدن آب استخر می تواند منجر به تجزیه و تخریب دیواره ها، سطوح، و کاشی کاری های استخر شود. این امر علاوه بر تخریب تأسیسات و افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات استخر، موجب کدر شدن و افت کیفیت آب نیز می گردد.

PH سنج استخر

جهت اندازه گیری pH آب استخر و سایر مواد، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. مانند استفاده از دستگاه pH سنج استخر یا پی اچ متر و یا استفاده از کاغذ تورنسل که در فضای اسیدی به رنگ قرمز و در فضای بازی به رنگ آبی در می آید. همچنین کیت هایی معروف به کیت تست pH استخر وجود دارد که علاوه بر اندازه گیری پی اچ آب، می توان برای اندازه گیری میزان کلر آب نیز از آن ها استفاده کرد.

پیامد های پایین بودن سطح PH آب استخر

  • کاهش پایداری کلر
  • سوزش چشم و ایجاد خارش در پوست شناگران
  • آسب دیدن و بروز خوردگی در تجهیزات استخر

برای افزایش سطح PH آب استخر از بی کربنات سدیم (یا همان جوش شیرین) استفاده نمایید.

پیامد های بالا بودن سطح PH آب استخر

  • تشکیل رسوب روی سطوح و تجهیزات استخر
  • غیر فعال شدن کلر
  • کدر شدن آب استخر

برای کاهش سطح  PH آب استخر از هیدروکلریک اسید یا سدیم بی سولفات استفاده نمایید.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.