مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
تاریخچه ورزش اسکی

تاریخچه ورزش اسکی

فهرست مطالب

محل منشاء اسکی همچنان بحث برانگیز است. برخی از داشنمندان معتقدند که این ورزش نخستین بار در کشود اسکاندیناوی متولد شده و برخی دیگر معتقدند که در مناطق کوهستانی آسیای مرکزی به طور دقیق تر آلتای ظاهر شده است. باستان شناسان تخمین می زنند که استفاده از تخته های چوبی برای حرکت روی برف به 5000 سال قبل برمی گردد. در سواحل دریای سفید و در کشور اسکاندیناوی سنگ تراشی هایی یافت شده است که نشان دهنده اولین اسکی بازان می باشد که از این شیوه برای برای شکار استفاده می کردند. از قرون وسط از ورزش اسکی نیز توسط سربازان برای غافلگیری دشمنان خود استفاده می شد و از قرون نوزدهم این نروژی ها بودند که متخصص اسکی محسوب می شدند.

داستان های متعددی در مورد آغاز تاریخ اسکی و پیشگامان اسکی بازان وجود دارد. گفته می شود نقاشی غاری در نروژ که قدمت آن حدود 4500 سال است، تصویری از یک اسکی باز را نشان می دهد. به طور دقیق نمی توان گفت اسکی در چه مکانی و توسط چه کسی برای اولین بار اختراع شده است اما آنچه مسلم است این است که هزاران سال پیش مردم مناطق برفی فکر به بستن تخته های بلند به زیر پای خود افتاده اند تا در برف فرو نروند.

این واقعیت که منشاء اسکی امروزی در نروژ نهفته است از نظر تاریخی به وضوح اثبات شده است. اصطلاح اسکی نروژی است و به معنای (تنه، چوب شکافته) است. واحد های اسکی در ارتش نروژ در قرن هجدهم تاسیس شد و در طول سال ها اسکی به عنوان یک سرگرمی در بین مردم نروژ محبوبیت پیدا کرده است.

تاریخچه ورزش اسکی در ایران

براساس مطالعات متعددی که انجام شده است، ورود اسکی به ایران توسط دوگروه از خارجی هایی انجام شد که به ایران آمده بودند. نخستین گروه آلمانی ها بودند که هدف اصلی آنان ساخت راه آهن ملی بود. با رسیدن فصل زمستان آلمانی ها به دامنه های البرز می رفتند و تور های اسکی در آنجا برگزار می کردند. دیدن این ورزش آنقدر برای محلی ها و روستاییان آن نواحی جذاب به نظر می رسید که تعداد زیادی از مردم برای دیدن اسکی آلمانی ها جمع می شدند. گروه دوم ایرانی هایی بودند که در خارج از کشور ( بیشتر در فرانسه و سوئیس) تحصیل کرده بودند و با برگشتنشان به ایران به آموزش اسکی به نوآموزان پرداختند. در سپتامبر 1939 میلادی، برابر با شهریور سال 1318 هجری شمسی، در ساعت 4:45 دقیقه بامداد جنگ جهانی دوم با حمله آلمان ها به لهستان آغاز شد. در جنگ جهانی دوم به دلیل وارد نشدن وسایل اسکی به ایران، ورزش اسکی در ایران چندان پیشرفت چشمگیری نداشت تا هجدهم اردیبهشت سال 1324 که جنگ جهانی دوم به اتمام رسید و درب روابط ایران و اروپا باز شد، با ورود مجدد وسایل اسکی در ایران این ورزش رونق گرفت.

تاریخچه ورزش اسکی در نروژ

حکاکی های صخره ای در جزیره رودوی مربوط به سال های 2000 تا 2500 قبل از میلا، مردی را نشان می دهد که ظاهرا با چوب های سه الی چهار متری تعادل خودش را حفظ می کند. اسنوره استورلاسون ایسلندی در حماسه های خود درباره پادشاهان نروژ تایید می کند که در آن زمان اسکی یک وسیله معمول حمل و نقل زمستان بود. اما برای قرن ها اسکی در این کشور یک وسیله ابتدایی برای رفت و آمد باقی ماند. تنها کسانی که از اسکی فراتر از جابه جایی استفاده می کردند سربازان اسکاندیناوی بودند. آنها از اسکی برای یک هدف کاملاً جنگی استفاده می کردند. سپس نوبت به کاشفان بزرگ قرن هجدهم رسید تا از اسکی برای کاوش در سرزمین های کمتر شناخته شده در اسکاندیناوی و حتی تا کامچاتکا استفاده کنند. در اواسط قرن نونزدهم اسکی به لطف یک نجار نروژی به نام Sondre Norheim تکامل یافت. او رسیدن به روستای خودرا با پای پیاده خسته کننده می دانست. یک شیب برفی خانه او را به روستا منتقل می کرد اما فرود با اسکی های آن زمان بسیار خطرناک بود. او با تغییر شکل اسکی شروع می کند و سپس با بستن پابند ها بر روی آن امکان چرخیدن به چپ و راست را فراهم می کند. به لطف Sondre Norheim اسکی به ورزش ملی در نروژ تبدیل شد. به سرعت تکنیک Telemark ابداع شد که از نظر سرعت کارآمد تر بود.

سخن پایانی

اسکی با قدمت بیش از 6000 سال پیش، امروزه دیگر تنهای وسیله ای برای رفت آمد و شکار نیست بلکه رشته ای است که در سراسر جهان گسسترده شده است. تکنیک اسکی و تجهیزات آن روز به روز به پیشرفت خود ادامه می دهند و مناطق اسکی نیز هم اکنون در حال توسعه می باشند.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.