مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
قوانین طلاق زن و مرد در ایران

قوانین طلاق زن و مرد در ایران

فهرست مطالب

دسته بندی : >

طلاق آخرین راه حل مشکلات یک زندگی مشترک است. آثار طلاق بر فرد و جامعه به حدی جدی است که در نظر گرفتن جدایی به عنوان اولین راه حل، جبران ناپذیرترین تصمیم ممکن در زندگی هر فرد است. شاید به همین منظور است که قوانین طلاق و احکام طلاق تدوین شده اند تا از جدایی های احساسی و پشیمانی آور جلوگیری شود.

تعریف طلاق در لغت به معنای باز کردن گره و رها کردن است. در قانون فقه، طلاق به پایان دادن ازدواج دائم اطلاق می شود. بنابراین طلاق در ازدواج موقت وجود ندارد.

هرچند حق طلاق مرد امری بدیهی است و در ابتدا درخواست برای جدایی تنها از سوی مرد مطرح می شد، اما با منظور کردن حق طلاق زن در شروط ضمن عقد، امکان درخواست طلاق از طرف زن نیز فراهم می شود.

بسیاری از روانشناسان معتقدند بر خلاف باور عمومی، عواقب طلاق برای مردان بیشتر از زنان است از این رو لزوم ارائه برگه تأیید مشاوره حقوقی خانواده همراه با دادخواست طلاق در دادگاه تصویب شده است.

قانون ازدواج و طلاق در ایران

طبق ماده ی ۱۱۳۳ قانون مدنی، طلاق دادن زن از سوی مرد در هر زمانی که مرد بخواهد می تواند اتفاق بیفتد و شرایط طلاق از طرف زن نیز در موارد خاص امکان پذیر است.

در واقع تصویب قانون حمایت از خانواده در سال 1346، اولین اقدام جهت دادن حق طلاق به زن به شمار می رود. با درنظر گرفتن حق طلاق برای زن، شرایط طلاق از طرف مرد همچنان پابرجا است؛ اما اگر زن درخواست طلاق دهد، مراحل قانونی طلاق زن از مرد توسط دادگاه به زوجین اعلام می شود. حق طلاق زن و مهریه منافاتی با یکدیگر ندارد و حتی در صورت طلاق به درخواست زوجه، مهریه باید به وی تعلق گیرد.

در واقع این قانون به این منظور تصویب شد که اگر مرد طلاق ندهد و همچنین اگر زن طلاق بخواهد، حق طلاق با زن نیز باشد.

انواع راه ها طلاق

مراحل درخواست طلاق می تواند به سه صورت آغاز شود:

  • طلاق از طرف مرد مطرح شود
  • طلاق از طرف زن مطرح شود
  • دادخواست طلاق توافقی ارائه شود

آنچه مهم است در هر سه صورت، حق و حقوق زن در طلاق باید رعایت شود

مراحل طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد

مرد می تواند دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه نماید دادگاه نیز باید موضوع طلاق را به داوری و مشاوره طلاق ارجاع دهد. در صورت تأیید مشاوره بر صحت طلاق و عدم امکان سازش بین زوجین، دادگاه حکم طلاق را صادر می کند. در شرایط طلاق توسط مرد در مورد طلاق رجعی عنوان شده است که مرد حق رجوع به همسرش حتی در زمان عده را دارد. همچنین مرد می تواند برای انجام مراحل طلاق از وکیل طلاق استفاده کند.

در صورت استفاده از وکیل برای طلاق مدت زمان کمتری برای انجام مراحل طلاق طول آنکه نیازی به حضور مرد در دادگاه برای داوری و اجرای صیغه طلاق شرعی نیست و حق و حقوق زن نیز می تواند توسط وکیل پرداخت شود. برخی بر این باور اشتباهند که در صورت نشوز )در مورد مرد یا زنی به کار می رود که حقوق زناشویی را مراعات نمی کنند( یا خیانت زن، پرداخت مهریه توسط مرد به وی نفی می شود. اما باید بدانیم حتی مهریه در صورت خیانت زن به مرد نیز باید پرداخت شود و اثبات جرائم فوق بسیار سخت بوده و مانعی برای پرداخت مهریه ایجاد نمی کند.

مراحل طلاق گرفتن زن

در صورتی که در شروط ضمن عقد وکالت حق طلاق به زن اعطا شده باشد، طبق قوانین طلاق می تواند شخصاً یا از طریق وکیل، اقدام به ارائه دادخواست طلاق نماید. در این مورد نیز تأییدیه داوری و مشاوره طلاق برای صدور حکم طلاق لازم است. ضمن آنکه هر یک از شروط ۱۲گانه ضمن عقد ادعا شده نیز باید توسط زن یا وکیل وی اثبات شود. آنچه باید بدانیم این است که حتی در صورت اعطای وکالت طلاق به زن، حق و حقوق زن پرداخت شود و درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه منافاتی با یکدیگر ندارند. بعلاوه در قوانین طلاق و مهریه ذکر شده است که زن می تواند برای گرفتن مهریه بدون طلاق نیز اقدام نماید و در صورتی که مهریه وی عندالمطالبه باشد، مرد باید نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

قوانین طلاق در دوران عقد

مراحل طلاق در دوران عقد با متارکه پس از آغاز زندگی مشترک که فرق چندانی ندارد. تفاوت شرایط طلاق در دوران عقد در این است که در صورتی که زوجین در دوران عقد با یکدیگر نزدیکی نداشته و در یک خانه زندگی نمی کردند، مهریه باید نصف پرداخت شود، اما در قانون طلاق در دوران عقد، پرداخت نفقه به قوت خود باقی است.

طلاق توافقی

همه ما با واژه طلاق آشنا هستیم و این واژه در اذهان هر یک از ما تداعی کننده معنا و مفهوم خاصی است اما طلاق توافقی چیست و چگونه است؟

در طلاق توافقی، تمامی موارد به توافق زوجین بستگی دارد. مسائل مربوط به حضانت فرزند پس از طلاق، مهریه، نفقه، جهیزیه و… همگی به صورت توافقی بین زن و مرد تعیین می شود. زوجین متقاضی اجرای طلاق توافقی باید پس از مراجعه به دادگاه، درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان درخواست طلاق توافقی نمایند.

مراحل طلاق توافقی

روند انجام طلاق توافقی به این شکل است که زوجین پس از تصمیم به جدایی باید با همراه داشتن مدارک مورد نیاز شامل شناسنامه و عقدنامه به دادگاه رفته و فرم درخواست طلاق توافقی را پر کرده و تمامی توافقات خود در زمینه امور مالی مهریه نفقه حضانت فرزند و … را در فرم مشخص کنند. پس از آنکه دادخواست به دادگاه ارائه شد سایر مراحل در دادگاه مانند طلاق عادی است در واقع مراحل قانونی طلاق توافقی نیز مشابه مراحل قانونی طلاق باید طی شود.

در این مرحله دو نفر داور از بستگان و نزدیکان ،زوجین مسئولیت مذاکره با طرفین و مصالحه بین آنان را دارند و در صورتی که موفق به برگرداندن نظر آنها نشدند گزارش خود را به دادگاه ارائه داده و گواهی عدم امکان سازش با اعتبار ۳ ماهه برای زوجین صادر می شود. در این نوع طلاق نیز می توان از تجربه وکیل کمک گرفت.

شرایط اجرای طلاق توافقی

در این نوع طلاق شرایط خاصی وجود ندارد و تنها در صورتی که زوجین با توجه به شرایط خود به این نتیجه برسند که توانایی ادامه زندگی با یکدیگر را ندارند می توانند برای اجرای طلاق اقدام نمایند. تنها در قانون جدید، شرط انجام مشاوره پیش از طلاق توافقی وجود حتمی حکم دادگاه برای جاری ساختن صیغه طلاق توافقی در دفاتر ازدواج و طلاق ضرورت پیدا نموده است.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد، به معنی دورانی که زن و مرد رابطه زناشویی نداشته باشند، بدین صورت است که مهریه نصف خواهد شد. مگر اینکه زن، مهریه خود را ببخشد. همچنین در خصوص درخواست زوجه، گواهی بکارت نیز می تواند از طرف دادگاه صادر شود. در این صورت زوجین می توانند تقاضای شناسنامه جدیدی را نمایند که نام همسر قبلی در آن عنوان نشده باشد.

مدارک لازم برای اجرای حکم طلاق توافقی

در صورتی که دادگاه تشخیص به لزوم اجرای طلاق توافقی بین زوجین داد، طرفین یا وکیل آنها باید مدارک زیر را در دادگاه حاضرسازند:

  • عقدنامه یا سند ازدواج
  • مدرک شناسایی هریک از زوجین شامل کارت ملی یا شناسنامه
  • در صورت اخذ وکیل، وکالت نامه محضری طلاق ضروری می باشد
  • شرح توافقات طرفین
  • گواهی عدم بارداری زن
  • نامه نظریه واحد مشاور خانواده در دادگاه در خصوص زوجین

حقوق زن در طلاق توافقی

همانطور که می دانیم طبق قوانین دین مبین اسلام، زن حق طلاق ندارد. البته موارد استثنایی در مورد حق طلاق زن  وجود دارد که شامل موارد زیر است:

در صورتی که زن در شروط ضمن عقد خود به حق طلاق اشاره نموده باشد و در این مورد وکالت بلاغزل گرفته باشد

در زمینه شروط 12 گانه ضمن عقد نیز زن حق دارد تقاضای حق طلاق نماید

طلاق به شیوه توافقی از روش های مختلفی می توانددر خواست شود. به این صورت است که یا در راحت ترین شکل هردو طرف برای سر اجرای طلاق تفاهمی، توافق کرده باشند که در این صورت می توانند هردو در خواست طلاق نمایند. در شکل دیگر، طلاق به درخواست مرد انجام می شود و در روش سوم طلاق از طرف زن و بنابر شروط 12 گانه ضمن عقد درخواست می شود.

حق ملاقات طفل بعد از طلاق

قانون مدنی در ماده 1174 برای هریک از والدین بعد از طلاق، حق ملاقات طفل را درنظرگرفته است. پدر و مادر در مورد زمان و مکان و جزئیات ملاقات طفل می توانند با یکدیگر توافق نمایند. اما در صورت عدم توافق طرفین، دادگاه خانواده می تواند با حکم عادلانه، جزئیات ملاقات فرزند را تعیین نمایند.علاوه بر پدر و مادر، اجداد پدری و مادری نیز حق دارند نوادگان خود را ملاقات نمایند. حتی در مواردی که دادگاه ملاقات سایر بستگان بخصوص خواهر و برادر را برای طفل ضروری بداند، می تواند الزامات لازم را برای سرپرست کودک به منظور ملاقات افراد مذکور تعیین نماید.

منبع: کتاب قوانین حقوقی که همه باید بدانند

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.