مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
ظرفیت شناگران و منجیان غریق در استخر

ظرفیت شناگران و منجیان غریق در استخر

فهرست مطالب

دسته بندی : >

با توجه به اينكه افزايش بيش از ظرفيت شناگران در استخرهای شنا تبعات بسيار خطرناكی در خصوص احتمال بروز حوادث مختلف و نيز افزايش ميزان آلودگی آب و محيط خواهد داشت، لذا حداكثر تعداد شنا گران در استخر شنا كه مجاز است در هر بار به استخر شنا وارد شوند نبايد از ظرفيت طراحی شده استخر فزونی يابد و مدير استخر بايد در قبال شناگرانی كه بيشتر از حد ظرفيت وارد استخر شده اند پاسخگو باشد. به منظور تنظيم نمودن نحوه استفاده شناگران از محوطه استخر، آن قسمت هايی كه عمق كمتر از 5 / 1 متر دارند بايد با عبارت كم عمق و آن قسمت هايي كه عمق بيشتر از 5 / 1متر دارند بايد با عبارت عميق مشخص شوند.

بر طبق استاندارد ملی،ظرفيت طراحی شده برای شناگران به شرح زير می باشد:

منطقه كم عمق: برای هر شناگر در منطقه كم عمق بايد محدوده ای به مساحت حد اقل 5/ 4 متر مربع پيش بينی شود.

منطقه عميق: برای هر شناگر در منطقه عميق بايد محدوده ای به مساحت حد اقل 25 / 2 متر مربع پيش بينی شود.

منطقه شيرجه زدن در اطراف هر تخته شيرجه بايد حد اقل 5/ 27 متر مربع از مساحت استخر پيش بينی شده باشد.

استخر آبگرم: در استخر آبگرم حد اقل فضای مورد نياز براي هر شناگر 9/ 0 متر مربع می باشد.

بطور كلی برای هر شناگر حدودا 3 متر مربع از مساحت استخر در نظر گرفته شود.

منجیان غریق

مساحت استخر
(متر مربع)
حداقل تعداد منجی
(کمتر از 50 درصد ظرفیت استخر اشغال)
حداقل تعداد منجی
(بیش از 50 درصد ظرفیت استخر اشغال)
تا 7511
200-7512
312–20023
545-31234
850-54545
1300-85056

در بکار گیری منجیان غریق توجه به موارد زیر الزامی است:

سطح نظارتی مورد نیاز برای استخر ممکن است بر اساس نوع طراحی استخر، نوع اسباب و لوازم تفریحی موجود در آن، نحوه استفاده از تخته شیرجه و سرسره ها، ادب و احترام (فرهنگ رفتاری) شناگران، امکان مصرف مواد مخدر و یا الکل و دیگر شرایط خاص، تغییر یابد. در چنین شرایطی ممکن است تعداد منجیان غریق به صلاحدید و تایید ارگان صادر کننده مجوز افزایش یابد.

منجی یا منجیان غریق استخر باید در کنار استخر مستقر شده باشند به گونه ای که امکان نظارت مستقیم بر روی شناگران فراهم باشد. فرد یا افرادی که در حال انجام وظیفه هستند باید متعهد گردند که تنها فعالیت هایی را انجام دهند که تنها در راستای نظارت مستقیم بر شناگران باشد.

در استخر هایی که دارای امکان تولید موج هستند ، باید حداقل 3 ایستگاه نظارتی وجود داشته باشد. به گونه ای که حداقل 2 عدد از این ایستگاه ها امکان قطع سریع دستگاه موج ساز را از روی صندلی غریق نجات داشته باشند.

مدیریت استخر باید در قبال گواهی نامه دار بودن منجیان غریق پاسخگو باشد. کپی گواهینامه و یا دیگر مدارک نشان دهنده صلاحیت منجیان غریق باید در داخل استخر موجود باشد و امکان دسترسی ارگان صادر کننده مجوز در هر زمانی به آنها وجود داشته باشد.

کودکان یا افراد با سن کمتر از 14 سال باید در تمام اوقات استفاده از استخر با والدین، همراهان صلاحیت دار و یا بزرگسالان واجد شرایط که در خصوص حفظ ایمنی و رفتار آن ها پاسخگو باشند، همراهی شوند.

منبع: https://ier.tums.ac.ir/uploads/24/old/stakhr_shena.pdf

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.