مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
بیماری آسم (asthma)،پیشگیری ودرمان آن

بیماری آسم (asthma)،پیشگیری ودرمان آن

فهرست مطالب

دسته بندی : >

آسم (asthma) در اصل، واژه ای یونانی به معنی نفس زدن است و به اختلال مزمنی گفته می شود که دستگاه تنفسی را گرفتار می کند و موجب می شود گاهی راه های هوایی دچار تنگی و التهاب و با مقادیر زیادی مخاط پوشیده شوند.

این اختلال اغلب در پاسخ به یک یا چند عامل برانگیزاننده ایجاد می شود. در واقع، آسم هنگامی روی می دهد که مسیر های اصلی عبور هوا از ریه ها، یعنی لوله های برونش دچار التهاب شوند.

عضلات موجود در دیواره های برونش منقبض می شوند و سلول های موجود در ریه ها، مخاط زیادی تولید می کنند و این مخاط موجب تنگ تر شدن راه های هوایی می شود و در نتیجه، علایمی که از خس خس (Wheezing) خفیف تا اختلال شدید تنفسی متغیر هستند به وجود می آید. در برخی از موارد اشکال تنفسی شدید ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.

آسم (asthma)، اختلالی مزمن ولی قابل درمان است. همکاری بیمار و پزشک برای کنترل آسم، کاهش شدت و دفعات حمله های آسمی و کمک به حفظ زندگی طبیعی و فعال ضرورت دارد.

حمله های آسم ممکن است در اثر عوامل بر انگیزاننده ای مانند تماس با محرک های محیطی (یا آلرژن ها) مانند هوای سرد، هوای گرم، عطر ها، هوای مرطوب، ورزش یا فعالیت بدن یا استرس های عاطفی ایجاد شوند.

در کودکان، شایع ترین عوامل برانگیزاننده آسم، ویروس ها (مانند ویروس های ایجاد کننده سرماخوردگی) هستند.

تنگ شدن راه هوایی موجب خس خس، کوتاه شدن تنفس، احساس تنگی قفسه سینه و سرفه می شود. تنگ شدن راه هوایی به دارو های گشاد کننده برونش پاسخ می دهد.

در بین حمله های بیماری، حال اکثر بیماران خوب می شود ولی در برخی از بیماران نشانه های خفیفی وجود دارد و ممکن است پس از ورزش یا فعالیت بدنی، مدت احساس تنگی نفس بیشتر از مدت آن در افراد غیر مبتلا به آسم باشد.

حمله آسم چیست

تشدید حاد آسم، حمله آسم نامیده می شود که علایم اصلی آن عبارتند از تنگی نفس و خس خس یا خشونت صدا های تنفسی. اگرچه خس خس را جزء ضروری آسم می دانند، بعضی از بیماران عمدتاً با سرفه مراجععه می کنند و در مراحل دیررس حمله ممکن است انتقال هوا به اندازه ای مختل شود که خس خس به گوش نرسد.

در صورت موجود بودن سرفه، گاهی خلط نیز همراه با آن وجود دارد. شروع حمله بیماری ممکن است به شکل ناگهانی و همراه با احساس تنگی قفسه سینه، مشکل شدن تنفس و ایجاد خس خس باشد. (خس خس عمدتاً در هنگام بازدم روی می دهد ولی ممکن است در دم و بازدم شنیده شود).

علایم حمله آسم شامل خس خس، طولانی شدن بازدم، افزایش ضربان قلب (تاکی کاردی)، صدا های خشن تنفسی (که به وسیله گوشی پزشکی شنیده می شود)، وجود نبض متناقض (یعنی نبضی که در طول دم ضعیف تر و در خلال بازدم قوی تر است) و اتساع بیش از حد قفسه سینه هستند. در طول یک حمله جدی آسم، عضله های فرعی (کمکی) تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند که به صورت کشیده شدن بافت ها به داخل، در بین دنده ها و بالای جناغ و ترقوه دیده می شود.

در خلال حملات بسیار شدید ممکن است به دلیل فقدان اکسیژن، کبود و دچار درد قفسه سینه یا حتی کاهش هوشیاری شود. بلافاصله قبل از بی هوش شدن ممکن است کرختی در اندام های حرکتی و تعریق کف دست ها ایجاد شود. ممکن است پاهای بیمار بسیار سرد شوند. حملات شدید آسم که به درمان های استاندارد جواب نمی دهد (حمله پایدار آسم یا status asthmaticus) تهدید کننده حیات هستند و ممکن است منجر به ایست تنفسی و مرگ شوند.

علی رغم دشت نشانه ها در طول حمله آسم، در فرد مبتلا به این بیماری ممکن است علایمی دیده نشود یا علایم ناچیزی موجود باشند.

بعضی از بیماران مبتلا به آسم دچار سرفه مزمن و خس خس دایمی هستند

پیشگیری بیماری آسم

بهترین راه پیشگیری از حملات آسم، شناسایی و اجتناب از مواجهه با مواد آلرژن و محرک در داخل یا خارج منزل یا محیط کار است. البته انجام این کار بسیار دشوار است زیرا هزاران آلرژن و عامل محرک در فضای خارج از اتاق وجود دارند.

حتی در صورت کاهش دادن آلرژن ها و محرک های داخل اتاق، کنترل آسم ممکن است چالش برانگیز باشد و اغلب به ارتباط نزدیک با پزشک و کار گروهی نیاز دارد ولی چنان چه این ارتباط برقرار شود، بیمار مبتلا به آسم می تواند با استفاده از برنامه ریزی گام به گام با این بیماری کنار بیاید و علاوه بر شناسایی عوامل برانگیزاننده و پرهیز از آنها، برنامه فعالیت خود را مشخص و تنفس خود را پایش کند و به درمان زودرس حمله های آسمی بپردازد.

درمان بیماری آسم

درمان بیماری آسم

چندین نوع دارو برای درمان آسم وجود دارد

اکثر بیماران از ترکیب دارو های دارای اثر سریع و دراز مدت استفاده می کنند. به طور کلی انواع اصلی داروهای آسم عبارتند از:

  • دارو های کنترل کننده دراز مدت

این دارو ها به طور منظم برای کنترل نشانه های مزمن و پیشگیری از حملات آسم به کار می روند.

  • دارو های سریع الاثر

این دارو ها به منظور تسکین سریع و کوتاه مدت نشانه های حمله آسم به کار می روند.

  • دارو های کاهش دهنده آسم آلرژیک

این دارو ها حساسیت بدن نسبت به عامل آلرژی زای خاص را کاهش می دهند و از بروز واکنش دستگاه ایمنی بدن نسبت به آلرژن ها پیشگیری می کنند.

در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید

  • اگر تصور می کنید مبتلا به آسم هستید

خس خس، اشکال در تنفس، درد یا احساس تنگی در قفسه سینه یا سرفه، علایم و نشانه های شایع آسم هستند. به ویژه خس خس علامت شایع آسم در کودکان است. با این حال بعضی از بیماران مبتلا به آسم هرگز دچار خس خس نمی شوند بلکه یا سرفه های اسپاسمی عود کننده که اغلب در هنگام شب تشدید می یابند مراجعه می کنند. چنان چه شما یا کودکتان دچار سرفه های مکرری شده اید که بیش از چند روز طول کشیده اند یا هریک از سایر علایم با نشانه های آسم در شما یه فرزندتان وجود دارد به پزشک مراجعه کنید

  • اگر مطمئن هستید که مبتلا به آسم شده اید

اگر از ابتلا به آسم خود اطمینان دارید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. سعی نکنید با خود درمانی به برطرف نمودن علام بیماری بپردازید؛ بسیاری از موارد مرگ ناشی از آسم به دلیل عدم درمان صحیح روی می دهند.

  • چنانچه دارو های قبلی آسم موثر واقع نشده اند.

اگر داروی تجویز شده قبلی موجب درمان حمله آسمی نشده است دوباره به پزشک مراجعه کنید. در بعضی موارد ممکن است اسپری (اینهالر) را به طور صحیح مورد استفاده قرار نداده باشید. بدون مشورت با پزشک مقدار دارو ها را افزایش ندهید؛ استفاده از اینهالر یا سایر دارو های ضد آسم به مقدار بیش از حد ممکن است خطرناک باشد.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.