مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
8-گام-جهت-از-بین-بردن-جلبک-استخر

8 گام جهت از بین بردن جلبک استخر

فهرست مطالب

دسته بندی : >

از بین بردن جلبک استخر دارای روش های گوناگونی می باشد که ما در این مطلب قصد داریم علاوه بر روش های از بین بردن جلبک استخر، چند گام از روش های پیشگیری به وجود آمدن جلبک استخر را نیز بررسی نماییم. بدین صورت که در ابتدا 4 گام پیشگیری از به وجود آمدن جلبک استخر و در ادامه 8 گام جهت از بین بردن جلبک استخر را مورد بحث قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

چگونگی ایجاد جلبک استخر

جلبک استخر یکی از معضلاتی است که می تواند برای هر استخر مشکل ساز گردد. قطعاً پاکیزگی، رعایت نکات بهداشتی، ایمنی، حفظ وضعیت ظاهری مطلوب در نگهداری تمامی استخر ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله عواملی که ممکن است کلیه موارد فوق الذکر را با تهدید مواجه سازد، میتوان به ایجاد جلبک اشاره کرد. جلبک ها موجوداتی گیاه مانند هستند که فتوسنتز کرده و در محیط های مرطوب همچون استخر ها به سرعت رشد می کنند. این موجودات انواع گوناگونی دارند اما اکثر آنها به رنگ سبز می باشند. جلبک ها با تاثیر منفی بر وضع ظاهری استخر، سبب می شوند که آب استخر کدر و سبز رنگ به نظر برسد و با تولید بوی نامطبوع شنا گران را آزرده می کنند. جلبک ها سبب لغزنده شدن کف استخر و دیگر سطوح آن می شوند و در هنگام استفاده از استخر خطر لیز خوردن شناگران را به دنبال خواهد داشت.

راه های پیشگیری از ایجاد جلبک استخر

  1. ضد عفونی کردن آب و رعایت بهداشت: با حفظ پاکیزگی استخر و نظافت مرتب آن، می توان از رشد جلبک ها جلوگیری کرد. از آنجایی که وجود هرنوع آلودگی در آب، به تکثیر و حیات جلبک ها کمک می کند، رعایت بهداشت فردی توسط شناگران، ضدعفونی کردن آب استخر، استفاده از تجهیزات مناسب برای تصفیه آب و در آخر تمیز کردن کف و دیواره های استخر راه کار های مناسبی برای پیشگیری از جلبک زدن استخر ها محسوب میگردد.
  2. برسی و تعمیر سیستم تصفیه آب: عدم رسیدگی به تجهیزات استخر، موجب ناکارآمدی تدریجی آن ها شده و این امر به مقدمه ای برای رشد جلبک ها و سایر موارد مشابه تبدیل خواهد شد. به همین دلیل الزامی است که در فواصل زمانی معین، تجهیزات مورد استفاده را از نظر سلامت و کارایی بررسی نموده و نقص های احتمالی را برطرف نمایید
  3. تنظیم نمودن PH آب: با استفاده از کاغذ تورنسل (Tournesol) یا کیت کلر سنج میتوان PH آب را اندازه گیری نمود. بازه حدودی 7,3 تا 7,6 رنج مناسب برای تنظیم pH آب استخر است. اگر PH آب استخر بالا تر از 7,6 باشد ( که معمولا در استخر هایی که دارای جلبک هستند این اتفاق می افتد) از مواد شیمیایی کاهش دهنده PH آب استخر مانند بی سولفات سدیم با توجه به دستورالعمل، استفاده کنید. توصیه می شود که به صورت مداوم آب استخر را از نظر میزان PH و ترکیبات شیمیایی آن مورد آزمایش قرار داده و در صورت عدم تعادل آن، اقدامات لازم را انجام دهید.
  4. اضافه کردن جلبک کش: پس از وارد کردن شوک کلر جلبک کش را اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که جلبک کش مورد نظرتان حداقل دارای 30 درصد از اجزای فعال است. جلبک کشی که دارای پایه آمونیاک باشد مقرون به صرفه می باشد و برای ازبین بردن توده های ساده جلبک های سبز به کار می رود. جلبک کش هایی که پایه مس دارند قیمت بالاتری دارند اما تاثیر آنان بیشتر می باشد.جلبک کش هم برای پیشگیری و هم برای از بین بردن جلبک مورد استفاده قرار میگیرد.

راه های از بین بردن جلبک استخر

1) عدم وجود کلر کافی در استخر: هنگامی که آب استخر به رنگ سبز تغیر رنگ پیدا می کند و یا توده های جلبک در آب استخر به صورت واضح دیده می شود، دلیل اصلی آن اندازه نبودن کلر کافی در استخر می باشد. انجام دادن شوک کلر بهترین روش به منظور از بین بردن جلبک استخر و برگرداندن شرایط اصلی آب استخر به حالت ضد عفونی شده به شمار می آید. شوک کلر به اضافه کردن کلر به استخر می گویند که منجر به از بین بردن جلبک استخر و میکرو ارگانیسم ها می شود. همچنین زلال و شفافیت آب استخر را به دنبال دارد. اما باید توجه داشت که استفاده مداوم از آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود چراکه موجب کلوخه شدن سلیس در فیلتر شنی می شود.( مدت زمان لازم برای شوک کلر زنی به طور استاندارد یک الی سه روز تخمین زده شده است). توجه داشته باشید که نوع کلری که به منظور ضد عفونی استخر در شرایط عادی استفاده می شود الزاماً ممکن است بهترین گزینه برای شوک کلر زنی نباشد. برای شوک کلر زنی پیشنهاد می شود از کلر مایع استفاده نمایید.( کلر انتخاب شده باید از نوع هیپوکلریت سدیم، هیپوکلریت کلسیم و یا هیپوکلریت لیتیم باشد)

2) تمیز کردن استخر با استفاده از برس: با استفاده از برس های مخصوص استخر را تمیز کرده و تا جایی که امکان دارد دیواره ها و کف استخر را تمیز کرده و در صورت امکان جلبک های چسبیده روی سطوح را جدا کنید. البته لازم به ذکر است که به نقاط اصلی استخر مانند پله ها، قسمت پشت نردبان، و گوشه های استخر که آمادگی بالایی در تشکیل و رشد جلبک را دارند توجه ویژه ای داشته باشید. نکته قابل توجه به انتخاب کردن نوع جنس برس است. برس های فلزی برای استخر های بتنی استفاده می شود و برس های نایلونی برای استخر هایی با جنس وینیل استفاده می شود.

3) تنظیم نمودن PH آب: تنظیم کردن PH آب از دیگر روش هایی است که برای ازبین بردن جلبک ها استفاده می شود. با استفاده از کاغذ تورنسل (Tournesol) یا کیت کلر سنج میتوان PH آب را اندازه گیری نمود. بازه حدودی 7,3 تا 7,6 رنج مناسب برای تنظیم pH آب استخر است. اگر PH آب استخر بالا تر از 7,6 باشد ( که معمولا در استخر هایی که دارای جلبک هستند این اتفاق می افتد) از مواد شیمیایی کاهش دهنده PH آب استخر مانند بی سولفات سدیم با توجه به دستورالعمل، استفاده کنید.

4) تنظیم pH و ترکیبات شیمیایی آب: همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، افزایش میزان pH تأثیر کلر را کاهش می‌دهد و به تکثیر جلبک‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها منجر می‌شود. در نتیجه بسیار مهم است که pH آب استخر با استفاده از کیت‌های تست pH اندازه‌گیری شود و در صورتی که میزان آن بیش از  حدود ۷,۶ بود، با استفاده از مواد شیمیایی مناسب نظیر بی‌سولفات سدیم، به طور دقیق کاهش یابد. از سوی دیگر میزان سایر ترکیبات شیمیایی در آب نیز باید در حد تعادل باشد. وجود حجم زیاد سولفات در آب، به تغذیه‌ و تکثیر جلبک‌ها کمک می‌کند و سبب افزایش مقدار آنها می‌شود. در نتیجه، باید میزان این ماده را نیز به حد تعادل رساند.

5) تعمیر یا تعویض تجهیزات تصفیه‌ی آب در صورت ناکارآمدی: کارایی مناسب پمپ استخر و فیلتر شنی، در محافظت از استخر در برابر انواع آلودگی‌ها و مشکلات، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌نماید. در صورت فرسودگی و بروز هر نوع ایراد در نحوه‌ی عملکرد این گونه تجهیزات، ضروری است که نسبت به تعمیر و یا جایگزینی آنها اقدام نمایید.

6) شستشوی فیلتر شنی: در بعضی از مواقع، آلودگی و پر شدن فیلتر شنی از ذرات گوناگون، سبب ضعف عملکرد آن می‌شود و در نتیجه جلبک‌ها با فرصتی مناسب برای رشد و تکثیر مواجه خواهند شد. به همین دلیل توصیه می‌شود که فیلتر شنی را در فواصل زمانی مناسب پاکسازی (اصطلاحا بکواش) نمایید و از بهبود عملکرد آن مطمئن شوید.

7) استفاده از منعقد کننده: با استفاده از مواد منعقد کننده مثل سولفات آلمینیوم (زاج)، جلبک‌های موجود در آب به یکدیگر می‌چسبند و به تدریج در کف استخر انباشته می‌شوند. در نتیجه حذف آنها آسان‌تر می شود. (بهتر است این عمل قبل از کلرزنی انجام شود) لازم به ذکر است که در صورت استفاده از منعقد کننده، میزان pH آب باید به طور مجدد تنظیم گردد و جلبک‌ها نیز کاملاً جمع‌آوری شوند.

8) استفاده از ضد جلبک: با اضافه کردن کات کبود(سولفات مس) و سایر ترکیبات شیمیایی ضد جلبک به آب، می‌توان میزان جلبک‌ها را به طور چشم گیری کاهش داد. البته لازم به ذکر است که حجم و دوز مواد شیمیایی مورد استفاده باید با توجه به نوع جلبک استخر تعیین شود.

نکات ایمنی
  • همواره درنظر داشته باشید که کلر و سایر مواد شیمیایی استخر که با آنها سروکار دارید، مواد بسیار قوی و گاهی خطرناک می باشند. پس سعی کنید همیشه نکات ایمنی مندرج در دستورالعمل و یا برچسب مواد شیمیایی را با دقت مطالعه نمایید.
  • استفاده از دستکش، عینک محافظ و لباس های بلند که پوست شما را محافظت می کند استفاده کنید.
  • بعد از کارکردن با مواد شیمیایی، حتماً دست خود را کاملاً شسته و به لباس های خود دقت کنید تا مواد شیمیایی روی آنها ریخته نشده باشد.
  • از استشمام مواد شیمیایی اجتناب کنید
  • مواد شیمیایی استخر را در ظروف کاملاً بسته شده، ضد حریق و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.