مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
23 نکته ساده اما ضروری برای ارائه خوب

23 نکته ساده اما ضروری برای ارائه خوب

فهرست مطالب

هنگامی که می خواهید یک موضوع را در جلسه ای (با هر تعداد شرکت کننده) توضیح دهید و یا گزارشی از فعالیت های انجام شده در يك پروژه را ارائه کنید و یا حتی در يك جمع دوستانه صحبت کنید، مطمئنا کار سختی خواهید داشت. تصور کنید چندین جفت چشم کوچکترین حرکات شما را زیرنظر دارند و چندین جفت گوش حرف به حرف شما را می شنوند و براساس این دیده ها و شنیده ها درمورد شما و مطالبی که ارائه می کنید قضاوت می کنند. از سوی دیگر شما ملزم به اقناع آنها و یا دفاع از عملکردتان و يا حتی اثبات خودتان هستید. در هر جایگاهی که قرار دارید فرقی نمی کند، شما در موقعیت خطیری قرار گرفته اید. پس سعی کنید بهترین باشید، دو اصل بسیار مهم را فراموش نکنید اول تسلط کامل به مطالبی که می خواهید ارائه دهید و دوم حفظ خونسردی و آرامش. شما با رعایت این دو اصل و توجه به نکاتی که درپی خواهد آمد، علاوه بر يك ارائه خوب يك جلسه زیبا را برگزار می کنيد.

1. مخاطبان را شناسایی کنید

اگر شما سطح علمی، فرهنگی و حتی شخصيتی مخاطبان را بدانید، ارتباط بهتری با آنان برقرار می کنید و آنچه را که آنها دوست دارند يا می خواهند بشنوند ارائه می دهید و این یعنی اثرگذاری بهتر و بیشتر.

2. يك پيام مشخص داشته باشید

قبل از اینکه کار تهیه مطالب خود را شروع کنید پیام کلیدی خود را مشخص کنید. در واقع پیام شما باید بتواند مخاطبان را به يك راه مشخص رهنمون و امکان تفکر در مورد راه های دیگر را فراهم سازد.

3. برای هر تصویر متن کوتاهی آماده کنید

هر تصویر (متن یا عکس) که پخش می شود خلاصه ای از موضوع آن باید ارائه شود. این خلاصه می تواند شفاهی باشد یا به صورت زیرنویس ارائه شود. این باعث خواهد شد تا در وقت صرفه جويی شود.

4. مطالب و مفاهیم خاص را برجسته کنید.

مطالبی را که توضیح آنها برای «پذيرش» مخاطب اهميت بيشتری دارد را مشخص کنید.

5. قبل از جلسه تمرین کنید.

6. ساختار اثربخشی برای ارائه طراحی کنيد

طرح «مسئله» و «حل» آن بهترین روش برای ارائه قدرتمند يك مطلب است. اول «مسئله» را بیان کنید بعد «راه حل» را ارائه دهید و آن را با يك مثال توضیح دهید.

7. «همه تیزهوش نیستند» را فراموش نکنید.

پس سعی کنید مطالب را خيلی ساده و غیر پیچیده ارائه کنید، در هر ساعت صحبت کردن ۳ الی ٤ نكته را شرح دهید.

8. محکم و خوب شروع کنید.

يك شروع خوب موفقیت را تضمین می کند. از روش های مختلف استفاده کنید. گاهی يك حکایت یا قصه یا یک خاطره و در بعضی مواقع پرداختن به اصل مطلب مي تواند شروع خوبی باشد.

9. از نمودار و چارت استفاده کنید.

9. از نمودار و چارت استفاده کنید.

بسياری از مخاطبان شما نمی توانند همزمان با شما اعداد و آمار ارائه شده را تجزیه و تحلیل کنند. نمودار كمك می كند تا سريعتر به موضوع دست پیدا کنند و با شما همراه شوند.

10. پايانی با شکوه داشته باشید

بسياری از مخاطبان آخرین مطلبی را که شما می گویید به خاطر می سپارند. مطمئن شوید که آخرین مطالبی که می گویید همانهایی هستند که می خواهید مخاطبان به آن بیشتر توجه کنند.

11. بر نکات مهم تسلط داشته باشید

اگر شما نکات مهم را بدانید راحت تر می توانید مخاطبان را قانع کنید و علاوه بر آن با آرامش و بدون استرس خواهید بود.

12. خوب تنفس کنید.
13. از چشمانتان استفاده کنید

حتما از چشمانتان برای برقراری ارتباط با مخاطب استفاده کنید. با این کار مخاطبان احساس بهتری خواهند داشت و شما می توانيد تاثير صحبت هایتان را ببینید.

14. تجهيزات مناسب را آماده کنید.

هر جلسه ای نيازمند تمهیدات خاصی است. تجهیزات موردنیاز (نه کم و نه زیاد) از قبیل دستگاه نمایش، وایت برد، کامپیوتر، و… را آماده کنید.

15. تجهیزات را امتحان کنید

قبل از شروع جلسه تجهیزاتی را که قرار است استفاده کنید را یکبار امتحان کنید خرابی و یا عدم كارايی مناسب هرکدام از دستگاه ها (حتی يك ماژيك وايت برد) می تواند تاثیر بسیار منفی بر مطالب شما داشته باشد.

16. بدانید که شما مرکز توجه هستید.

قبل از شروع جلسه فقط صدای شما شنیده می شود هر حرکت شما تاثیر مستقیم بر مخاطب داشته و می تواند جلسه شما را زیباتر یا زشت تر نماید. با تمام وجود عمل کنید

17. «لبخند» را فراموش نکنید.

18. هنگام ارائه خودتان باشید.

سعی نکنید از حرکات مصنوعی استفاده کنید. اقدامات تصنعی كاملا ديده می شوند خودتان باشید و بگذارید زبان بدن شما طبيعی

19. سعی کنید از روی نوشته نخوانید.

خواندن مطلب از روی نوشته باعث می شود که ارتباط شما با مخاطبان دچار خدشه گردد، دستانتان نیز از اثرگذاری باز می ماند، می توانید از یادداشت های روی چارت یا تصویر استفاده کنید.

20. مخاطبان را درگیر بحث کنید.

همیشه می توانید مخاطبان را وارد بحث کنید از آنها سوال کنید و جواب بخواهید اما اصرار نکنید. شما می توانید از سایر روش ها نيز برای مشارکت بیشتر و همراهی آنها استفاده کنید. (نوشتن پای تخته، قرائت يك متن یا…)

21. از شوخی کردن نترسید.

شما می توانید با استفاده از مزاح های كوچك محيط را جذاب تر کنید.

22. خودتان را جای مخاطب بگذارید.

اگر شما به جای مخاطب نشسته بودید چه حالی داشتید آیا گرمای اتاق، نور محیط و…. مناسب است. شما باید به آنها اهمیت ویژه بدهید تا شما را باور کنند.

23. از کارتان بازخورد داشته باشید.

شما درهر حالی می توانید بازخورد بگیرید. شفاهی يا کتبی در انتهای جلسه از پرسشنامه های ساده استفاده کنید تا بتوانید در آینده کارتان را بهبود بخشید.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.