مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
کنترل وزن و تندرستی

کنترل وزن و تندرستی

فهرست مطالب

به طور جالب مانند دیگر علف خوارها همچون گوسفند و میمون ها، روده های ما بسیار طولانی تر از رودههای پستاندارانی است که از گوشت تغذیه می کنند. اگر چه گوشت خوارا دارای روده های کوتاه تری هستند و عمدتاً از پروتئین و چربی به عنوان غذا استفاده می کنند اما به ندرت مانند انسانها دچار انسداد آسیبهای قلبی عروقی یا سکته می شوند این امر به علت زندگی فعال آنها به عنوان شکارچی و زیاد خوردن آنهاست که یک روش ذخیره سازی چربی برای زنده ماندن در حالت بی غذایی طولانی مدت برای) مثال زمستان ها در شمال یا تابستانهای خشک در آفریقا .است به عبارت دیگر عادات غذایی آنها به شرایط آب و هوایی محیط و شیوه زندگی فعالشان مربوط می.شود. همه اینها پس از اسارت آنها زندگی در باغ (وحش تغییر میکند و چنین محیطی آنها را برای آسیبهای قلبی عروقی مستعد می سازد.

پروتئین ها و چربیها برای هضم شدن به زمان زیادی نیاز دارند. بنابراین هضم و جذب آنها توسط رودههای طولانی انسانها زیاد می شود. گوشت خواران زمانی که به صیدشان دست پیدا می کنند غذای زیادی می خورند و سپس برای یک دوره زمانی (بعضی مواقع چند روزه) استراحت می کنند این امر به این علت است که بعد از یک وعده غذایی که حاوی مقادیر زیادی چربی و پروتئین است ،بدن جریان خون به سمت اعضای فعال دیگر شامل عضلات را کم کرده و به سمت مسیر گوارش تغییر جهت می دهد انسانها نیز معمولاً بعد از یک وعده غذایی زیاد احساس خستگی شدید می کنند و میل به استراحت دارند بعد از یک غذای سبک به ویژه اگر در برگیرنده سبزیجات، باشد این مسأله مشاهده نمی شود بنابراین انجام فعالیت بدنی دو تا سه ساعت بعد از غذا خوردن این اجازه را می دهد که خون به اندازه کافی به سیستم گوارش رسیده و از بروز مشکلات مربوط به این سیستم مانند درد شدید معده و تهوع که در طول فعالیتهای بدنی که بلافاصله بعد از غذا خوردن اتفاق می افتد جلوگیری کند مطالعات بزرگ انجام گرفته در آفریقا نشان میدهد که مردم روستایی و عشایر که به طور مرتب به دنبال غذا می گردند و فعال هستند دچار بیماریهایی مثل پرفشارخونی مشکلات قلبی عروقی و دیابت که افراد هم قبیله ای آنها بعد از سفر به شهر آنها را تجربه می کنند نمی شوند به طور کلی علف خوارها غذای کم اما با توالی زیاد می خورند و برای مدت طولانی تری زندگی می کنند در حالی که گوشت خواران مقدار غذای زیاد اما با توالی بسیار کمتر می خورند و دوره زندگی آنها کوتاه است. به طور خلاصه ساختار بیولوژیک ما بیشتر مشابه با علف خواران است که در مقایسه با گوشت خواران که از چربیها و پروتئین به عنوان غذا استفاده می کنند بیشتر از کربوهیدرات استفاده می کنند انسانها میتوانند طبیعت را ترک کنند اما طبیعت آنها را ترک نمی کند.

غذاها و عادات غذایی با توجه به شیوه زندگی متفاوت هستند. اگر تاریخچه باستانی را نیز کنار بگذاریم عادات غذایی مردم در پنجاه سال گذشته نیز کاملاً متفاوت از ما بوده است. برای مثال در جنوب مردم برای دور ماندن از اشعه آفتاب مجبور بودند صبح بسیار زود در مزارع پنبه کار کنند آنها معمولاً دارای یک وعده غذایی بزرگ (معمولاً با چربی زیاد و سرخ شده) در بعد از ظهر بودند. چربیها غنی ترین منبع کالری هستند ۹ کالری به ازای هر گرم (چربی) و باعث بیشترین سیری می شوند چنین برنامه های غذایی در وضعیت های کاری مشابه هنوز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین برنامه معمول سه وعده غذایی در روز الزامات مربوط به نیازهای فیزیولوژیک نبوده بلکه از ابداعات شهرنشینی و صنعتی شدن است.

ظاهر غذا رنگ و نحوه ارائه آن و حس بویایی ما و مزه آن نقش مهمی در احساس گرسنگی و افزایش اشتها بازی می کنند مانند پستانداران دیگر اجداد ما نیز از حس بویاییشان برای پیدا کردن محل غذا استفاده می کردند بعدها ادویه و گیاهان دارویی برای حفظ غذا و افزایش طعم غذا مورد استفاده قرار گرفت. امروزه بعضی مواقع این مواد تنها برای افزایش مصرف غذا مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر غذاهایی که از طریق تلویزیون تبلیغ می شوند سالم نیستند و کمپانی های فروش غذا هدفشان بیشتر بچه هایی است که زمان زیادی را برای تماشای تلویزیون صرف می کنند به علاوه بیشتر غذاهای ما پردازش شده بوده و حاوی نگهدارنده های ناسالم و رنگهای مصنوعی هستند برخی از عواملی که باعث مشکلات غذایی برای ما می شوند به راحتی در دسترس بوده و بازارها را مورد هجوم قرار داده اند.

متابولیسم گلوکز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. تغییرات روزانه سطوح گلوکز خون مثل اثر انگشت برای هر فردی منحصر به فرد است. این امر نشان می دهد که مردم مجبور به مصرف مقدار و دفعات مشابهی غذا در زمانهای مشابه نیستند بعضی از مردم ممکن است تنها نیاز به دو وعده غذا در روز داشته باشند در حالی که دیگران ممکن است در بین وعده های اصلی به چندین وعده غذایی کوچک در طول روز نیز نیاز داشته باشند. زمانی که منتظر می مانیم تا بسیار گرسنه شده و سپس غذا بخوریم، معمولاً بیش از حد غذا خورده و قند خونمان افزایش می یابد این مسأله باعث می شود تا ترشح انسولین بیش از حد معمول باشد که به نوبه خود سطح گلوکز سریع تر از حالت معمول، حتی تا سطح هایپوگلایسمی پایین می آید که باعث به وجود آمدن هایپوگلایسمی بعد از غذا می شود. هایپوگلایسمی تنها باعث ضعف یا بی حالی نمی شود بلکه باعث به وجود آمدن مشکلات روانی و عصبی گوناگونی می شود. بنابراین کارشناسان امر به ما توصیه می کنند که قبل از آنکه سطح قند خون آن قدر پایین بیاید که پرخوری غیر قابل کنترل شود غذا بخوریم. همچنین کربوهیدراتهای طبیعی و پیچیده به جای قندهای پردازش شده و ساده توصیه می شود.

عادت های غذایی ما قویاً به وسیله حالت روانی ما تأثیر می پذیرند. زمانی که غذا خوردن روشی برای خنثی سازی و مقابله با بیحالی، باشد، می تواند همانند سیگار کشیدن یا نوشیدن معتاد کننده باشد ما تمایل داریم وقتی که خوشحالیم بیشتر و وقتی که ناراحتیم کمتر بخوریم تعدادی از افراد مشکلات روانی شان را با خوردن زیاد و دیگران با کم اشتهایی نشان می دهند اختلالات مربوط به غذا خوردن نخست در بین زنان جوان سطوح بالاتر از میانه مشاهده شد و اکنون در حال شیوع در بین مردان و دیگر گروههای سنی .است خوردن همراه با مشروبات الکلی یکی از جوانب تمدن گرایی شده است. کالری به مقدار فراوان در قرار ملاقاتها شام های مربوط به تجارت مهمانی های جشن تولد و در طول ساعات شاد و حتی در موقع خاک سپاری مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاهان دارویی و کمک های نیروزا

زمانی که پزشکان اروپایی در دوره مستعمره سازی وارد آمریکا شدند، با هزاران داروی درمان کننده ارزان و مواد شفابخش محلی روبه رو شدند. با این حال، آنها به جای آنکه منافع مربوط به سیستم موجود را مورد مطالعه قرار داده و سیستم پزشکی را براساس آنها بنا کنند شروع به منسوخ کردن آن نموده و سیستم پزشکی حرفه ای را توسعه دادند که مجزا از جوامع دیگر بود.

با این وجود داروهای گیاهی معینی نیز که برای هزاران سال شناخته شده بودند، هنوز هم در پزشکی حرفهای امروز مورد استفاده قرار می گیرند به نظر میرسد که ناکافی بودن دسترسی ضعیف و ارزش مراقبتهای سلامتی در جوامع مدرن مهمترین عوامل به وجود آمدن صنعت بزرگ داروهای گیاهی شد که هم اکنون از ارزش فوق العاده ای برخوردار است با این حال معمول ترین استفاده کنندگان این داروها زردپوستان با سواد با درآمد سالانه ای بالغ بر ۳۵۰۰۰ دلار هستند.

به دلیل اینکه افراد بومی از گیاهان خاصی یا بخش ویژه ای از گیاهان استفاده می کردند اثرات سمی آنها اندک می.شد هم اکنون از طریق پردازش تغلیظ ترکیب اجزاء فعال تشکیل دهنده همان ،گیاهان خاصیت شفادهندگی و همچنین سمی این گیاهان افزایش یافته است.

برگهای کوکا برای قرن ها بدون ایجاد اثرات مرگ آوری که اخیراً مشاهده می شود، برای درمان بیماریهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. کوکائین که امروزه به وسیله معتادها مورد استفاده قرار می گیرد غلیظتر و مقوی تر از برگهای کوکاست. کوکائین به طور ناگهانی فشار خون را تا سطح بالایی افزایش داده و منجر می شود که این مورد علت اصلی مرگ به وسیله کوکائین نیز به شمار می رود. تعداد زیادی از داروهای گیاهی زمانی که با غلظت بالا مورد استفاده استفاده قرار گیرند دارای اثرات سمی هستند. تعدادی از آنها توهم زا (برای مثال دانه جیمسون)، آرامش زا (برای مثال کاواکاوا و والریان) و تحریک کننده (برای مثال جین سنگ) هستند. بعضی از چای های گیاهی (مثل چای بوش )نیز برای کبد سمیهستند.

تحقیقات در رابطه با تأثیرات مثبت داروهای گیاهی به علت محبوبیت آنها رو به افزایش است. اخیراً یک تحقیق در رابطه با داروی اچیناسیا ، یکی از داروهای گیاهی که مرتباً تبلیغ می شود نشان داد که این دارو آنگونه که اعتقاد بر آن است، موجب تقویت سیستم ایمنی نمی شود. مطالعات دیگری نشان داده اند که گینگ کو و استی جان وارت افسردگی را بهبود بخشیده و محصولات پالمیتو  موجب سودمندی هایپرپلازیایی جانشین شونده خوش خیم می شوند.

با وجود کمبود اطلاعات در رابطه با اثرات طولانی مدت داروهای گیاهی مطالعات در عصر بازاریابی ها و تبلیغات که حتی در برگیرنده تجویز دارو نیز هست، از اهمیت برخوردار است. انتشار غیر پژوهشی واقعی و افزایش نگاه موشکافانه به صنعت تبلیغات در چند سال گذشته (به علت اینکه دارو های بازاریابی شده بعد از آنکه عوارض جدی در آنها مشاهده شد از بازار خارج شدند) افزایش یافته است.

آنچه ما تحت عنوان دارو های گیاهی مورد برسی قرار می دهیم به کمک های نیروزا برای افزایش انرژی و ساختن توده عضلانی نیز اشاره دارد. با استفاده از دارو ها به منظور تاثیر بر اجرا و شادابی قدمتی به اندازه تاریخ بشر دارد. با این حال، استفاده از کمک های نیروزا و دارو های گیاهی به مقدار زیاد به حدی می رسد که که به آن استفاده  نادرست از دارو می گویند. برای مثال، استفاده بیش از حد از استروئید های آنا بولیک و هومون رشد دارای اثرات جدی و معمولا برگشت ناپذیر است. اعتیاد به چنین دارو هایی در در جامعه ای مثل آمریکا که در آن سیگار و مشروبات الکلی به صورت زیاد از حد، بی وقفه و به طور موفقیت آمیز تبلیغ می شوند نباید شگفت انگیز باشد. رسانه های گروهی و به ویژه صنعت تفریحات، شامل ورزش های حرفه ای، استفاده از چنین دارو را با نوعی رفتار که سرگرمی، لذت، ظاهر بدنی و اجرا تنها دلیل ما باشد، تشویق می کند.

توصیه های مربوط به غذا خوردن

از یک رژیم غذایی پیروی کنید که دارای:

  • غذا های متنوع بخورید
  • مقدار کافی غلات، میوه ها و سبزیجات
  • میزان چربی، چربی اشباع شده و کلسترول پایین
  • و میزان متوسطی سدیم باشد

میزان غذای مصرفی را با میزان فعالیت خود را متعادل کنید تا باعث حفظ یا بهبود وزن تان شود

منبع: کتاب تغذیه وورزش

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.