مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
کاربرد-آمونیاک-و-خطرات-آن

کاربرد آمونیاک و خطرات آن

فهرست مطالب

دسته بندی :

 کاربرد آمونیاک و خطرات آن

آمونیاک یک ماده غیر آلی بی رنگ، و بابوی بسیار تند و خفه کننده است. این گاز از هوا سبک تر است به همین دلیل فرم معمول آن به صورت مایع می باشد. این ماده بسیار خورنده و خطرناک است و از ترکیب عنصر نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است. آمونیاک با نام های اندروس، هیدروکسید اندروس، آمونیوم و هیدروژن نیترید شناخته شده است و فرمول شیمیایی این ماده NH(82 درصد نیتروژن N) و (18 درصد هیدروژن H) می باشد. وجود آمونیاک برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی ضروری است و از آن به عنوان پیش ماده ای برای سنتز اسیدهای آمینه و نوکلئوتید استفاده می شود.

آمونیاک، به طور مستقیم یا غیر مستقیم یکی از عناصر سازنده محصولات دارویی، دباغی، صنایع مرتبط با نقره کاری آینه ها، تولید مواد منفجره نظامی و در بسیار از محصولات تمیز کننده تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. آمونیاک به شکل غلیظ خود بسیار خورنده و خطرناک است و در ایالات متحده این ماده به عنوان ماده بسیار خطرناک شناخه شده است.

کاربرد امونیاک

بیشترین استفاده از آمونیاک در کودهایی است که به خاک اعمال می شود و به افزایش عملکرد محصولاتی مانند ذرت، گندم و سویا کمک می کند. آمونیاک مایع، محلول های آمونیاک، آب، و مواد شیمیایی ساخته شده از آمونیاک، مانند نمک های آمونیوم و اوره، همگی به عنوان منابع نیتروژن محلول استفاده می شوند. اوره که از آمونیاک و دی اکسید کربن ساخته می‌شود، می‌تواند به عنوان مکمل خوراک گاو نیز استفاده شود. در نهایت آمونیاک می تواند مقدار قابل توجهی گرما را از محیط اطراف خود جذب کند که آن را به عنوان خنک کننده در تجهیزات تهویه مطبوع مفید می کند.

آمونیاک در وزنه برداری

استفاده از آمونیاک به منظور  افزایش نیاز بدن به اکسیژن حین انجام فعالیت های سنگین، رایج است. میزان نیاز به  اکسیژن در فعالیت بدنی شدید تا حد زیادی تغییر می کند،  در واقع مصرف اکسیژن در شرایط عادی حدود ۱۵۰ سی سی در دقیقه است اما در شرایط فعالیت سنگین می تواند به ۱۰۰۰ سی سی در دقیقه نیز برسد.

استنشاق کنترل شده محلول آمونیاک باعث باز کردن عروق، جریان اکسیژن در خون می شود و بدین ترتیب موجب ایجاد رقبت شدید به آمونیاک در وزنه برداران، جهت افزایش قوای جسمانی،میشود.

استفاده از آمونیاک در ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری و پاورلیفتینگ با افزایش سطح هوشیاری در مهار کردن وزنه به ورزشکار نیز کمک می کند.

فواید آمونیاک در از بین بردن لکه ها و ضدعفونی

برای استفاده از آمونیاک به عنوان تمیز کننده، آمونیاک را با آب به نسبت های مشخص رقیق میکنند تا مانند سفید کننده ها عمل کند. اما به طور کلی معمولاً در فرمولاسیون بسیاری از پاک کننده ها از جمله شیشه پاک کن ها وجود دارد و از آنجا که آمونیاک مایع، گازی است که در آب حل شده است و با تبخیر شدن گاز، آمونیاک نیز تبخیر شده و موجب از بین بردن لکه ها می شود. البته رقابت همیشگی بین آمونیاک رقیق شده با آب و سفید کننده های حاوی کلرین وجود دارد که هرکدام طرفداران خاص خودشان را دارند.

فواید امونیاک در صنعت کشاورزی

از دیگر خواص های آمونیاک این است که به سرعت با خاک ترکیب می شود و کاتیون های نیتروژنی تولید می کند. گیاهان از شکل های یونی مواد شیمیایی می توانند به راحتی استفاده کنند به همین دلیل آمونیاک در صنعت کشاورزی به عنوان کود نیتروژن برای کمک به تداوم تولید مواد غذایی استفاده می شود. لازم به ذکر است که 80 درصد آمونیاک تولید شده در صنعت به عنوان کود استفاده میشود.

یکی دیگر از فواید آمونیاک، در تولید قارچ خوراکی است. قارچ های خوراکی در طبیعت معمولاً پس از یک رعد و برق که موجب ریزش نیتروژن از جو می شود به وجود می آیند. به همین علت میتوان به راحتی با افزودن آمونیاک، نیتروژن های مورد نیاز قارچ ها را فراهم کرد.

فواید آمونیاک در محصولات ارایشی و حفاظت از مو

نقش اصلی آمونیاک در رنگ مو، باعث جدا شدن کوتیکول های مو و نفوذ رنگ به داخل آن است. کوتیکول بی رنگ بوده و همانند پولک های ماهی است. وظیفه کوتیکولها حفظ مو از عوامل زیان آور خارجی است که در رنگ های نیمه دائمی ظرفیت رسیدن رنگ به کوتیکول محدود تر است و به قشر مغزی مو نمیرسند و رنگ در کوتیکول ها نگه داشته می شود. در نتیجه بعد از چند بار شست و شو رنگ آنها از بین می رود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی آمونیاک

فرمول مولکولی: NH3

حالت فیزیکی: مایع و گاز

رنگ: فاقد رنگ

بو: بسیار تند و آزار دهنده

حلالیت در آب: محلول

اسیدیته: قلیایی

نقطه انجماد: -77.73 درجه سلسیوس و (171.91 درجه فارنهایت)

نقطه جوش33.34 درجه سلسیوس و ( 107.91 درجه فارنهایت)

خطرات و شرایط نگهداری آمونیاک

آمونیاک خاصیت گازی دارد به همین دلیل قابل اشتعال می باشد پس نگهداری آمونیاک در جایی که قابل اشتعال است مانند مواد نفتی بسیار خطرناک است و اصلا توصیه نمی شود.

آمونیاک عمدتاً در ظرف های استیل نگهداری می شود. همچنین باید از شوک دادن فیزیکی و حرارتی به ظرف های نگهداری آمونیاک جلوگیری گردد.

آمونیاک زمانی که به شکل غلیظ و مایع باشد بسیار خطرناک بوده و خاصیت سوزانندگی دارد.

تماس پوستی آمونیاک موجب آسیب به لیپید های موجود در غشای سلول و در نتیجه به همراه داشتن التهاب می شود یا به عبارتی به چربی های پوست آسیب میزند.

استنشاق این ماده قلیایی می تواند باعث تحریک دستگاه تنفسی شود و سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس را به دنبال داشته باشد. همچنین سبب جاری شدن اشک در چشم، آبریزش بینی و خفگی می شود.

بدن ما قادر به تولید آمونیاک می باشد اما اگر تولید آن از میزان استاندارد بیشتر شود بسیار خطر ناک بوده و موجب مرگ میشود.

تنها میزان کمی از این ماده کافی است تا صدمات جدی به بدن و مجرای تنفسی وارد شود. پس در حین استفاده از این ماده خطرناک احتیاط کنید.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.