مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
26 پرسش در خصوص نگهداری استخر

26 پرسش متداول در خصوص نگهداری استخر

فهرست مطالب

1- pH مناسب آب استخر چقدر است و بالا و پایین بودن PH چه تأثیری دارد

محدوده ایده ال pH آب استخر شنا بین 4/7 تا 6/7 است. اگر pH به پایین تر از 2/7 کاهش یابد، سطوح فلز مثل تانک تصفیه، لوله ها و سیم پیچ های حرارتی خورده می شوند. سوزش پوست و بوی شدید کلر می تواند نتیجه آن باشد. زمانی که pH به ۸ نزدیک می شود فلزات آهن و کلسیم ایجاد می نمایند ذرات جامد در آب به صورت معلق در می آید و باعث کدورت و غیر شفافی آب می شوند. علاوه بر آن جرم در فیلترها لوله ها و دستگاه های حرارتی ایجاد می شود در شرایط شیمیایی دیگر مانند سختی و قلیایی نیز رسوب ایجاد می شود. تأثیر ناخواسته دیگری که بر اثر بالا بودن pH به وجود می آید، کاهش کلری است که به منظور ضد عفونی به آب اضافه می شود. اگر pH بالاتر از مقدار پیشنهادی 6/7 باشد، کلر بیشتری لازم است تا به سطح مورد نیاز ضدعفونی کنندگی آب برسد، که در نتیجه هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت.

2- آب کدر و ابرآلوده است

این موضوع ممکن است ناشی از بالا بودن pH، سختی و قلیایی کل؛ و یا گردش ضعیف آب در قسمت های مختلف استخر باشد. اقدامات لازم می توانند شامل شستشوی معکوس صافی ها، سوپر کلرزنی، محدود ساختن تعداد شناگران، آزمایش کیفیت شیمیایی آب، تمیز کردن صافی ها، ته نشین کردن مواد معلق به کمک آلوم، تنظیم دوباره ورودی های آب استخر، و تخلیه و جایگزینی بخشی از آب باشند. اگر آب برفی یا شیری شده است و از صافی دیاتومه استفاده می شود، پارگی پوشش صافی و نشت دیاتومه به داخل استخر را بررسی کنید در این مورد پوشش صافی باید تعمیر یاتعویض گردد. اگر ظاهر آب تمیز نیست و در استخر از صافی شنی استفاده می شود، روش شستشوی معکوس را مجدداً کنترل کرده و وضعیت شیرهای ورودی و خروجی را بررسی نمایید.

3- آب سبز یا قرمز (قهوه ای) است

اقدامات لازم: ایجاد تعادل مواد شیمیایی آب استفاده از جلبک کش ها، بررسی وجود یون های آهن و مس در آب. معمولاً می توان از آلوم برای گرفتن مواد معلق و رنگی و افزایش شفافیت آب استفاده کرد.

4- آب کف آلود است

اقدامات لازم: ممکن است در اثر استفاده از دترجنت (بایستی آب عوض شود) یا پایین بودن سختی آب (تنظیم سختی کلسیم استفاده از ضد کف) باشد.

5- قلیایی کل استخر پایین است

اضافه نمودن جوش شیرین به استخر عموماً باعث افزایش قلیایی کل می گردد. زیرا جوش شیرین با کربن دی اکسید درون آب جمع شده و ایجاد سدیم بی کربنات می نماید. این یک نوع قلیایی ایده ال است که شرایط راحتی را برای شناگر بوجود می آورد و از خوردگی جلوگیری می نماید.

6- چشم شناگران دچار سوزش می شود

اقدامات لازم: تنظیم موارد مربوط به کیفیت شیمیایی آب از قبیل ، سختی و قلیایی کل.

7- دندان شناگران پس از چند جلسه دچار فرسایش و خوردگی می شود

اقدامات لازم: ممکن است در اثر پایین بودن pH و قلیایی کل باشد که باید تنظیم شوند. ضمناً خوردگی لوله ها و تجهیزات هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

8- رنگ مو با پوست شناگران دچار تغییر می شود

اقدامات لازم این موضوع ممکن است ناشی از آهن یا مس حل شده در آب استخر باشد که علاوه بر تنظیم آنها، خوردگی لوله ها و تجهیزات هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

9- شناگران احساس ضعف و بی حالی می کنند

دمای آب استخر بالاست.

10- مصرف کار در استخر بالاست

اقدامات لازم: این موضوع ممکن است ناشی از آلودگی بالای آب تعداد زیاد شناگران و عدم کنترل

سایر فاکتورهای دخیل در کیفیت شیمیایی آب باشد که باید اقدامات اصلاحی انجام شوند.

11- شناگران از خارش پای خود شکایت می کنند

اقدامات لازم: این موضوع ممکن است ناشی از وجود قارچ در رختکن یا دوش ها باشد که باید ضدعفونی شوند. ضمناً افراد دارای مشکل از استخر خارج شوند.

12- جلبک در چه شرایطی رشد می کند و چه مشکلاتی را به دنبال دارد

آب گرم pH بالا، نور خورشید شرایط ایده آلی را برای رشد جلبک های قرمز، سبز، قهوه ای، سیاه، آبی و بنفش ایجاد می نماید که به کف و دیواره های استخر می چسبند. جلبک ها در مواردی مشکلاتی برای اکثر مسئولان فنی استخرهای روباز ایجاد می کنند مانند کاهش کلر که منجر به کدورت آب لزج شدن سطوح در داخل و خارج استخر و گاه گاهی هم تولید بوی ناخوشایند لجن و رنگی شدن دیواره ها می شود.

13- اقدامات لازم برای از بین بردن جلبک ها کدام است

به طور کلی روش های از بین بردن جلبک عبارتند از: کلردهی به میزان 5/3 میلی گرم در لیتر تمیز کردن دیواره و سطوح استخر با برس سیمی و کف استخر با دستگاه مکنده، پاشیدن دانه های کلسیم هیپوکلریت بر روی جلبک استفاده از سولفات میں ۲ میلی گرم در لیتر (معادل ۲ کیلوگرم در ۱۰۰۰ مترمکعب) در صورتی که روش های فوق جواب نداد باید آب استخر را خالی کرده و تمام استخر را ضدعفونی کنیم

14- چرا قبل از آزمایش نمونه آب یک قطره تیوسولفات سدیم به آن اضافه می شود

زیرا نمونه آب حاوی مقدار زیادی کلر است (ppm 1 یا بیشتر)، کلر باعث بی رنگ شدن راهنمای pH شده و اطلاعات اشتباه را موجب می گردد. در این مورد قبل از استفاده از مصرف باید یک قطره تیوسولفات سدیم به لوله آزمایش اضافه شود. این ماده کلر را کاهش داده یا خنثی می سازد. آزمون قلیایی کل و سنتی کلسیم به موقع باید انجام شود

آزمون قلیایی کل و سختی کلسیم هر هفته یکبار یا بلافاصله بعد از افزودن مقدار زیادی مواد شیمیایی و یا افزودن آب باید انجام شود.

15- درجه حرارت مناسب آب و هوای استخر چقدر است

درجه حرارت مناسب آب استخر 5/27 تا 5/28 درجه سانتی گراد است. اعضای تیم شنا و شناگران استقامتی ممکن است 5/25 سانتی گراد را ترجیح دهند. در حالی که مسن ترها و بیماران ارتریتی در ۲۹ تا ۳۰ سانتی گراد راحت تر هستند. دمای بالاتر از ۳۰ درجه باعث بی حالی، خستگی و ضعف شناگران می شود. در استخرهای سرپوشیده باید هوای استخر 3-2 درجه گرم تر از آب باشد.

مسائل فنی

16- پمپ روشن است، ولی آب جریان نمی یابد

ممکن است پمپ هوا داشته یا در خط مکش، نشتی و سوراخ ایجاد شده باشد.

17- پمپ کار نمی کند

فیوز پریده، ولتاژ برق پایین است یا پمپ دچار مشکل فنی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد.

18- پمپ خاموش و روشن می شود

موتور نیاز به تعمیر دارد، صافی مسدود شده (باید شستشوی معکوس و تمیز کردن صافی انجام شود)، دریچه ها بسته شده یا خرابند (دریچه ها را باز یا تعویض کنید).

19- پمپ کار می کند ولی آب به آهستگی جریان می یابد

مشکل فنی ایجاد شده، در مسیر مکش سوراخ وجود دارد، صافی یا پمپ کثیف شده اند یا دریچه بسته شده است.

20- دریچه فشار، عدد مربوط به فشار را بسیار زیاد نشان می دهد

دریچه به خوبی تنظیم نشده یا خراب است که باید تعمیر یا تعویض شود.

21- آب قل قل می کند و می جوشد

ممکن است در خط مکش پمپ نشتی وجود داشته باشد.

گرم کن با صدای بلند کار می کند و پس از خاموش شده پمپ همچنان روشن می ماند

فشار تنظیم شود، مبدل گرمایی تمیز شود، گردش آب بررسی شده و صافی تمیز شود. دریچه ها بررسی و تمیز شوند.

22- جریان آب خیلی کم است

باید تمیز بودن اسکیمر، صافی آب گذر اصلی، اجزای پمپ مانند پالایش کننده و پیش برنده و همچنین باز بودن تمام دریچه ها بررسی شود.

23- فشار آب خیلی زیاد است

باید خوب کار کردن دریچه کنترل جریان داخلی و خارجی بررسی شود.

24- آب استخر خوب گرم نمی شود

شعله پیلوت، مسیر عبور گاز به گرم کن، باز بودن دریچه گاز، یکنواخت و آبی بودن شعله (حدود 5 تا 10 سانتی متر)، تهویه کافی، وجود منافذ و دریچه های کافی برای گرم کن را بررسی کنید

25- دمای مطلوب در استخر حاصل نمی شود

ترموسات را در دمای بالاتر قرار دهید، زمان گردش آب در گرم کن را طولانی تر کنید، صافی را تمیز کرده و موانع موجود بر سر راه گردش آب را برطرف کنید، اگر شعله آتش کم است، فشار گاز را بررسی کنید و آتشخان را تمیز نمایید. به خاطر داشته باشید که ممکن است اندازه گرم کن کوچک باشد.

26- دوده در داخل گرم کن ایجاد می شود

هوای کافی تامین نمی شود، گاز بیش از حد جریان دارد یا بر روی آتشخان آشغال و مواد اضافی قرار گرفته است.

منبع: منبع: https://dl3.takbook.com/pdf2/ebook8248[www.takbook.com].pdf

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.