مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
هوش-مصنوعی-Artificial-Intelligence-چیست-و-کاربرد-های-آن

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست

فهرست مطالب

تعریف های بسیار زیادی در مورد هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) گفته شده است. ما قصد داریم در این مقاله به صورت کلی به هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بپردازیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. کلمه مصنوعی یا  Artificial به آنچه گفته می شود که به صورت طبیعی به وجود نیامده و در حقیقت توسط انسان ها ساخته شده است. و کلمه هوش یا Intelligence نیز به توانایی تفکر و آموختن بر اساس تجربه گفته می شود. حال اگر این دو کلمه را با یکدیگر ترکیب نماییم عبارت که به طور مخفف آن را (al) می نامند بدست می آید. هوش مصنوعی نوعی شبیه ساز هوش انسانی برای کامپیوتر است یا به عبارت دیگری هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چیست و کاربرد های آن ماشینی است که واکنش های مشابه رفتار های انسانی دارد به عنوان مثال مانند انسان فکرمی کند و یا به عبارتی توانایی تقلید رفتار های انسان را دارا می باشد. هوش مصنوعی در آینده نه چندان دور زندگی اکثر انسان هارا تحت تاثیر خود قرار می دهد. طبق تحقیقات دانشگاه آکسفورد که در سال 2013 صورت گرفته است؛ حدود 47 درصد از تمامی جایگاه های شغلی ایالات متحده آمریکا در سال 2030 به صورت اتوماسیون و بدون حضور انسان انجام می گردد. به طور کلی آنچه امروزه به هوش مصنوعی معروف می باشد به دو دسته تقسیم می شود

  • ANI  (Artificial Narrow Intelligence)
  • AGI (General Intelligence)

ANI:  این نوع از هوش مصنوعی فقط می تواند در یک حیطه محدودی از تخصص فعالیت کند که عمدتاً به آن هوش مصنوعی ضعیف می گویند. برای مثال می توان به ابر رایانه ی (دیپ بلو) ساخت شرکت IBM که موفق به شکست دادن گری کاسپاروف شد اشاره کرد.گری کاسپاروف و ابر رایانه ی دیپ بلو (Deep Blue) نخستین بار در سال 1996 در شهر فیلا دلفیای آمریکا روبه رو شدند که کاسپارف با نتیجه 4 بر 2 پیروز شد اما یک سال بعد یعنی در سال 1997 در رویارویی مجدد که در شهر منهتن برگزار شد، گری کاسپاروف یکی از بزرگ ترین شطرنج باز جهان مغلوب ابر رایانه دیپ بلو شد.دیپ بلو یک کار را بسیار عالی انجام می دهد: شکست انسان در شطرنج. اما تخصص آن به همین مورد محدود می شود.

AGI: این نوع از هوش مصنوعی سبب می شود که یک دستگاه همانند یک انسان جهان را درک کند. همچنین قادر به یادگیری و انجام طیف گسترده ای از کار های انسانی است. عده ای از افراد معتقدند که AGI فاقد احساس است و این امر در نهایت موجب نابودی انسان ها می شود اما از دید برخی دیگر از افراد AGI جوامعی است که مساوات بر آن حاکم می باشد. حداعقل کاری که AGI توانا در انجام آن می باشد این است که قادر به تلفیق تفکر و استدلال همانند انسان است.

هدف هوش مصنوعی

از نظر فنی این هوش به توانایی های انسان کمک می کند. در واقع تصمیم گیری های پیشرفته با استفاده از پیامدهای گسترده به توانایی انسانی کمک می کند. از نظر فلسفی هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) باعث می شود که انسان را از هرگونه فعالیت سخت و دشوار باز دارد.

جایزه تورینگ

سالیانه از طرف انجمن ماشین های محاسباتی یا ACM به افرادی که بیشترین نقش و بیشترین سهم را در زمینه کامپیوتر داشته باشد اهدا می کنند. به دلیل اینکه جایزه نوبل برای کامپیوتر وجود ندارد  از جایزه تورینگ (turing)  به یاد آقای آلن تورینگ که پدر علم هوش مصنوعی هستند این جایزه نام گذاری شده و به کسانی که بیشترین سهم یا بیشترین نقش را در زمینه کامپیوتر داشته باشند اهدا می گردد. حامی مالی این جایزه شرکت های اینتل (intel) از سال 1968 تا کنون و شرکت گوگل (google) از سال 1998 تا اکنون هستند.

برندگان جایزه تورینگ

در سال 1969 marvin Minsk و در سال 1971 john McCarthy برای تالیف هوش مصنوعی موفق به دریافت جایزه تورینگ شدند.در سال 1994 ED Feigenbaum and Raj Reddy برای توسعه سیستم های خبره توانستند به جایزه تورینگ برسند.

در سال 2011  Judea Pearl برای توسعه روش های استد لال احتمالی توانست به جایزه تورینگ برسد و آن را تصاحب کند. در سال 2019 Yann Lecun ، Yoshua Bengio  و  Geoffrey Hinton  به دلیل اینکه در یادگیری عمیق بیشترین سهم و بیشترین نقش را ایفا کردند و البته شبکه عصبی چند لایه را به یک بخش مهم در محاسبات مردم تبدیل کردند توانستند جایزه تورینگ را از آن خود کنند.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) خطرناک تر است یا بمب اتم؟

بهتره با یک مثال ساده به این موضوع خاتمه دهیم. شما به یک چاقو توجه کنید. با یک چاقو می توان همه کار کرد میشه زور گیری کرد، دزدی کرد، یا شخصیت مهم یک کشور را ترور کرد و آینده و مسیر کلی آن کشور را تغییر داد. ما از یک چاقو به عنوان ابزار آشپزی استفاده می کنیم. هوش مصنوعی هم همینطور است اکنون از هوش مصنوعی به منظور درمان بیماری ها، شناسایی سرطان یا درمان آن و سهولت زندگی انسان استفاده می شود. اما نه تنها هوش مصنوعی بلکه هر علم و تکنولوژی را می توان به یک شمشیر دو لبه تشبیه کرد. از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence ) و هر تکنولوژی دیگر هم می توان استفاده درست یا نادرست کرد اما بستگی دارد که این شمشیر دولبه دست چه شخصی باشد.

کاربرد های هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)

فوتبال: محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی دیپ مایند (Deep Mind)  در بریتانیا به سراغ یاد دادن بازی محبوب فوتبال به جای شطرنج رفته اند. این تیم تحقیقاتی اخیراً یک مقاله تحقیقاتی راجع به موتور های عصبی جدید خود (NPMP)  منتشر کرده اند که هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) با استفاده از آن می تواند روش کارکرد فیزیکی بدن انسان را یاد بگیرد.یک NPMP در حقیقت یک ماژول کنترل موتور همه منظوره است که اهداف خود را به سیگنال های کنترل سطح پایه ترجمه می کند و به صورت آفلاین یا از طریق RL با تقلید از داده های ضیط حرکات (Mo Cap) که با قرار دادن ردیاب روی بدن انسان یا حیوانات به دست می آیند، آموزش داده می شوند. تیم دیپ مایند اساساً یک هوش مصنوعی جدید را ایجاد کرده است که می تواند با تماشای ویدئو از حرکات فیزیکی بدن، انجام دادن این حرکات را یاد بگیرد و آن هارا در شبیه ساز فیزیکی انجام دهد.

آتش نشانی: در اطفای حریق بدترین شعله ها، شعله هایی هستند که آمدن آنها را نمی توان دید. این شعله ها یا flashover یکی از اصلی ترین دلایل کشته شدن آتش نشان ها نیز می باشد. یک رویداد حرارتی که در طی آن هر سطح قابل احتراق که در معرض تشعشعات حرارتی در یک محفظه یا فضای بسته قرار دارد و به سرعت و همزمان مشتعل می شود. flashover معمولاً زمانی اتفاق می افتد که دمای آتش سوزی در محل حریق بیشتر از 600 درجه سانتی گراد بشود. محققان موسسه ملی استاندارد و فناوری هنگ کنگ به کمک دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ یک مدل شبکه عصبی پیش بینی به اسم flashnet را توسعه داده است که توانایی flashover را چند ثانیه قبل از اتفاق افتادن پیش بینی کند.

پیش بینی وقوع جرم: دانشمندان دانشگاه شیکاگو آمریکا الگوریتم هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) را توسعه داده اند که می تواند جرایم و جنایات آینده را یک هفته پیش از وقوع و با دقت 90 درصد پیش بینی کند. تا اکنون تلاش های بسیار زیادی برای رسیدن به یک پیش بینی صحیح از وقوع جرم صورت گرفته است اما این زحمات های اولیه همیشه بحث بر انگیز بوده است زیرا در سیستم های قبلی سوگیری های خاصی مثل تعصب نژاد پرستانه دخیل بوده است. اما این بار دانشمندان علوم اجتماعی با استفاده از بانک داده های دانشگاه شیکاگو، الگوریتم جدیدی ایجاد کرده اند که با یادگیری الگو های زمانی و موقعیت های جغرافیایی از داده های عمومی در مورد جرایم خشونت آمیز و سرقت می تواند وقوع جرم را پیش بینی کند. یکی از محققین این پروژه می گوید: ما یک شبیه سازی از محیط شهری درست کرده ایم و آن را با داده هایی از جرم و خشونت در گذشته آموزش داده ایم. الگوریتم توانست با این داده ها، آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد را پیش بینی کند البته محدودیت هایی وجود دارند ولی الگوریتم بسیار خوب کار می کند؛ به طوری که این پیش بینی وقوع جرم، از یک هفته قبل و با دقت 90 درصدبا موفقیت قابل انجام می باشد.

تاریخچه هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)

در دهه 1940 جان فون نویمان ریاضیدان پرینستون، معماری رایانه برنامه ذخیره شده را طراحی کرد. این ایده گسترش یافت که برنامه رایانه و داده هایی که پردازش می کند را می توان در حافظه کامپیوتر ذخیره کرد. در دهه 1950 با وجود رایانه های مدرن دانشمندان توانستند ایده های خود را در زمینه هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)  آزمایش کنند. روش برای تعیین اینکه آیا کامپیوتر دارای هوش می باشد توسط ریاضیدان بریتانیایی و آلن تورینگ ابداع شد. مفهوم مدرن هوش مصنوعی به طور گسترده‌ای عنوان می‌شود. در این سال در یک کنفرانس تابستانی در کالج دارتموث، که توسط آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) حمایت می‌شود ، 10 شخصیت برجسته در این زمینه را گرد هم آورد ، از جمله مارون مینسکی ، و جان مک کارتی ، از پیشگامان هوش مصنوعی ، که به عنوان مبدع واژه هوش مصنوعی شناخته شده‌اند. آلن نیول ، دانشمند کامپیوتر و هربرت آ. سیمون ، اقتصاد دان ، دانشمند علوم سیاسی و روان‌شناس شناختی نیز حضور داشتند که نظریه پرداز منطق انقلابی خود را ارائه کردند ، یک برنامه کامپیوتری که قادر به اثبات برخی قضایای ریاضی است و به عنوان اولین برنامه هوش مصنوعی تعیین شده است. در حقیقت هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) در سال های 1950 الی 1960 با داشتن بودجه خوب پیشرفت های قابل توجه ای داشت به عنوان مثال در اواسط دهه 1960 جوزف وایزن باوم، استاد MIT ، یک برنامه اولیه پردازش زبان ELIZA را توسعه داد که پایه و اساس آن چت بات های امروزی بود. دهه 1970 الی 1980 به علت محدودیت های پردازش و مشکلی که برای حافظه رایانه ایجاد شد، سبب کنار کشیدن حمایت دولت و مشاغل شد. در سال های 1974 تا 1980 هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) اولین زمستان خود را تجربه کرد. در دهه 1980 ادوارد فایگنباوم موج جدیدی از اشتیاق برای هوش مصنوعی ایجاد کرد که مورد توجه قرار نگرفت و  به دنبال آن سقوط دیگری از بودجه عمومی و پشتیبانی صنعت رخ داد و دومین زمستان هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) تا اواسط دهه 1990 ادامه داشت. در اواخر دهه 1990 قدرت بالای محاسباتی و داده های باعث احیای هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) شد که تا به امروز ادامه داشت.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.