مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
نئوفوبیا-غذایی-چیست

نئوفوبیا غذایی چیست

فهرست مطالب

بدون شک هر مادری برای یکبارم شده از فرزند خود جمله «من آن را دوست ندارم» را قبل از اینکه حتی یک لقمه از غذای جدید را بخورد، شنیده است. این امتناع از طعم غذا های جدید (به ویژه در کودکان) بسیار شایع و کاملاً طبیعی است که به آن نئوفوبیای غذایی نیز می گویند. نئو فوبیا غذایی یک مشکل بسیار رایج در کودکان است که معمولاً با افزایش سن ازبین می رود؛ با این حال برای برخی از افراد تا نوجوانی ادامه دارد و حتی برخی از بزرگسالانی نیز هستند که تحت تاثیر این وضعیت قرار می گیرند. بنابراین مهم است که نشانه های نئو فوبیا را برای درک بهتر آن و تلاش برای یافتن راه حل شناسایی کنید که در این مقاله این وضعیت را مورد بررسی قرار می دهیم.

نئوفوبیا غذایی چیست

نئوفوبیا غذایی عبارت است از بی میلی یا رد خوردن غذا های جدید. فرزند شما که تا آن زمان همه چیز می خورد از غذا های جدید امتناع می ورزد و همچنین ممکن است غذا های مورد علاقه خود را رد کند. ناگفته نماند که نئوفوبیا غذایی تنها برای انسان ها نیست و در حیوانات هم وجود دارد.

منشاء نئوفوبیا غذایی چیست

علل نئوفوبی غذایی متعدد است. پارامتر های حسی، عملی، شناختی، رفتاری یا اجتماعی ممکن است تاثیر گذار باشد. اما با این حال رایج ترین دلایل آن:

 • مرحله ای از رشد

ترس از غذا های جدید یک مرحله طبیعی و گذرا است که کودک برای رشد طی می کند.

 • علت فیزیولوژیکی و روانی

نئوفوبیا غذایی تا آنجا که زمینه ساز یک فرآیند تطبیقی است، یک پدیده طبیعی در نظر گرفته می شود. ظهور آن در دو سالگی با رشد حرکتی کودک مرتبط است. کودک بین هجده تا بیست و چهار ماهگی این توانایی را پیدا می کند که خودش غذا بخورد و از دستش برای آوردن غذا به دهانش استفاده کند.

 • علت ژنتیکی

در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، محققان یک علت ژنتیکی نئوفوبی غذایی (72 درصد موارد انتخاب) را شناسایی کرده اند. در این موارد والدین هیچ کاری نمی توانند انجام دهند تا از این تمایل به اجتناب از غذا های جدید جلوگیری کنند. با این حال آنها می توانند نگرش کودک را تغییر دهند.

 • علل محیطی: اجتماعی و آموزشی

در خانواده چندین نسل از افراد دور هم جمع می شوند. غذا خوردن کودک به هیچ وجه یک عامل پیش پا افتاده نیست بلکه برای اجتماعی شدن کودکتان غذای آن بسیار مهم است. کودک توانایی انطباق قوی دارد که به او اجازه می دهد این مهارت را از طریق تکرار بدست آورد. فرهنگ مصرفی او در یک زمینه اجتماعی بدست می آید که در آن فهرست غذای خود را گسترش می دهد.

عواقب نئوفوبیا غذایی

اگر نئوفوبیا غذایی بیش از حد طول بکشد، می تواند عواقب بدی بر سلامت کودک به جای بگذارد. طولانی شدن نئوفوبیا غذایی می تواند منجر به نوعی کمبود غذا و در موارد شدید تر منجر به سوء تغذیه شود زیرا مواد مغذی بدن کافی نیست. توجه داشته باشید که وزن کودک نیز تا زمانی که رشد خود را مختل کند تحت تاثیر قرار می گیرد.

رفتار کودک در مرحله نئوفوبیا غذایی

به گفته بسیاری از کارشناسان برخی از کودکان از 6 ماهگی نسبت به چشیدن غذا های جدید بی میلی نشان می دهند. با این حال تعداد این کودکان بسیار نادر است. از طرف دیگر در 24/18 ماهگی نئوفوبیا غذایی کودکان بسیار بیشتری را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که کودک خودمختار می شود مکانیزم دفاعی ایجاد می کند که به بدن اجازه می دهد از خود در برابر مسمومیت های احتمالی محافظت کند. به همین دلیل است که نئوفوبی غذایی اکثراً در حدود 24/18 ماهگی ظاهر می شود. سنی که کودک می تواند محیط اطراف خود را تفتیش کند. رایج ترین رفتار سرزده از کودکان در مرحله نئوفوبیا غذایی عبارت است از:

 • با نزدیک شدن قاشق دهان خود را می بندند
 • سر خودرا برمی گردانند
 • غذا را برای مدت طولانی مشاهده می کنند بدون اینکه بخواهند آن را بچشند
 • له کردن غذا
 • بوییدن طولانی مدت غذا

اتخاذ نگرش صحیح

اغلب کودکان نگرش متفاوتی با والدین یا مراجع آنها دارند؛ با این حال چند نکته برای اینکه با مقاومت کمتری از سوی کودکتان مواجه شوید وجود دارد:

 • پیشنهاد کنید یک قاشق خیلی کوچک (یا یک لقمه خیلی کوچک) را بچشد

اگر کودک را مجبور کنید که غذا بخورد نتیجه معکوس می شود. به کودکتان پیشنهاد دهید که یک قسمت کوچک از غذای مورد نظر را بچشد. با این کار کودک متوجه خواهد شد که مسئله چشیدن غذا است نه خوردن کامل آن.

 • به کودکتان اجازه دهید غذا را کشف کند

بسیاری از والدین مخالف اینکار هستند و به زبان ساده تر می گویند «بازی با غذا خوب نیس». توجه داشته باشید که کودکان باید مرحله مهم اکتشافی را پشت سر بگذارند.

 • از تقلید استفاده کنید

تقلید یک مکانیسم یادگیری است. بگذارید دیگران طعم آن غذا را بچشند. اگر کودکتان ببیند دیگران غذارا می خورند ممکن است آن هم تشویق به انجام همین کار شود.

 • از ایجاد یک فضای متشنج در هنگام خوردن غذا خود داری فرمایید

به یاد داشته باشید که زمان صرف غذا باید لحظه ای برای آرامش و نشاط باشد. از اینکه کودک این لحظه را به عنوان یک لحظه متلاطم تلقی کند خودداری نمایید

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.