مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
منعقد کننده چیست و انواع آن

منعقد کننده چیست و انواع آن

فهرست مطالب

دسته بندی : >

منعقد کننده ها اجزای مهم برای تصفیه آب هستند که به مواد جامد معلق چسبیده و آن هارا ته نشین می کنند تا فرآیند تصفیه انجام گردد. در حقیقت انعقاد یا کواگولاسیون یک فرآیند شیمیایی می باشد که به منظور حذف ذرات جامد آهک زنی، شفاف سازی آب، حذف رنگ ( مواد آلی طبیعی)، باکتری ها، ویروس ها و خنثی کردن مواد جامد معلق استفاده می شود. منعقد کننده (کواگولانت) ترکیباتی هستند که با خنثی نمودن بار ذرات معلق موجود موجب لخته سازی ذرات می گردند. این ترکیبات در فرآیند های تصفیه آب بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد های منعقد کننده

 • تصفیه فاضلاب و پساب
 • در صنعت کاغذ سازی به منظور تولید کاغذ
 • پاک کردن رنگ های معدن
 • کاربرد در صنایع سلولزی
 • فرآیند جداسازی و بازیافت نفت
 • تصفیه آب جهت شفاف سازی آب خام
 • کاربرد های پزشکی در ایجاد لخته خون

فرق بین منعقد کننده و کمک منعقد کننده در چیست؟

منعقد کننده ها با استفاده از فرآیند کواگولاسیون ذرات معلق در یک محلول را به یکدیگر می چسباند و لخته های کوچک را ایجاد می کنند. کمک منعقد کننده ها جهت بهبود در فرآیند لخته سازی به سیستم اضافه می شوند تا با چسباندن این لخته های کوچک به یکدیگر، لخته های بزرگتری را ایجاد نمایند تا فرآیند فلوکولاسیون به درستی صورت گیرد.

انواع منعقد کننده ها

 • منعقد کننده آلی ( پلیمری)
 • منعقد کننده معدنی

این منعقد کننده ها برای تصفیه آب و حذف کلوئیدهای جامد معلق استفاده می شوند. وقتی که منعقد کننده معدنی به آب حاوی سوسپانسیون کلوئیدی افزوده می شود، یون فلزی منعقد کننده با بار مثبت با لایه بار الکتریکی منفی کلوئیدها، بار کلی محلول را خنثی می کند. لازم به ذکر است که منعقد کننده ها بر اساس ماهیت شیمیایی به سه دسته تقسیم بندی می شوند که شامل: منعقد کننده های حاوی آهن منعقد کننده های حاوی آلمینیوم منعقد کننده های منیزیم اکسید می باشند.

منعقد کننده های آلی (کواگولانت های آلی)

این منعقد کننده ها به منظور جداسازی مواد جامد موجود در آب و تولید لجن مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی دونوع ماده شیمیایی تصفیه آب آلی وجود دارد. در اولین مورد پلی آمین هایی مانند پلی دی، آلیل دی، متیل آمونیوم کلراید یا (polydadmac) که بیشترین استفاده را دارند. این مواد بیشتر تاثیر در تصفیه فاضلاب و آب خام بسیار کدر را دارند و کارکرد آن ها با خنثی کردن بار ذرات می باشد.

نوع دوم مواد شیمیایی آلی ملامین، فرمالدهید، و تانن است که جهت منعقد سازی مواد کلوئیدی موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد اصلی این مواد در از بین بردن لجن می باشد زیرا می توانند مواد آلی مانند روغن و چربی را به خود جذب نمایند.

منعقد کننده های پلیمری

متداولترین گروه های آنیونی مواد منعقد کننده در ساختار پلی الکترولیت های آنیونی گروه گروه کربوکسیلات (COO)، گروه فسفنات  (PO3H – PO32) و  گروه سولفونات (SO3) می‌باشد. در پلی الکترولیت‌های کاتیونی رایج ترین گروه عاملی آمین‌های نوع اول، دوم و چهارم (+NH3 = NH2+ & =N -)  می‌باشند.

نوع آنیون موجود در ساختار منعقد کننده های پلیمری و نحوه تکرار آن در ساختار پلیمر نشان دهنده خواص پلی الکترولیتی نظیر حلالیت در آب و سایر محلول‌های قطبی و با پیوند هیدروژنی (مثل الکل )، هدایت الکتریکی و ویسکوزیته محلول می‌باشد. بر خلاف پلی الکترولیت‌های غیر یونی این خصوصیات به شدت به میزان  pH و غلظت نمک بستگی دارد. تمامی پلی الکترولیت‌های طبیعی یا سنتزی می‌توانند در مقیاس زیادی تولید شوند. پلی الکترولیت‌های طبیعی مانند پکتین، آلژینات و پلی پپتایدها هستند. نمونه‌هایی از پلی الکترولیت‌های سنتزی نیز پلی آلیل آمین‌ها و نمک هایشان می‌باشد. ناگفته نماند که منعقد کننده های پلیمری دارای جرم مولکولی بسیار بالایی هستند که می توانند به آسانی موجب ته نشینی شوند. مهم ترین پلی الکترولیت های مورد استفاده در تصفیه آب میتوان به پلی اکریل آمید اشاره کرد.

پلی اکریل آمید

 پلی اکریل ها  پلیمرهایی متورم شونده هستند که تنها نوع تجاری آن، (poly (2-propenamide می‌باشد که به آن پلی اکریل آمید گفته می شود. این نوع از پلیمرها بسته به نوع کاربریشان می‌توانند به صورت خطی یا اتصال عرضی ساخته شوند. PAM ویسکوزیته آب را افزایش داده و سبب لخته شدن ذرات موجود در آن می‌شود. پلیمرهای اتصال عرضی می‌توانند مقدار خیلی زیادی آب را به علت وجود گروه‌های آمیدی که با آب تشکیل پیوند هیدروژنی می‌دهند را جذب کنند که این نوع از pam  ژل نامیده می‌شود. وزن مولکولی پلی اکریل آمید های تجاری از 105 تا بیشتر از 107 می‌باشد.

کاربرد PAM در محیط زیست

 • عامل بهبود دهنده خواص خاک در کاربرد های کشاورزی
 • به عنوان منعقد کننده و لخته ساز در تصفیه آب و آب گیری از لجن
 • به عنوان بهبود دهنده ویسکوزیته در برداشت نفت (EOR)

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.