مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
مجازات-مزاحمت-تلفنی-در-ایران-چیست

مجازات مزاحمت تلفنی در ایران چیست

فهرست مطالب

دسته بندی : >

با گذشت زمان و گسترش علم تکنولوژی دنیای امروزه بسیار پیشرفت چشم گیری داشته است. یکی از تکنولوژی هایی که به وجود آمده است و در صورت استفاده غیر اصولی درد سر های خاص خود را به همراه دارد، تلفن های همراه می باشد. امروزه این وسیله میان افراد جامعه حتی کودکان به وفور یافت می شود. هر وسیله ای باید به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد این جمله در استفاده از تلفن همراه هم صدق می کند. شما باید طرز کار صحیح تلفن همراه را یادبگیرید و باید بدانید چنانچه با این وسیله مزاحم فردی دیگر شوید از نظر قانون مجرم شناخته شده و به مجازاتی محکوم خواهید شد.

مزاحمت تلفنی

به بیان ساده مزاحمت تلفنی یعنی شخصی از روی عمد و به صورت آگاهانه به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص دیگر مزاحمت ایجاد نماید. مزاحمت تلفنی می تواند به نحوه های مختلفی صورت گیرد مانند: فحاشی کردن و استفاده از الفاظ رکیک، رساندن خبر فاقد اصالت، سوت کشیدن یا فوت کردن و برقراری تماس و سکوت کردن مطلق. همچنین ایجاد مزاحمت در جاهای گوناگونی نیز می تواند صورت گیرد مانند: ایجاد مزاحمت در شبکه های اجتماعی، ایجاد مزاحمت با پیامک، تهدید به پخش کردن عکس یا فیلم و … همگی جرم محسوب می شوند و مجازاتی را در پی دارند.

مجازات شخص مزاحم

هيأت عمومی ديوان عالی کشور

وقوع بزه مزاحمت برای اشخاص به وسيله تلفن يا دستگاه‌های مخابراتی ديگر ـ موضوع ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی ـ منوط به آن است که نتيجه آن که مقصود مرتکب است محقق گردد، بنابراين در مواردی که اجرای مزاحمت از يک حوزه قضايی شروع و نتيجه آن در حوزه قضايی ديگر حاصل شود، محل حدوث نتيجه مزبور، محل وقوع جرم محسوب و مناط صلاحيت دادگاه رسيدگی کننده نيز همين امر خواهد بود. بر اين اساس رأی شماره ۱۰۴۵ـ۲۰/۷/۱۳۸۵ شعبه بيست و هفتم ديوان عالي کشور که با اين نظر مطابقت دارد به اکثريت آراء صحيح و منطبق با موازين قانون تشخيص می گردد. اين رأی طبق ماده ۲۷۰ قانون آيين دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کيفری در موارد مشابه برای شعب ديوان عالی کشور و دادگاه‌های سراسر کشور لازم‌الاتباع است.

نظریه دادستان کل کشور

جرم مزاحمت تلفنی در صورتی محقق می شود که نتيجه آن که مقصود مزاحم است حاصل گردد، بنابراين در مواردي که محل شروع جرم و محل حدوث نتيجه در حوزه‌های قضايی مختلف باشد ـ محل حدوث نتيجه محل وقوع جرم است و دادگاهی که اين محل در حوزه آن قرار دارد طبق ماده ۵۴ قانون آيين دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کيفری صالح براي رسيدگی است و اينجانب با نظر شعبه بيست و هفتم ديوان عالی کشور موافق هستم و آن را تأييد می نمايم. علاوه بر این به موجب تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون تاسیس شرکت مخابرات ایران خط تلفن فرد مزاحم برای بار اول به مدت یک هفته، برای بار دوم به مدت سه ماه و برای بار سوم به طور دائم قطع می‌شود.

چگونگی اثبات جرم مزاحمت تلفنی

برای شکایت از شخص مزاحم ابتدا شما باید ثابت نمایید که این مزاحمت شکل گرفته است. فرد شاکی نخست می بایست در دفتر خدمات قضایی شکایت خود را ثبت نماید و پس از ثبت در دفتر خدمات قضایی به دادسرا ارجاع می دهد و به کلانتری و سپس کلانتری هم از مخابرات مربوطه استعلام و پرینت تماس را می گیرد. در این صورت نشانی فرد به دادسرا فرستاده می شود و داد سرا نیز به این فرد اخطار می دهد و در صورتی که فرد در مهلت معین در داد سرا حضور پیدا نکند دستور جلب آن فرد صادر می شود. توجه داشته باشید در صورتی که مزاحمت تلفنی همراه با توهین باشد فرد علاوه بر مجازات تلفنی، مجازات توهین هم شامل حالش می شود. اقرار سند، شاهد و قسم از جمله روش هایی هستند که از آنها برای اثبات مزاحمت در دادگاه می توان استفاده نمود. البته شما می توانید با مشاوره گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری از ریز چگونگی اثبات جرم با خبر شوید. فراموش نکنید که امکان ضبط مکالمه تلفنی و ارائه آن به دادگاه نیز برای کاربر امکان پذیر می باشد.

ثبت شکایت

همانطور که گفته شد نخست باید از دفاتر مخابراتی کمک بگیرید و با استعلام خط خود، مزاحم را پیدا نمایید. سپس به دفاتر شکوایه رفته و شکایت خود را ارائه دهید و آن را ثبت کنید. در صورتی که مدارک ارائه شده توسط شما معتبر باشد شکایت شما فوراً به دادگاه مرتبط فرستاده خواهد شد. اما از سوی دیگر اگر مدارکی که توسط شما ارائه داده شده قانع کننده نباشد، نقص در پرونده به وجود می آید و ابلاغیه در این رابطه برای شما ارسال خواهد شد. (توجه داشته باشید اگر مدارک شما معتبر باشد پرونده باز خواهد ماند و روال عادی خودش را طی می کند ولی اگر نتوانید مدارک اثبات کننده پیدا کنید پرونده شما بسته می شود). ممکن است فرد خاطی را بشناسید اما اگر آن فرد برای شما مجهول بود، دادگاه به مخابرات اجازه خواهد داد که با استفاده از شماره تلفن، آدرس و سایر اطلاعات آن فرد را پیدا کند. پس از پیدا کردن نشانی مجرم، دادگاه برای آن فرد احضاریه خواهد فرستاد و او وظیفه دارد که در جلسات شرکت کند. اما اگر فرد خاطی در جلسات حضور پیدا نکند، حکم جلب او صادر خواهد شد و شما می توانید هرجا که آن فرد را دیدید با کمک مأمور آن فرد را دستگیر نمایید. پس از رسیدگی به مراحل مقدماتی، در صورتی‌ که دادگاه نتوانسته باشد تشخیص دهد که جرم اتفاق افتاده است یا خیر، قرار منع تعقیب صادر خواهد کرد. در غیر این صورت قرار جلب برای مجرم صادر خواهد شد و پرونده شما به دادگاه کیفری شماره دو ارسال می‌شود. دادگاه کیفری شماره دو نیز موظف است جلسه‌ای برای حضور مجرم و شاکی تشکیل دهد. اگر دادگاه تشخیص داد که جرم صورت گرفته است، حکم مجازات مزاحم تلفنی را صادر می‌کند. لازم به ذکر است که برای تجدیدنظر در پرونده مجازات مزاحم تلفنی، 20 روز از زمان و تاریخی که حکم ابلاغ شده زمان خواهید داشت.

سخن پایانی

جرم مزاحمت تلفنی چه به صورت عمدی و چه به شکل سهوی صورت گیرد و البته در هر رنج سنی توسط فرد انجام بشود جرم محسوب می شود. باید بدانید که جرم مزاحمت تلفنی از جرایم غیر قابل گذشت می باشد و حتی اگر شاکی تجدید نظر کند و شکایت خود را پس بگیرد، رسیدگی کیفری نیز متوقف نشده و مجازات جرم مزاحمت تلفنی برای مرتکب آن تعیین میگردد.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.