مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
ماساژ چیست و انواع آن

ماساژ چیست و انواع آن

فهرست مطالب

دسته بندی : >

امروزه ماساژ به عنوان یک مکمل درمان برای بیماری ها شناخته می شود که شامل استفاده از فشار ها، حرکات و تکنیک های مختلف برای دستکاری عضلات و سایر بافت های نرم بدن می باشد. در این مقاله ما قصد داریم انواع ماساژ ها و حرکات آنها را به صورت کامل توضیح دهیم.

تاریخچه ماساژ

ماساژ از هزار سال پیش در مصر باستان، ایران، یونان، روم، چین، هند، افریقا، و البته در دوران مایاها انجام شده است. ماساژ را می توان یکی از قدیمی ترین روش ها برای تسکین درد شمارد بدین دلیل تمام موجودات زنده از انسان تا حیوانات زمانی که بخشی از بدنشان آسیب می بیند به صورت غیر اِرادی شروع به مالش آن ناحیه می کنند تا درد خود را آرام کنند. با گذشت زمان و پیشرفت علم تکنیک های ماساژ و ماساژ درمانی از گذشته تا به امروز پیشرفت چشم گیری داشته است به صورتی که در اکثر دانشگاه های معتبر سراسر دنیا در رشته های پزشکی جایگاه خود را پیدا کرده است و به عنوان روشی جایگزین و مکمل در کنار دیگر روش های درمانی به بهبود سلامت  بیماران کمک می کند.

فواید ماساژ:

 • در مان افسردگی
 • بر طرف کردن درد هایی که بر اثر نشستن طولانی به وجود می آید
 • از بین رفتن گرفتگی های عضلانی
 • آرامش بخش
 • کاهش درد زایمان
 • داشتن چهره ای ایده آل

انواع ماساژ

*ماساژ سوئدی: ماساژ طولانی با اصطکاک، ضربه زدن و تکان دادن با دست است که باعث تزریق آرامش به بدن می شود.

حرکات اصلی ماساژ سوئدی:

1) فلوراژ: مالش های طولانی مدت و با کف دستان

2) فشار: برای باز شدن عضلات و افزایش گردش خون

3) ضربه: تحریک عضلات

4) لرزش: برای ایجاد حرکت سریع که باعث شل شدن عضلات می شود

5) اصطکاک: با فشار، سرعت بالا و دَوران به صورت دایره ای

*ماساژ سنگ داغ: این ماساژ مناسب کسانی است که درد و گرفتگی عضلانی دارند. در این ماساژ درمانگر با استفاده از سنگ های داغ تمامی بدن شما را ماساژ می­دهد و باعث افزایش گردش خون، تسکین گرفتگی عضلانی و بهبود آرامش می شود. برای انجام این ماساژ نباید لباسی به تن داشته باشید (البته پوشیدن لباس زیر اختیاری است) این ماساژ معمولا 60-90 دقیقه طول می کشد.

*ماساژ بافت عمیق: برای درمان درد ها و امراض شدیدو نواحی منقبض شده استفاده می شود. درمانگر به منظور رفع تنش عمیق ترین لایه های عضلات و بافت های پیوندی از ضربه های ارام تا ضربه های عمیق استفاده می کند.

*ماساژ ورزشی: به طور خاص برای افرادی است که دائم از عضلات خود استفاده می کنند و دچار آسیب دیدگی عضلانی می شوند يا افرادی که مستعد آسیب دیدگی مداوم عضلات هستند؛ این ماساژ برای این افراد گزینه بسیار مناسبی می باشد.

*ماساژتریگرپوینت (نقطه ماشه ای): مناسب برای کسانی است که آسیب دیده اند. در این ماساژ از دو روش گسترده و روان استفاده می شود که با فشار های متغیر زیاد و آرامش بخش ترکیب شده است.

*ماساژ بازتاب درمانی(رفلکسولوژی): مناسب برای کسانی که دنبال آرامش طبیعی و اصولی هستند. این نوع ماساژ از فشار آرام تا محکم متغیر است و بر روی پاها، دست ها و گوش ها استفاده می شود.

*ماساژ رایحه درمانی: به ارامی و به نرمی با استفاده از روغن طبیعی و معطر انجام می شود در طول ماساژ به صورت همزمان از طریق پخش کننده رایحه آن را استشمام می کنید و با پوستتان آن را جذب می کنید.

*ماساژ شیاتسو: مخترع این ماساژ کشور ژاپن است که بیش از 2000 هزار سال قدمت دارد. این ماساژ در نواحی خاصی از بدن انجام می شود که از فواید آن میتوان به کاهش استرس و اضطراب، تحریک کننده پوست و تاثیرات مثبتی که بر سیستم عصبی دارد اشاره کرد.

*ماساژ تایلندی: این ماساژ یک نوع مهارت دستی می باشد که با استفاده از کشش هایی مانند یوگا وآیورودا که شامل فشارهای ملایم است انجام می شود. اصل و نسب این ماساژ به صومعه های بودایی بازمی گردد که قدمتی 2500 ساله دارد. این هنر باستانی جهت درمان بدن و حفظ تندرستی است. از ویژگی های این ماساژ میتوان به انعطاف پذیری بدن، تنظیم ساختار اسکلتی بدن، کاهش یا تسکین کامل تنش های ماهیچه ای و مفصلی بدن، تحریک اندام ها و ارگانهای داخلی بدن و افزایش انرژی بدن اشاره کرد.

*ماساژ روی صندلی: این ماساژ برای کسانی که خواستار ماساژ سریع هستن بهترین مورد است و بر روی گردن، شانه ها، و پشت کمر تمرکز دارد. از فواید این ماساژ می توان به کاهش استرس و اضطراب، افزایش هوشیاری و دقت، افزایش ترشح هورمون اندورفین و کاهش سر درد می توان اشاره کرد.

*دستکاری مفصل و ماهیچه (مانیپولاسیون): این روش یکی دیگر از تکنیک های ماساژ است که برای افرادی که دچار بیماری های ستون فقرات و مفاصل محیطی هستند بسیار مناسب می باشد. استفاده از این نوع ماساژ باید به وسیله فیزیوتراپیست ها انجام شود و گذراندن دوره های تئوری و عملی نیز الزامی است. با استفاده از این روش از درمان کشیدن و حرکت دادن رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها وضعیت حرکتی بیمار را بهبود می بخشد.

*ماساژ پیش از زایمان (دوران بارداری): این ماساژ برای بانوانی که در دوران بارداری احتیاج به ماساژ دارند بسیار مفید است و همچنین بر تقویت آرامش تاثیر چشم گیری دارد. بهترین زمان برای انجام این ماساژ سه ماه دوم دوران بارداری است، زیرا احتمال گرفتن حالت تهوع کم می باشد و درد های عضلانی و البته درد در نواحی پشت کمر کم کم افزایش یافته است.

*حرکت دادن مفصل و ماهیچه (موبیلیزاسیون): از این روش درمان به منظور رفع گرفتگی و خشک شدگی در سطح مفاصل استفاده می شود. این روش توسط کسانی انجام می شود که در زمینه آناتومی بدن و کینزیولوژی دانش بالایی دارند و همچنین مهارت بالایی در انجام حرکات دست و فیزیکال تراپی دارند. این روش هم مانند بسیاری از روش های درمان مزایایی در پیش دارد که شامل افزایش گردش خون، تسکین یا کاهش درد مفصل، بهبود دامنه حرکتی و بهبود تحرک ماهیچه های بدن می شود.

*ماساژ بافت همبند: بنیان گذار این ماساژ کشور المان است این روش مخصوص کسانی است که درگیر بیماری روماتیسم هستند زیرا با رفع تنش و گرفتگی در بافت همبند که مسئول اتصال اندام ها، ماهیچه ها و اعصاب به یک دیگر است؛ به درمان بیماری کمک میکند.

*ماساژ سنتی چینی: ماساژ سنتی چینی یک روش درمان است که در سراسر جهان به دلیل فواید و مزایای بسیار زیاد طرفداران خاص و به خصوص خودش را دارد. این نوع از درمان می تواند به تسکین عضلات درد ناک یا آسیب دیده، بهبود فرایند جریان خون، آزاد سازی انرژی عضلات و اسید لاکتیک جمع شده کمک کند.

*تخلیه لنفاوی دستی: این روش از درمان به شما کمک می کند تا مایع لنفاوی را که ممکن است در بدن شما از طریق عروق لنفاوی شما جمع شده باشد را تخلیه نمایید. این ماساژ از  فشار سبک و ملایمی برخوردار است و باید از ریتمیک اصولی استفاده شود.

*ماساژآیورودا: این روش از درمان مزیت های جسمی بسیار زیادی در پیش دارد مانند آزاد شدن تنش و خستگی ماهیچه ها و به طور کلی میتوان گفت این ماساژ بر ماهیچه ها و روی پوست تمرکز دارد. بنیان گذار این درمان کشور هند است که شامل ماساژ آرام و ملایم بدن با استفاده از روغن های گیاهی، ضربات ریتمیک و حساب شده انجام می شود.

*ماساژ تانتریک: بسیاری از ماساژ ها می باشد که شما می توانید به منظور آرامش و بهبود روحیه خود و همسرتان از آن ها استفاده نمایید. ماساژ تانتریک نوع خاصی از ماساژ است که از انرژی و چاکرا های بدن استفاده می کند تا به فرد در راستای رسیدن به آرامش و ریلکس کردن کمک کند. این نوع درمان به شما و همسرتان کمک می کند تا به جای یک دخول معمولی و یک رابطه جنسی تکراری و خسته کننده در هنگام رابطه جنسی ارتباط روحی و رابطه اگاهانه تری داشته باشید.

*ماساژ فول بادی: همانطور که از اسمش پیداس در این روش ماساژور کل بدن فرد را ماساژ می دهد. از فواید آن می توان به بهبود کیفیت خواب، کاهش استرس و اضطراب، تقویت سیستم ایمنی بدن، شادابی پوست و در نهایت تنظیم تنفس اشاره کرد.

توصیه های لازم برای ماساژ درمانی
 • نوشیدن آب به مقدار کافی قبل و بعد از ماساژ ضروری است
 • 2 ساعت قبل از انجام ماساژ از خوردن غذا پرهیز نمایید
 • هنگامی که درمانگر در رابطه با هرگونه بیماری یا مصرف هرگونه دارو از شما سوال کرد با دقت به آن پاسخ کامل دهید
 • در طول ماساژ هرموقع احساس درد و ناراحتی کردید حتماً به درمانگر خود اطلاع دهید
 • اگر بعد از اتمام ماساژ احتیاج به استراحت داشتید حتماً اینکارا انجام دهید و کمی استراحت کنید تا انرژی لازمه را بدست آورید
ماساژ برای چه افرادی توصیه نمی شود؟
 • افرادی که عفونت یا سوختگی پوستی دارند
 • افرادی که از دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می کنند
 • افرادی که دچار شکستگی استخوان شدند یا درگیر پوکی استخوان شدید هستند
 • افرادی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند

.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.