مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
فن-بیان-چیست-تاثیرات-فن-بیان-حرفه-ای

فن بیان چیست | تاثیرات فن بیان حرفه ای

فهرست مطالب

فن بیان به معنای راه و روش و تکنیک است. فن بیان را می توان مجموعه ای از تکنیک ها و روش هایی بر شمرد که با فراگیری و بکارگیری آنها می توان به بیانی مناسب و موثر دست یافت. از آنجا که ما انسان ها موجوداتی اجتماعی و ارتباطی هستیم، بیان مناسب لازمه ارتباط انسانی بشمار می رود. بیان خوب و موثر ابزاری برای پیشبرد اهداف در زندگی خانوادگی و حرفه ای می باشد. مهارتی که مجهز شدن به آن لازمه ارتباط موثر به شمار می آید و این امر بستگی به این دارد که تا چه اندازه از هنر سخن گفتن برخوردار باشیم و فن بیان خود را پرورش دهیم.

برخی از افراد وقتی دچار استرس می شوند، زنجیره ای از واکنش های فیزیولوژیک در آنها ایجاد می شود. برای مثال صدای آنها می لرزد، پیشانیشان عرق می کند، رنگ صورتشان بر افروخته می شود و این واکنش های فیزیولوژیک، تغییر سرعت صحبت کردن است.سخنوری که تند و با عجله صحبت می کند، استرس و یا بی مهارتی خود را نشان می دهد. تند و با عجله صحبت کردن دو ایراد اساسی دارد:

 • شنوندگان به استرس سخنران پی می برند
 • استرس به شنوندگان منتقل می شود و قدرت برداشت آنها را کاهش می دهد

همچنین باید در نظر داشت که برخی از افراد توانایی تحلیل خیل سریع را ندارند. این بدان معنی است که سریع صحبت کردن درک مطلب توسط آنها را کاهش می دهد.

صحبت کردن درواقع اولین و البته مهمترین گام در برقراری ارتباط است در نتیجه این آموزش فن بیان اصولی است که کمک می کند شما بتوانید به خوبی منظور و خواسته هایتان را منقل کنید، روابط بهتر و موثر تری داشته باشید و به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنید. 

در زندگی روزانه و در برقراری ارتباط با دیگران اولین نگرش و برداشت انسان مربوط به سخن گفتن، نحوه گفتار و محتوای صحبت است و حرف ها شخصیت و نگرش انسان راا مشخص می کند. یکی از مهمترین دلایل محبوبیت و موفقیت افراد اجتماعی موفق و آنهایی که به نحو تحسین برانگیزی ارتباط برقرار می کنند، شیوه صحبت کردن و فن بیانشان است. استفاده از کلمات مناسب، تن صدا، لحن و توجه به کلماتی که بر زبان می آورند مسبب ایجاد محبوبیت در میان اکثر آدم ها می شود

تاثیر فن بیان در زندگی و ارتباطات

توجه به این موضوع که کی و چگونه سخن بگویید تا بتوانید تفکر خود را به دیگران منتقل کرده و او را تحت تاثیر قرار دهید یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می تواند نقش مهمی در زندگی شخصی و اجتماعی افراد داشته باشد. هچنین باید به این نکته توجه داشت که درصد قابل ملاحظه ای از ارتباط انسان با دیگران در زندگی روزمره به صورت ارتباط کلامی برقرار می شود که هرکس از توان صحبت کردن و برقراری ارتباط بهتر با دیگران برخوردار باشد از شرایط بهتری از نظر شخصی و اجتماعی برخوردار می شود. برخی از افراد تصور می کنند که دانستن فن بیان و مهارت در این کار مختص به افراد سخنور بوده و بیشتر برای سخنرانی در جمع به درد می خورد. در حالی که 75 درصد ارتباطات انسان ها ارتباطات کلامی است و کسی می تواند در زندگی اجتماعی خود موفق باشد که بتواند بهتر با دیگران ارتباط برقرار کند و نیاز ها و خواست های خود را با کلامی زیبا و گوش نواز به دیگران منتقل کند. هرچه قدرت نفوذ حرف بیشتر باشد توان تاثیر گذاری آن بیشتر می شود.

افزایش اعتماد به نفس با فن بیان خوب

با فن بیان خوب، قدرت اعتماد سازی شما به طور چشمگیری افزایش می یابد، و این در کسب و کار و ارتباطات اجتماعی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

موفقیت در مصاحبه های شغلی و تحصیل و ارتباط با دیگران

افزایش کیفیت ارتباطات عاطفی و خانوادگی. وقتی با اصول فن بیان آشنا باشید و آن را در ارتباطات عاطفی تان بکارگیرید، به صورت ملموس قادر به برقراری ارتباط بهتر، زبان بدن درست تر، انتخاب واژگان بهتر، صدای رساتر و تاثیر گذارتر در دیدار اول، جلسات خواستگاری، ارتباط با همسر، خانوادتان، مهمانی ها و جمع های خانوادگی خواهید بود.

موفقیت های شغلی بیشتر و بیشتر، تاثیر فن بیان در کیفیت معرفی خود، محصولات و خدمات به مخاطب، ارتباط بهتر و موثر تر با رقبا، ارتباط بهتر و موثر تر در ارتباط غیر حضوری، ارتباط و تعامل با دوستان و آشنایان غیر قابل کتمان است.

فن بیان چه کمکی به ما می کند؟

در حقیقت فن بیان خوب مانند جرقه ای است که مارا به حرکت وادار کرده و می تواند سکوی پرتاپ ما باشد. فن بیان خوب یعنی خوب صحبت کنیم و صدایمان را موثر تر به گوش دیگران برسانیم، توانایی شنیدن و گوش دادن صدای دیگران را بدست آوریم که نتیجه آن انتقال درست پیام به دیگران بوده و همچنین توانایی دریافت پاسخ مناسب از جانب آنان. فن بیان خوب مهارتی لازم و ضروری بوده که کاربرد آن نه فقط محدود به تعاملات اجتماعی و کسب موفقیت های حرفه ای و کاری بوده بلکه مهمترین و اصلی ترین کارکرد آن در خانواده استو اینکه ما یادبگیریم در ابتدا با خود و پدر و مادر و یا فرزندان و خانواده خود درست حرف بزنیم و منظورمان را به درستی بیان کنیم اصول شکل گیری هرگونه ارتباطی به شمار می رود.

چگونه فن بیان خود را ارزیابی کنیم؟

یادگیری مهارت های کلامی نقش بسیار مهمی در روابط روزمره ما دارد و همه ما می دانیم که قسمت اعظمی از زندگی مارا همین روابط روزمره تشکیل می دهد. در کشور های خارجی مانند سوئد، نروژ، آمریکا و آلمان توجه ویژه ای به مهارت های کلامی شده است. به طوری که در تمامی مدارس و دانشگاها این درس به صورت آکادمیک تدریس می شود.

همه ما دوست داریم در هر زمان، به خصوص در شرایطی که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، بهترین نوع بیان و کلمات را برای بیان منظور خود و برقراری ارتباط انتخاب کنیم. آموزش گویندگی تنها بر روی نوع لحن و کلمات شما تاثیر نخواهد داشت، بلکه در زمینه های تمرینات صداسازی و فن بیان، تقویت صدا، چگونگی تقویت حنجره، نوع ادای کلمات، تمرینات تنفسی، نحوه اجرا و بسیاری از موارد دیگر می پردازد و شما را در مدت زمان کوتاهی به یک گوینده حرفه ای تبدیل خواهد نمود.

فن بیان به شیوه ها و روش های صحیح و اصولی استفاده کردن از کلمات، در موقعیت های صحیح و در زمان لازم گفته می شود. این سیستم به شما به عنوان یک سخنور، گوینده، مجری و حتی خواننده کمک خواهد نمود تا در شغل و حرفه خود بهترین باشید و زیبا سخن گفتن از ویژگی های بارز در شما خواهد بود. وقتی ما توانستیم منظورمان را همانطور که در ذهنمان هست منتل کنیم و طرف مقابلمان هم به درستی متوجه قضیه شود، گام بلندی درجهت ارتباط موثر خودمان برداشتیم و بدون شک مهارت خوبی در سخن گفتن داریم. حالا هرچقدر بهتر و مسلط تر بتوانیم صحبت کنیم و در زمان ها و مکان های مختلف که شاید فشار های روحی و ذهنی خاصی هم روی ما می باشد با دیگران ارتباط درست برقرار کنیم، به همان اندازه مهارت در فن بیانمان داریم. پس فن بیان یعنی توانایی صحبت کردن در هرزمان و هر شرایطی متناسب با مخاطببمان.

تکنیک های بهبود فن بیان

کنیک فن بیان یعنی استفاده درست و بجا از تمامی ارکان ارتباط برای اینکه منظورتان را درست به مخاطب برسانید. که شامل محتوای کلام و سخن است و هم به طرز ادای آن مرتبط می شود. یعنی هم حرف خوب بزنید، حرفی که متناسب هر شخص و هر مکان و به اقتضای شرایط باشد و هم آن حرف سنجیده و مناسب را با رعایت اصول و قواعد سخن گفتن موثر بیان کنیم. وقتی مجهز به این دو تکنیک شدید می توانید هر کجا و هر زمان و در هر شراطی خوب حرف بزنید و ارتباط مناسبی با اطرافیان برقرار کنید.تکنیک هایی که کمک می کند بیان خوبی داشته باشید شامل:

 • تلفظ درست و صحیح لغات
 • استفاده بجا از دستور زبان مانند رعایت مکث ها و تاکید ها
 • حذف تکه کلام هایی که از تاثیر گذاری کلام کم می کند مانند مِن مِن کردن در خلال صحبت
 • رسا و با صلابت حرف زدن
 • کنترل نفس و بدون تنش نبودن بیان
 • بدون حس و احساس نبودن بیان
 • بیش از اندازه کند یا سریع صحبت نکردن
 • لرزش یا خشدار نبودن صدا
 • رعایت زبان بدن مناسب مانند نوع نگاه و حالت چهره

و دیگر اجزای ارتباط غیر کلامی و می توان گفت فن بیان یعنی استفاده از همه اجزایی که کمک می کند پیام شما به درستی به مخاطب انتقال پیدا کند.

کاربرد فن بیان

اهمیت فن بیان در زندگی، بسیار بیشتر از چیزی است که حتی فکرش را کنید. فن بیان صرفاً یک مهارت ساده نیست؛ بلکه کلیدی است که دروازه های موفقیت را در جای جای زندگی برای شما خواهد گشود. به علاوه مهارت های فردی همیشه به کار و تخصص مربوط نمی شوند. به عبارت دیگر همه مهارت های فردی را نمی توان با درس و دانشگاه فرا آموخت و از آنها به صورت مستقیم کسب در آمد کرد.

فرقی نمی کند که دانشجو باشید یا فارغ التحصیل، شاغل یا خانه دار، معلم و استاد یا شاگرد، کارمند یا رئیس در هر جایگاهی که باشید و هر شغل یا موقیتی که داشته باشید بی نیاز از خوب و پسندیده صحبت کردن نیستید. بدیهی است که هرکدام از ما با قرار گرفتن در شرایط و در مقابل افراد مختلف، طرز بیان و نحوه سخن گفتنمان متفاوت است.در خانه و خانواده خود به گونه ای سخن می گوییم و در محل کار به صورت دیگر. طرز صحبت کردن با همکاران در محل کار با نحوه حرف زدن با دوستانمان تفاوت دارد حتی در خانواده هم با هر فرد به نحو خاص و متفاوت از دیگران صحبت می کنیم و ممکن است برای صحبت با دوستانمان ادبیات خاصی بکار ببریم.خلاصه به تعداد افرادی که در اطرافمان هستند و به نحوی با آنها در ارتباط هستیم، راه برای برقراری ارتباط و صحبت کردن وجود دارد. افرادی که فن بیان خوبی دارند از این موضوع به نحو عالی استفاده کرده و قادرند براحتی روی دیگران تاثیر مثبت گذاشته و در خانواده و جامعه به عنوان افراد جذاب، قابل احترام و موثر شناخته شوند افرادی که با بیان و کلام موثر خود در دل و جان مخاطب نفوذ کرده و از جایگاه ویژه ای برخوردرند.

تفاوت میان سخنرانی، فن بیان و سخنوری چیست؟

همه ما دوست داریم در هرزمان، به خصوص در شرایطی که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین نوع بیان و کلمات را برای بیان منظور خود و برقراری ارتباط انتخاب نماییم.زمانی که گوینده ای به صورت بداهه و با دارا بودن اطلاعات کافی در مورد موضوعی شروع به صحبت می کند، صحبت او دارای مقدمه، اصل موضوع و در انتها مجع بندی است. سخنوری هم توانایی سخن گفتن در هرجایی و هر زمانی هست به صورتی که بتوانیم با سخن خودمان روی افراد تاثیر بگذاریم و از طرفی هم شخص حاضر جوابی باشیم. همه ما ویژگی های خاص و مربوط به خود را داریم و برای صحبت کردن از سبک مورد تایید خود استفاده می کنیم. بنابراین هر فردی با توجه به افکار و عقایدش نحوه صحبت و بیان متفاوتی دارد. خوب صحبت کردن هم مثل همه مهارت های دیگر زندگی قابل ارتقا و تقویت کردن است. تمرین هایی وجود دارد که با انجام دادن و ممارست در آنها بدون شک می توانیم بهتر از هم اکنون صحبت کنیم و در محافل مختلف زندگی شخصی و کاری خود بدرخشیم.

منبع: کتاب راز های فن بیان

سخن پایانی

مجهز بودن به فن بیان خوب و بکارگیری درست، شما را قادر می سازد نظرات خود را به راحتی بیان کنید و از حق خود دفاع نمایید. با مجهز شدن به فن بیان می توانید افکار و عقاید خود را با بیانی واضح و روشن با دیگران به اشتراک گذاشته و از آنها دفاع کنید و در صورت لزوم افراد را با خود همراهی نمایید. فن بیان هم مثل هر مهارت دیگر، با یادگیری اصول اولیه، با آموزش، با تمرین و ممارست تقویت می شود و پیشرفت می کند.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.