مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
غرق شدگی Drowning + انواع آن

غرق شدگی / Drowning + انواع آن

فهرست مطالب

دسته بندی : >

زندگی یا گذراندن وقت در کنار آب فواید خود را دارد اما خطراتی نیز به همراه دارد. یکی از خطرات احتمالی وقوع حوادث غرق شدگی است. غرق شدگی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر به ویژه در کودکان است. از این رو، درک انواع مختلف حوادث غرق شدگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

با آگاهی از موقعیت‌های مختلف غرق‌شدگی، می‌توانیم تدابیر ایمنی خود را تنظیم کنیم و هنگام شرکت در فعالیت‌های مرتبط با آب، آمادگی بیشتری داشته باشیم، در نتیجه احتمال چنین اتفاقات ناگواری کاهش می یابد.

غرق شدگی اصولاً یکی از شایع ترین حوادث اماکن آبی محسوب می شود و در فرآیند این حادثه، گاه فرد با عوارض غیر قابل برگشتی رو به رو می شود.واژه “غرق شدگی” اصولاً به حالتی گفته می شود که فرد پس از غوطه وری در آب و یا دیگر مایعات برای مدتی قادر به انجام روند طبیعی تنفس نبوده و یا با قطع تنفس رو به رو شده و متعاقب آن با کاهش سطح هوشیاری و یا بیهوشی کامل رو به رو می گردد. وسعت و دامنه این عارضه از احساس بی حالی، تکرر سرفه، تنگی نفس شدید، تنفس سریع و سطحی، تنفس ناکار آمد، تنفس غیر طبیعی و صدا دار تا کاهش سطح هوشیاری، بیهوشی کامل، اختلال و یا ایست تنفس و ضربان قلب و یا توقف کامل روند تنفس و ضربان قلب متغیر است.

اگر فرد به حالت غوطه وری در آب فقط با اختلال تنفس رو به رو شده و بیهوش نگردد، به آن نزدیک به غرق شدگی گفته شده و آن فرد به عنوان غریق نامیده می شود. اما اگر غوطه وری در آب باعث کاهش سطح هوشیاری یا بیهوشی کامل فرد و در نهایت موجب توقف روند تنفس و یا ضربان قلب گردد به آن غرق شدگی کامل گفته می شود.

چندین دسته مختلف از سناریوهای غرق شدن وجود دارد که هر کدام عناصر و خطرات منحصر به فرد خود را ارائه می دهند. اینها شامل غرق شدگی کامل، نزدیک به غرق شدگی، غرق شدگی خشک، غرق شدگی مرطوب، غرق شدگی ابتدایی، غرق شدگی تاخیری، غرق شدگی در آب شیرین و غرق شدگی در آب شور است. شناخت هر یک از این انواع غرق شدگی می تواند احتمال وقوع این اتفاق فجیع را کاهش دهد.

در این نوع از غرق شــدگی مغروق کاملاً بیهوش یا با کاهش شدید سطح هوشیاری مواجه است و این بدین معناست که چنین فردی برای مدت زمان قابل توجهی با اختلال جدی در فرایند تنفس و یا ایست کامل روند تنفس و متعاقب آن گاه با ایست ضربان قلب مواجه گردیده است.

 1. کاهش شدید سطح هوشیاری و یا بیهوشی کامل
 2. رنگ پریدگی و یا کبودی رنگ بدن به ویژه در انتهای اندام ها شامل: لب ها، صورت، گوش ها، بینی، ناخن های دست و پا و…
 3. سردی و کاهش دمای پوست
 4. وقوع استفراغ و بروز بزاق کف آلود
 5. بروز سرفه های ناکار آمد و ناکامل
 6. عدم وجود روند طبیعی تنفس
 7. ایست تنفس و یا تنفس غیر طبیعی و ناکار آمد
 8. بروز تنفس کاذب
 9. کاهش فشار خون
 10. اختلال در ضربان نبض
 11. فقدان ضربان نبض
مهم ترین علائم و نشانه های غرق شدگی کامل

در این نوع از غرق شدگی غریق بهوش و یا نیمه هوش است. هرچند گاهی میزان سطح هوشیاری فرد پایین تر از سطح طبیعی قرار دارد. چنین فردی برای مدت زمانی با اختلال در روند طبیعی تنفس و یا در مدت  زمان کوتاهی با حبس موقت تنفس و متعاقب آن با ایست موقت روند تنفس رو به رو بوده است.

 1. کاهش سطح هوشیاری
 2. رنگ پریدگی
 3. ناتوانی و بی حالی
 4. حالت تهوع و استفراغ
 5. تکرر در سرفه
 6. افزایش بزاق و گاه همراه با بزاق کف آلود
 7. تنفس غیر طبیعی، سطحی، سریع و صدادار
 8. کاهش فشار خون
 9. اختلال در ضرباهنگ ضربان نبض
 10. افزایش ضربان نبض
 11. کاهش فشار خون

در این نوع از غرق شدگی در جریان فرآیند غرق شدن آب به درون شش های مغروق نفوذ پیدا نمی کند بنابراین این نوع از غرق شدگی اصطلاحاً غرق شدگی خشک نامیده می شود.

در این نوع از غرق شدگی در جریان فرآیند غرق شدن، آب به درون شش های مغرق نفوذ پیدا می کند. بنابراین این نوع از غرق شدگی اصطلاحاً غرق شدگی مرطوب نامیده می شود. باید به این نکته توجه داشت که به طور کلی شانس بازگشت به زندگی فرد در وضعیف خشک به دلیل عدم ورود آب به درون شش ها بسیار بالاتر از فرد با وضعیت غرق شدگی مرطوب می باشد.

این تعریف از غرق شدگی به وضعیتی اطلاق می شود که بلافاصله برای مغروق پس از فرآیند غرق شدگی حادث می شود. غرق شدگی ابتدایی با دو وضعیت «غرق شدگی کامل» و یا «نزدیک به غرق شدگی» شناخته می شود. در غرق شدگی ابتدایی با انجام به موقع عملیات حیات بخشی مورد نیاز، مراقبت های ویژه، انتقال سریع فرد به مراکز مجهز درمانی و با مراقبت های پیشرفته پزشکی می توان از مرگ مغروق جلوگیری نمود.

غرق شدگی ابتدایی Primary Drowning

این تعریف از غرق شدگی به وضعیتی اطلاق می گردد که بر اثر عوارض نزدیک به غرق شدگی و یا غرق شدگی کامل و به دلیل وجود آب در شش ها و عوارضی که می تواند بعد از غرق شدگی ابتدایی و یا نزدیک به غرق شدگی حادث شود فرد با تاخیر و پس از چند یا چندین ساعت پس از غرق شدگی ابتدایی فوت کند. غرق شدگی تاخیری را می توان یک کشنده خاموش نامید چرا که عوارض این نوع از غرق شدگی می تواند وضعیت سلامت فردی را که به ظاهر به زندگی طبیعی بازگشته است را مجدداً پس از مدتی با اختلال و اشکال مواجه نموده و در نهایت منجر به مرگ وی شود. غرق شدگی تاخیری معمولاً می تواند تا 72 ساعت پس از غرق شدگی کامل و یا نزدیک به غرق شدگی حادث شده و گاه فرد را در هنگام خواب نیز به کام مرگ بکشاند.

به دلیل اهمیت توجه به غرق شدگی تاخیری برای تمامی افراد به ویژه در وضعیت نزدیک به غرق شدگی منجیان غریق/امدادگران اماکن آبی بایستی فرد و همچنین همراهان و بستگان وی را از عوارض این نوع از غرق شدگی کاملاً آگاه و مطلع نمایند.

منجیان/امدادگران اماکن آبی در مواجه با تمامی افرادی که از وضعیت نزدیک به غرق شدگی نجات می یابند، باید نسبت به علائم و نشانه های این نوع از غرق شدگی توجه ویژه داشته و با بررسی موارد مرتبط فرد را مورد ارزیابی دقیق جهت احتمال وقوع غرق شدگی تاخیری قرار دهند. پرسش ها و بررسی موارد زیر می تواند در مورد تشخیص و احتمال وقوع غرق شدگی تاخیری در افراد مذکور بسیار موثر و تعیین کننده باشد:

 • آیا فرد در حین فرآیند تنفس طبیعی در سینه خود احساس سنگینی و تنگی نفس می نماید؟
 • آیا فرد قادر به انجام چند دم یا بازدم عمیق (اصولاً 5 دم و بازدم)، متوالی و طبیعی نمی باشد؟
 • آیا فرد در هنگام دم و بازدم عمیق، شروع به سرفه کردن می کند؟
 • آیا فرد، رنگ پریده، مضطرب، بی حال و ناتوان است؟
 • آیا علائم حیاتی فرد طبیعی نیست؟

در صورتی که هر یک از پرسش های فوق مثبت است، این بدین معنی است که فرد مذکور بایستی بلافاصله و در اولین فرصت و البته به وسیله آمبولانس، به بیمارستان انتقال داده شود. در صورتی که وضعیت عمومی فرد با مشکل خاصی مواجه نیست و پاسخ هیچ یک از موارد فوق مثبت نباشد، منجی/امدادگر با توصیه های زیر به فرد و همچنین همراهان و بستگان وی باید آنان را از خطرات عارضه غرق شدگی تاخیری کاملاً مطلع و آگاه نمایند. اگر فرد بلافاصله و پس از نزدیک به غرق شدگی تا 72 ساعت آینده هریک از علائم و نشانه های زیر را داشته باشد، بایستی بلافاصله و در اولین فرصت به وسیله آمبولانس به بیمارستان انتقال یابد. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

 1. احساس بی حالی و ناخوشی عمومی
 2. عدم توانایی انجام دم و بازدم عمیق
 3. سرفه های مکرر، مداوم و ناتوان کننده
 4. درد در قفسه سینه به ویژه در هنگام تنفس
 5. احساس افزایش دمای بدن، تب و به ویژه تب در هنگام شب
 6. احساس سنگینی، درد و اشکال و اختلال در روند تنفس طبیعی

منظور از “ آب شــیرین” کیفیت آب استخر و یا دریاچه های آب شــیرین بوده و منظور از “آب شور” کیفیت آب اقیانوس ها، دریاها و دریاچه های آب شور است. در بحث آسیب شناسی غرق شدگی آگاهی از فرآیند غرق شــدگی در هر دو محیط از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که اطلاع از آن می تواند موجب امدادرسانی بهینه تر و مطلوب تر به غریق/ مغروق گردد

نسبت غلظت املاح آب شیرین به غلظت املاح موجود در خون و سلول های بدن انسان بسیار کمتر است بنابراین پس از غرق شدگی در آب شــیرین و با ورود آب شــیرین به محیط درون بدن آب مذکور به سرعت وارد جریان خون مغروق گردیده و سپس به درون ســلول ها راه می یابد. با ورود بیش از اندازه آب به درون ســلول ها آنها ابتدا شــروع به متورم شــدن نموده و در نهایت دچار پارگی می گردند. پس از انهدام ســلول ها آنها دیگر قادر نخواهند بود که اعمال حیاتی خود را انجام دهند که در نتیجه ابتدا مرگ ســلول ها  ًحادث شده و متعاقبا مرگ فرد را نیز فرا می رساند

اما این فرآیند در غرق شــدگی در آب شــور به شکل دیگری انجام می پذیرد. نسبت غلظت املاح آب شور به غلظت املاح موجود در خون و ســلول های بدن انســان بسیار بیشتر است بنابراین پس از غرق شدگی در آب شور و با ورود آب شور به محیط درون بدن آب مذکور وارد جریان خون نمی گردد بلکه با توجه به بالا بودن این غلظت ابتدا آب از خون و ســپس از درون ســلول ها به سمت محیط  خروج آب از سلول ها ابتدا سلول ها شروع ً آب شور تمایل پیدا کرده و انتقال می یابد. با خروج بیش از اندازه آب از مایع خون و نهایتا به جمع شدن و سپس چروکیده شدن نموده و در نتیجه دیگر قادر نخواهند بود که اعمال حیاتی خود را انجام دهند اما این فرآیند حداقل سبب انهدام سریع و مرگ فوری آنها نخواهد شد..

هرچند در این فرایند در نهایت مرگ سلول ها حادث و متعاقبا ً مرگ فرد نیز فرا می رسد ولی اصولاً شانس بازگشت به زندگی فرد پس از غرق شدگی در آب شور به مراتب بالاتر از غرق شدگی در آب شیرین است. با همه این تفاسیر، ذکر این نکته نیز قابل تأمل است که اصولا ســواحل شناوری حاشیه دریاها نسبت به استخرهای آب شیرین درون شهری به مراکز درمانی و بیمارستانی دورتر هستند بنابراین به طور کلی انتقال مغروق از ســواحل دریاها به مراکز درمانی و بیمارســتانی می تواند زمان طولانی تری نســبت به انتقال مغروق از استخرهای آب شیرین درون شهری را به خود اختصاص دهد. هر چند در این میان باید موقعیت و مکان مراکز درمانی و بیمارستانی، ساعات پر تردد و مناطق پر تراکم شهر و همچنین موقعیت منطقه ای اماکن آبی را نیز در نظر داشت.

 1. غریق پس از غوطه  وری در آب نفس خود را حبس می کند.
 2. غریق پس از حبس نفس ناگهان و به طور غیر ارادی دهان خود را باز می کند
 3. آب به ناگهان به داخل حلق و سپس مجاری تنفس غریق وارد می شود.
 4. غریق شروع به استفراغ می نماید
 5. سطح هوشیاری مغروق کاهش یافته و در نهایت بیهوش می گردد.
 6. مراکز حیاتی بدن مغروق با کاهش اکسیژن روبرو گردیده و نهایتاً مرگ وی فرا می رسد

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.