مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
طب آبی

طب آبی

فهرست مطالب

دسته بندی : >

برای شرکت موفق در برنامه ورزش آبی نیاز نیست کارشناس هیدرودینامیک باشید اما درک اینکه چگونه آب می تواند بر کارآیی شما تاثیر بگذارد مفید است. راز انجام یک ورزش آبی موثر این است که بدانید چگونه و چه زمانی مفاهیم و ابزارهای درست را برای رسیدن به نتایج درست به کار گیرید. کلید طراحی یک ورزش آبی منظم و موثر تناسب و هماهنگی ویژگی های جسمانی اصول ورزش های آبی با نیازهای تناسب اندام شخصی شما می باشد. بسیاری از ورزشکاران خشکی فکر می کنند که ورزش آبی فقط به معنی انجام ورزش های خشکی در استخر می باشد.

در حالی که نیروها و فشارهایی که در آب به کار می روند بسیار متفاوت از خشکی می باشند. به عنوان مثال اگر در خشکی دست هایتان را با سرعت به هم بزنید و از هم جدا کنید سپس همین عمل را در آب انجام دهید متوجه خواهید شد که با انجام این حرکت در آب در کل دامنه این حرکت مقاومت در هر دو جهت به دست هایتان وارد می شود. اصولی همچون کشش رانش یا خاصیت شناوری، غلظت و درجه حرارت آب بر عملکرد شما در آب تاثیر می گذارند چند مورد از آنها را به طور خلاصه شرح می دهیم.

نیروی رانش آب به ورزش های آبی قابلیت «نرمی» می بخشد که فشار و بار وزن بر مفاصل را کاهش می دهد. عمق آب بر فشار وارد شده بر بدن تاثیر می گذارد: با ایستادن در عمق بیشتر، نیروی رانش بیشتری در بالا آوردن شما از کف استخر نقش بازی می کند. برای مثال اگر شما تا گردن در آب قرار گرفته باشید وزن شما ۱۰ درصد وزن واقعیتان است و اگر تا کمر در آب قرار گیرید حدود ۵۰ درصد از وزن بدن شما خنثی می شود. بنابراین هر چه عمق آب بیشتر شود وزن کمتری خواهید داشت.

طب آبی

مقاومت آب سبب می شود که ورزش کردن در آب آسانتر باشد و به تدریج با سرعت اهرم ها و سطح ناحیه منطبق شود. استفاده کردن از یک متغیر بزرگتر ایجاد مقاومت یا باز کردن دست ها مقاومت را افزایش می دهد. با این وجود اگر دست های باز خود را به صورت برشی در آب حرکت دهید نسبت به زمانی که دست های باز یا مشت شده ی شما با کف دست به آب برخورد می کند، آب حرکت با شدت کمتری را ایجاد می کند. مقاومتی که در سطح به طور مستقیم وارد می شود «تنش جلویی» نامیده می شود. به دلیل وجود تنش جلویی راه رفتن به پهلو در آب برایتان راحت تر از مستقیم راه رفتن می باشد و راحت تر می توانید دست هایتان را اسلایس کنید تا اینکه بخواهید با کف دست روی آب بزنید. شما می توانید با هر حرکت سریع به سمت جلو یا عقب میزان مقاومت جلویی را افزایش دهید. در هنگام ورزش کردن در خشکی جاذبه اولین نیرویی است که باید بر آن غلبه کنیم. وقتی در آب هستیم اصطکاک اولین نیرویی است که در آب بر ما وارد می شود و حرکات ما را کنترل می کند. غلظت آب به اصطکاک اضافه شده و مقاومت بیشتری را برای ورزشکار ایجاد می کند. هر چه سریعتر در آب حرکت کنید اصطکاک بیشتری خلق می کنید.

برای ورزش های آبی اصطکاک و موج یا تلاطم آب، ابزارهای مفیدی برای افزایش مقاومت و ایجاد قدرت می باشند. اصطکاک به عنوان «کاهنده فشار هوا» نیز شناخته می شود. وقتی صفی از یک یا چند فرد یا شی در آب یا خشکی دیده می شود، کاهنده فشار هوا مقاومت جلویی را برای همه به جز نفر اول کاهش می دهد. این مفهوم در هنگام انجام تمرینات بازتوانی همچون تمرین راه رفتن سودمند است. در زیر عوامل اصلی که بر ورزش خشکی و ورزش آبی اثر می گذارند با هم مقایسه شده اند:

در خشکیدر آب
جاذبه زمیناصطکاک
شتابنیروی رانش
ضربهفشار هیدروستاتیک

هر چه حرکت شما در آب ناگهانی تر و سریع تر باشد تلاطم بیشتری ایجاد خواهید کرد. فردی که از نظر جسمانی محدودیت دارد ممکن است بخواهد برای محدود کردن مقاومت اضافی، تا حد ممکن تلاطم را کاهش دهد. از طرف دیگر یک دونده ماهر، شاید بخواهد تا حد ممکن تلاطم بیشتری ایجاد کند تا مقاومت را افزایش دهد که این کار در خشکی امکان پذیر نیست.

حرکت یا جابه جایی زمانی اتفاق می افتد که تغییری در مکان قرارگیری ما ایجاد شود و می تواند جهت دار (راست به چپ جلو به عقب و …) یا چرخشی و دورانی (خمیده شدن، کشش، نزدیک شدن به بدن، دور کردن از محور بدن) باشد. شما با ورزش های آبی می توانید مقاومت را در هر جهتی که از نظر جسمانی برایتان مناسب است به کار گیرید. شتاب (میزان تغییر سرعت اولیه) جزئی از حرکت است. برای ایجاد جهش و حرکت ناگهانی نسبت به ادامه حرکت با همان سرعت قبلی قدرت و تلاش بیشتری مورد نیاز است. این دیدگاه می تواند به عنوان یک ابزار شرطی به کار رود (برای مثال دویدن سریع به سمت جلو برای مسافت ۵، فوت ایستادن و تغییر جهت به سمت مخالف می تواند یک ورزش چالش برانگیز باشد).

ماندن زیر آب

در هنگام انجام ورزش های آبی سعی کنید بیشترین حرکت را در آب داشته باشید، نگه داشتن دست ها بیرون آب، ضربان قلب شما را تغییر می دهد و بر مکانیسم بدن شما تاثیر می گذارد. (وقتی دست هایتان بیرون آب است، ضربان قلب شما به طور مصنوعی بالاتر می رود و شدت واقعی ورزش شما را نشان نمی دهد) مهمتر اینکه، وقتی دست ها خارج از آب هستند برای بالا بردن بدنتان هیچ مقاومتی انجام نمی دهید. حرف آخر اینکه ورزش کردن در حالی که دست ها بیرون از آب هستند باید محدود شود.

دمای آب

درجه حرارت ایده آل برای افرادی که وارد آب می شوند متفاوت است. فردی که دچار آرتریت یا درد مفاصل است. آب گرم را ترجیح می دهد، شاید بیمار مبتلا به MS آب خنک تر را ترجیح دهد، در حالی که فردی که می خواهد تمرینات شدیدتری انجام دهد تا بدنش قوی تر شود دمای پایینتری را تحمل می کند. آگاهی از اثرات درجه حرارت آب، لذت و قابلیت شما را افزایش می دهد. وقتی نجات غریق روی سکو می ایستد و می گوید: «شکایت نکنید دمای آب خوب است» دمای آب ۸۰ درجه فارنهایت است. بدیهی است که او مفهوم دمای آب را درک نمی کند.

بر اساس این ویژگی که گرما و سرما در آب بسیار سریع تر از هوا منتقل می شوند، درجه حرارت ۷۵ درجه فارنهایت آب سردتر از دمای ۷۵ درجه فارنهایت هوا به نظر می رسد. اکثر کارشناسان درباره ی این مسئله توافق دارند که درجه حرارت پوست تقریبا ۹۳ درجه فارنهایت است و هر چیزی که دمای پایین تر از آن داشته باشد سردتر از پوست بدن حس می شود، به همین دلیل برخی افراد قبل از پریدن در استخر، دوش آب سرد می گیرند در حالی که سایرین ممکن است بخواهند مایوی سبک بپوشند.

مناسب ترین درجه حرارت برای ورزش های هوازی (ایروبیک) در آب از ۸۰ تا ۸۴ درجه فارنهایت می باشد. اگر دمای استخر پایین تر از این باشد لازم است برای مدت طولانی خود را گرم کنید و احتمالا تمایل دارید در پایان ورزش نیز به جای مرحله آخر ایروبیک، نرمش کنید. دمای بالاتر از ۸۶ تا ۸۸ درجه فارنهایت استخر برای ورزشکاران قوی و حرفه ای می تواند خطرناک باشد.

درجه ایده آل آب برای هر نوع ورزشی متفاوت است:

گروه های درمانی / آرتریت83-88 درجه فارنهایت
ورزشکاران رقابتی83-80 درجه فارنهایت
ورزش های کششی و آرام بخش86-83 درجه فارنهایت

دمای اکثر استخرهای چند منظوره ۸۲ درجه سانتیگراد نگه داشته می شود. باید بدانید که به طور کلی شناگران، استخر سردتر را دوست دارند و با صرف انرژی دما را بالاتر می برند. مدیر استخر احتمالا دمای استخر را به دمای ایده آل شما افزایش نمی دهد. بنابراین بهترین پیشنهاد این است که به جای بحث کردن برای رساندن دمای استخر به حد ایده آل خود بهتر است تمرینات ورزشی خود را با آن وفق دهید. برای ورزش کردن در استخر روباز در هوای خنک کلاه یا حتی لباس سبک، مایوی خیس کوتاه بپوشید.

منبع: کتاب نرمش درمانی در آب

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.