مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
شش-کلاه-تفکر-چیست-و-چه-کمکی-در-تحلیل-کردن-می-کند

شش کلاه تفکر چیست و چه کمکی در تحلیل کردن می کند

فهرست مطالب

به طور کلی مفهوم شش کلاه تفکر به تیم ها یا افراد امکان می دهد تا فرآیند های حل مسئله و تصمیم گیری خود را بهبود بخشند. یعنی فرآیند شش کلا تفکر به حذف ضایعات یا درگیری و بحث غیر ضروری در طول بحت کمک می کند و این بدین معناست که تنها وضوح و بهره وری در این فرآیند باقی می ماند. ناگفته نماند که این روش تمایل دارد تا رویکرد مثبت تری به نحوه ارائه راه حل های تیم ها و افراد ارائه دهد. به این ترتیب می توان از تعارضات کاسته و فرهنگ همکاری پایدار تری برقرار کرد.

ادوارددی بونو

ادوارد دی بولو، پزشک، استاد دانشگاه آکسفور، روانشناس و فیلسوف مالتی در سال 1985 کتابی به نام شش کلاه تفکر نوشت. همانطور که از نامش پیداست این تکنیک ساده بر اساس الگو های فکری مختلف مغز می باشد و هدف آن توانمند سازی است. بر اساس مشاهدات، دکتر ادوارد دی بولو دریافت که این الگو های فکری به صورت ناخود آگاه و از روی احساسات شخصی، باورها، نظرات، قضاوت ها و … ما هستند که از یک طرف به ما این امکان را می دهد که سریع فکر کنیم و سریع تصمیم بگیریم و از سوی دیگر مارا از ایده ها و راه حل هایی که از طرز فکر معمول ما فاصله می گیرد باز می دارد(خود سانسور می کند). این عملکرد ناخودآگاه که مارا تشویق می کند همیشه وقایع را بر اساس همان منطق درک کنیم تفکر عمودی نامیده می شود. ادوارد دی بولو به دنبال مشاهدات خود، مفهوم تفکر موازی را توسعه داد که عبارت است از سازماندهی استدلال خود بر اساس زوایا و دیدگاه های مختلف.

ادوارددی بونو در سال 1933 در مالت به دنیا آمد. او دکترای پزشکی و فلسفه، روانشناس و متخصص علوم شناختی است. ادوارددی بونو در آکسفورد، کمبریج، لندن و هاروارد تدریس کرد و در زمینه مشاوره مدیریت به خوبی شناخته شد. ادوارددی بونو  نویسنده بیش از 70 کتاب است که به 40 زبان مختلف ترجمه شده و در 58 کشور خوانده شده است. او در طول زندگی حرفه ای خود به عنوان مشاور برای شرکت های بزرگی همچون کوکاکولا و اریکسون کار کرده است و با همه این تفاسیر از پیشینه پر بار این مرد، بابت نظریه اش درباره تفکر جانبی مشهور است.

کلاه های مختلف و نقش های آنان

کلاه سفید

هر فردی که این کلاه را برداشته است باید چیز هارا از دیدگاهی عینی و خنثی خنثی ببیند. یعنی فردی که این کلاه را برداشته است سبک تفکری که باید بکار ببرد مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده ها، بر تضاد اطلاعات ارائه شده بدون قضاوت ارزشی باشد. این رویگرد به آن شخص این امکان را می دهد که از نظر احساسی درگیر یک تصمیم نشود و آنرا ترک کند. بنابراین می تواند آن را واضح و البته بدون تحریف عاطفی ببیند.

کلاه سیاه

گاهی لازم است که از رویداد های نامطلوب یا پیچیده آگاه شویم، بن بست هایی که باید پذیرفت تا به خروجی مطلوب و ارزشمندی رسید. کلاه سیاه نشان دهنده افکار منفی است؛ در واقع فردی که کلاه سیاه را برداشته است به شما می آموزد که چرا برخی از کار ها می توانند اشتباه باشند یا چرا برخی از کار ها آن گونه که پیش بینی شده بود پیش نرفته است. همچنین کلاه سیاه در تکنیک شش کلاه تفکر به ما می آموزد تا انتقاد پذیر باشیم و جنبه های منفی هر موضوع را واقع بینانه ببینیم. از کلاه سیاه در روش شش کلاه تفکر اغلب برای جداسازی دلایل شکست، شناسایی مشکلات و رعایت کردن استاندارد ها استفاده می شود و به شما این امکان را می دهد خطرات و نقاط ضعف ایده را ارزیابی نمایید.

کلاه آبی

کلاه آبی نشان دهنده تفکر ساختاری است که باید افراد را در هر مرحله ای راهنمایی کند. کسی که این کلاه را برداشته است باید استراتژی های جدید را پیشنهاد کند و در همه جا حضور داشته باشد و به نوبه خود آرامش، تعادل و همچنین خود کنترلی را منتقل نماید.

کلاه سبز

استفاده از کلاه سبز برای جرقه زدن ایده های جدید و خلاقانه، امکان یک فرآیند تفکر آزاد را فراهم می کند؛ چیزی که شما را به تحریک و عدم محافظه کار دعوت می کند. به زبان ساده کلاه سبز فضایی است برای تخیل و خلاقیت نامحدود. توجه داشته باشید که در این کلاه مهم است که از قضاوت ها و شرطی شدن های بیرونی و درونی خلاص شوید و اجازه دهید تخیل جریان یابد. کلاه سبز امکان تحقیق و توسعه راه حل های متعدد، فراتر رفتن از راه حل های بدیهی و مشخص کردن انواع راه حل های مختلف یا حتی تغییر سطح را فراهم می کند. به صورت خلاصه کلاه سبز نشان دهنده خلاقیت و ایده های جدید، ترکیبی از اکتشاف و ریسک پذیری است.

کلاه زرد

درحالی که در کلاه سیاه آن رویکرد های منفی را به شما ارائه می کند کلاه زرد به شما می آموزد که از یک رویکرد مثبت برای تفکر استفاده نمایید. فردی که این کلاه را در شش کلاه تفکر برداشته است می بایستی در جایی که دیگران درب های بسته را می بینند این فرد اید احتمالات را در نظر داشته باشد.در واقع این کلاه رویکرد خوش بینانه تری نسبت به واقعیت به شما می دهد و شما را تشویق می کند تا با چالش های جدید رو به رو شوید. به طور کلی کلاه زرد در روش شش کلاه تفکر بیانگر امید ها و فواید آن ایده است. و به گفته خود ادوارددی بونو: کسانی که انتظار موفقیت را دارند موفق می شوند.

کلاه قرمز

کلاه قرمز نمایانگر دیدگاه عاطفی است که شامل جنبه های غیر منطقی و غیر عینی فکر می باشد. درحالی که کلاه سفید خنثی ترین، دقیق ترین و عینی ترین منطق را به شما ارائه می کند کلاه قرمز مسبب می شود پر جنب و جوش ترین و آزادترین ذهنیت ها را به شما ارائه کند. به طور کلی فردی که کلاه قرمز را برداشته است باید نظرات شخصی و قضاوت خودش را با توجه به هیجانات ابزار نماید.

مزایای استفاده از روش شش کلاه تفکر

این روش از مزایای بسیار زیادی برخوردار می باشد. نخست این روش بسیار قدرتمند است زیرا هوش، تجربه و دانش همه اعضای گروه را در یک جهت آماده می کند. ثانیاً استفاده از این روش سبب صرفه جویی در زمان می شود. زیرا دیگر الزام پاسخگویی خاص به تفکر استدلالی وجود ندارد. از یگر مزایای روش شش کلاه تفکر می توان به نگاه همه جانبه به ایده و از بین بردن سردرگمی اشاره کرد که هر تیمی را می تواند برای رسیدن به هدف خود جلو بی اندازد.

سخن پایانی

در نهایت شش کلاه تفکر ادوارد دی بولو همیشه یک استراتژی درجه یک برای بهبود کیفیت تصمیم گیری می باشد که از تمامی دیدگاه ها و رویکرد ها ممکن است. چیزی که ادوارد دی بولو چه با این تکنیک فوق ذکر و البته معروف شش کلاه تفکر، و چه در رویکرد های دیگر مانند تفکر عملی، منطق سیال، تفکر جانبی، کتابچه راهنمای خلاقیت به ما منتقل می کند، این است که همه ما می بایست یاد بگیریم که به درستی فکر کنیم.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.