مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
رفتار-هایی-که-انگیزه-کارکنان-را-کاهش-می-دهد

رفتار هایی که منجر به کاهش انگیزه کارکنان می شود

فهرست مطالب

برای داشتن یک کسب و کار موفق نه تنها باید محصولات یا خدماتی که ارائه می کنید نیاز ها و انتظارات مشتری را برآورده کند، بلکه باید کارکنانی وفا دار و متعهد نیز داشته باشید. در واقع انگیزه کارکنان یک جنبه ضروری برای بهبود عملکرد و بهره وری است. مطالعه ای توسط اقتصاددانان دانشگاه وارویک انگلستان، نشان داد که رضات کارکنان در محل کار منجر به افزایش 12 درصدی بهره وری می شود. ایجاد انگیزه در کارکنان باید یک روال روتین داشته باشد اما شرکت هایی هستند که متاسفانه اهمیت انگیزه و حفظ کارکنان و البته تاثیر آنان را درک نمی کنند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چه رفتار هایی مسبب کاهش انگیزه کارکنان می شود.

انگیزه کاری چیست

داشتن انگیزه کاری فقط به معنای تمایل داشتن به انجام کار خلاصه نمی شود. به بیان ساده انگیزه در کار مجموعه ای از عوامل شخصی، اقتصادی، اجتماعی و البته محیطی را گرد هم می آورد که کارکنان را تشویق می کنند تا به اهداف خود دست یابند.

دلایل کاهش انگیزه کارکنان

قبل از اقدام، ضروری است که ماهیت بی انگیزگی را به دقت ارزیابی نمایید. به کار گیری استراتژی اشتباه (مثلاً تحت فشار قرار دادن کارمند برای کار کردن بیشتر، هنگامی که کارمند متقاعد شده است این کار را نمی تواند انجام دهد) نتیجه معکوس خواهد داشت و بی انگیزگی اورا تشدید می کند. دلایل کاهش انگیزه کارکنان به 4 دسته کلی تقسیم می شود:

  • عدم تطابق ارزش ها
  • نداشتن خودکارآمدی
  • احساسات مزاحم
  • خطا های انتساب

هرکدام از این چهار دلیل که موجب کاهش انگیزه کارکنان می شود  ریشه های خاص خود را دارند و نیازمند استراتژی های خاصی برای رهایی یک کارمند از این مشکلات می باشد.

  • عدم تطابق ارزش ها

اگر کار ارتباطی با آنچه کارمند برای آن ارزش قائل است نداشته باشد یا به آن کمک نکند، انگیزه ای برای انجام آن نخواهد داشت. توصیه می شود در چنین مواقع در هنگام تبادل نظر از کارمند خود نظر سنجی کنید تا بفهمید چه چیزی برای او مهم است تا دریابید چگونه آن را با کارش مرتبط کنید.

  • فقدان خودکارآمدی

اگر کارمند فکر کند قادر به انجام کاری نیست، انگیزه ای برای انجام آن نخواهد داشت. اغلب کارمندانی که به توانایی خود اعتماد ندارند متقاعد می شوند که کار مورد نیاز آنها به زمان و انرژی بیشتری از آنچه که دارند نیاز دارد. به آنها توضیح دهید ظرفیت موفقیت را دارند، اما ممکن است تلاش لازم را نداشته باشند.

  • احساسات مزاحم

کارمندی که گرفتار احساسات منفی مانند افسردگی، اضطراب یا عصبانیت است انگیزه کافی برای تکمیل کردن کار نخواهد داشت. نخست از او بپرسید که چه چیزی اورا ناراحت می کند و از هرگونه قضاوت بپرهیزید. سپس صحبت های اورا خلاصه نمایید و از او بپرسید که درست متوجه شده اید یا خیر. اگر پاسخ او خیر بود از او عذر خواهی نمایید و دوباره با دقت بیشتر گوش دهید. وقتی افراد احساس می کنند که درک شده اند احساسات منفی آنان یک درجه کاهش می یابد. برای او راه حل بیابید و راه هایی را پیشنهاد کنید که او بتواند از انرژی خود برای از بین بردن احساسات منفی و یا کنترل آن استفاده کند.

  • عدم تطابق ارزش ها

کارمندی که منشا مشکلات خود را دقیقاً شناسایی نمی کند یا آن را به علتی خارج از دسترسی خود قرار می دهد، انگیزه ای برای اجرای آن نخواهد داشت. به او کمک کنید تا در مورد دلایل دشواری های خود شفاف باشد. خطا های انتساب اغلب دلیلی است که به نظر می رسد یک کارمند به دنبال بهانه ای برای انجام ندادن کار است. این که او بفهمد چرا این کار برای او غیر قابل حل می باشد به آن کمک می کند تا بر این استراتژی ها غلبه کند.

اهمیت انگیزه در کارکنان

در بازار کار امروزه باید نیاز های اجتماعی و روانی کارکنان خود را نیز در نظر داشته باشید. این به معنای هدایت صحیح و ایجاد انگیزه در کارکنان است. انگیزه کارکنان به دو دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد:

  • داشتن انگیزه بالا در کارکنان سازمان را قادر می سازد تا به اهداف استراتژیک دست یابد
  • کارکنان با انگیزه می توانند با دستیابی به سطوح بالاتر، بهره وری شرکت را افزایش دهند
ارزیابی انگیزه در کارکنان

از آنجایی که انگیزه برای همه منحصر به فرد است اندازه گیری آن بسیار دشوار می باشد. با این حال ابزار و شاخصه هایی می تواند در ارزیابی انگیزه کارکنان موثر باشد تا دید کلی از وضعیت کسب و کارتان را داشته باشید.

ایجاد یک نظر سنجی رضایتمندی

بهترین راه برای اینکه متوجه شوید چه چیزی باعث افزایش انگیزه در کارکنان شما می شود این است که از آنها بپرسید. در واقع نظرسنجی های رضایتمندی یک راه خوب برای جمع آوری اطلاعات ارزشمند درمورد نیاز ها و انتظارات کارکنان شما است. برای دریافت جواب صادقانه کارکنانتان بهتر است از فرم های ناشناس استفاده نمایید. این کار باعث می شود هرکس آزادانه دیدگاه خود را بنویسد و ایده هایی برای ارتقای انگیزه ارائه کند. داده های جمع آوری شده به شما کمک می کند با وضوح بیشتری در زمینه عمل خود در مورد انگیزه کارکنان ببینید. برای تجزیه و تحلیل دقیق تر این فرایند را هر 6 ماه یکبار انجام دهید.

نظارت برمیزان غیبت و یا تاخیر

بسیاری از تاخیر ها یا غیبت ها اغلب به دلیل اختلال در عملکرد آن سازمان می باشد. کارکنان می توانند تعارض یا ناراحتی خود را پنهان کنند اما این ناراحتی ها به صورت غیر مستقیم منجر به کاهش انگیزه کارکنان می شود. وقت گذاشتن برای شناسایی این افراد و صحبت با کارکنان مربوطه برای حل و فصل آن قبل از اینکه وضعیت از کنترل خارج شود باید صورت گیرد.

تجزیه و تحلیل دلایل ترک کارکنان

توصیه می شود با هریک از کارکنانی که شرکت یا سازمان شما را ترک می کند گفتگو نمایید و علت تصمیم اورا جویا شوید. این کار را انجام دهید حتی اگر انجامش دشوار به نظر برسد زیرا با پرسیدن علت ترک آن فرد شما می توانید برای بهبود شرایط کاری اقدامات لازمه را انجام دهید و از کاهش انگیزه کارکنان دیگر جلوگیری نمایید.

سخن پایانی

تحقیقات نشان می دهد که مدیران بهتر می توانند مسائل مربوط به انگیزه کارکنان را تشخیص دهند. هنگامی که کاهش انگیزه در کارکنان رخ می دهد نخست شناسایی دقیق آن و سپس به کار گیری استراتژی مناسب، شرکت یا سازمانتان را دوباره راه اندازی می کند.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.