مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
بیماری-پارکینسون-چیست؟

بیماری پارکینسون چیست؟ علائم و درمان آن

فهرست مطالب

دسته بندی : >

بیماری پارکینسون (parkinson’s disease PD) شایع ترین نمونه از خانوادهی بیماری های تحلیل برنده عصبی است که با درجات متغیری از پارکینسونیسم (شامل کاهش و آهسته شدن حرکات، لرزش زمان استراحت، سفتی، کشیده شدن پاها بر روی زمین در هنگام راه رفتن و خم شدن قامت) شناخته می شود.

بیماری پارکینسون در اثر ازبین رفتن سلول های رنگدانه ای ترشح می کننده دوپامین در واقع در بخش متراکم «ماده ی سیاه» (substantia nigra) ایجاد می شود.

علائم بیماری پارکینسون

اغلب، نخستین نشانه ی بیماری پارکینسون لرزش (tremor) یک اندام، اندام به ویژه در هنگام استراحت بدن است. به طور معمول لرزش از یک سمت بدن اغلب از یک دست آغاز می شود لرزش همچنین می تواند بازوها ساقها پاها و صورت را در بر بگیرد سایر نشانه های مشخصه ی بیماری عبارتند از سفتی اندامها و تنه، آهسته شدن غیرطبیعی حرکت ارادی (برادی کینزی؛ bradykinesia) یا فقدان حرکت (آکینزی؛ akinesia) و اختلال تعادل و هماهنگی بدن خستگی در ۵۰٪ موارد وجود دارد.

ناتوان کننده ترین اختلال ،بیماری برادی کینزی است که با تمام امور زندگی روزمره مانند راه رفتن، بلند شدن از روی صندلی، چرخیدن در بستر و پوشیدن لباس تداخل می کند. کنترل حرکت های ظریف نیز مختل می شود که با کاهش مهارت های دست و نیز دستخط تظاهر می یابد. بیمار دچار میکروگرافی می شود، یعنی دستخط وی به شکل ریزتر از معمول و در هم و برهم و غیر خوانا در میآید تکلّم با صدای آرام (هیپوفونی؛ hypophonia) و افزایش بزاق سایر تظاهرات مشکل ساز برادی کینزی بصل النخاعی هستند. صدای بیمار خشن و مونوتون می شود. لرزش استراحت با فرکانس ۴ تا ۶ هرتز و به طور معمول به شکل یک طرفه و ابتدا از قسمت انتهایی و از انگشتان و مچ دست آغاز می شود و ممکن است نمایی شبیه تسبیح انداختن یا شمارش حَبّ داشته باشد. معمولاً لرزش به قسمت بالاتر همان طرف گسترش می یابد و گاهی پیش از آنکه با گذشت یک سال یا بیشتر به سمت مقابل انتشار پیدا کند ساق پا را گرفتار میسازد. ممکن است مدتی ،بعد لرزش در لب ها زبان و فکر ایجاد شود ولی سر را مبتلا نمی کند. سفتی (rigiditiy) به صورت مقاومت متحد الشكل نسبت به حرکت غیر فعال (passive) حول یک مفصل در تمام دامنه حرکت آن حس می شود و ظاهری شبیه به پلاستیک ایجاد می کند. گسیختگی های منظم و کوتاه مدت، مقاومت طی حرکت غیر فعال ممکن است احساس چن دنده ای» (cogwheeling sensation) ایجاد نمایند (فرد معاینه کننده برای خم و راست کردن مچ یا آرنج با پای بیمار با مقاومت زیادی رو به رو می شود و مانند این است که می خواهد چرخ دنده ای را حرکت دهد). دیستون (حرکات جنبشی غیر عادی ناشی از اختلال تون عضلانی) در قسمت انتهایی باز و یا ساق ممکن است در اوایل بیماری بدون ارتباط با درمان به ویژه در بیماران جوانتر ایجاد شود همچنین دیستونی مزبور ممکن است در اثر درمان دارویی پارکینسون برانگیخته شود.

دیستونی تقریباً در ۲۰ درصد موارد وجود دارد اختلال راه رفتن به صورت برداشتن گام های کوتاه و کشیدن پا بر روی زمین و تمایل به چرخاندن تمام بدن از علایم آشکار بیماری پارکینسون هستند راه رفتن با شتاب (تمایل جبری برای تسریع راه رفتن) علامت کلاسیک بیماری پارکینسون است که در نتیجه ی خمیده شدن قامت و کاهش رفلکس ها قامت به وجود می آید و موجب می شود بیمار در تلاش برای رسیدن به مرکز ثقل بدن، شتاب زده راه برود. انجماد راه رفتن از علایم بیماری پارکینسون پیشرفته تر است و به طور شایع در شروع حرکت روی میدهد و به شکل تردید در شروع حرکت» تظاهر مییابد.این وضعیت هنگامی که بیمار تلاش میکند تغییر مسیر دهد یا دور بزند و در زمان ورود به یک فضای باریک مانند درگاه ساختمان ایجاد می شود. اختلالات تعادل و وضعیت بدن (قامت) خم و کج کردن قسمت بالای تنه و تمایل برای خمیده نگه داشتن بازو و تغییر در وضعیت انگشتان و دستها در هنگام راه رفتن شایع هستند. ناتوانی در بلع ممکن است ایجاد شود و در نتیجه ی آن محتویات مری، وارد ریه ها شوند و ذات الریه روی دهد.

چهره ی بیمار به شکل ماسک مانند در می آید (hypomimia) و بیمار در هماهنگ کردن حرکات بدن دچار اشکال می شود. حرکت های کمکی بدن مانند جلو و عقب رفتن بازوها در هنگام راه رفتن و نیز حرکت های خود به خودی کاهش پیدا می کنند.

علائم غیر حرکتی بیماری پارکینسون

علایم غیر حرکتی بیماری پارکینسون عبارتند از افسردگی و اضطراب اختلال شناخت اختلالات خواب اختلالات حسی و درد کاهش حس بویایی و اختلالات عملکرد خودکار بعضی از این اختلالات (مثل کاهش بویایی افسردگی و اختلالات خواب) ممکن است مدتی قبل از شروع علایم حرکتی وجود داشته باشند. چرب بودن پوست و درماتیت سبوروییک (شوره) بی اختیاری ادرار شب ادراری کاهش عملکرد جنسی و کاهش وزن از جمله اختلالات سیستم خودکار هستند. علایم حسی اغلب به صورت حس ناراحت کنندهی بیقراری داخلی تظاهر می.یابند درد و ناراحتی انتهاها می تواند نشانه ی قابل ملاحظه ای باشد یا هنگام کم کردن تدریجی داروهای ضدبیماری پارکینسون روی دهد. بعضی از بیماران دچار کوتاه شدن تنفس بدون وجود بیماری قبلی تنفسی زمینه ای می شوند اختلال در حساسیت کنتراست ،بینایی تمایز ،رنگ دو بینی و اختلال در کنترل حرکات چشم روی میدهد اختلالات خواب دربیماری پارکینسون شایع اند

درمان بیماری پارکینسون

  1. ورزش روزانه به خصوص در مراحل اولیه اقدام ضروری است. ورزش به شما این امکان را می دهد که با بهبود تعادل و اتخاذ یک وضعیت خوب، استقلال خود را حفظ نمایید.
  2. اکثراً افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در معرض استرس و اضطراب هستند. با جلسات تمدد اعصاب می توانند شدت استرس و اضطراب را کاهش دهند.
  3. فرد مبتلا به بیماری پارکینسون می تواند برای جلوگیری از این بیماری کمبود دوپامین در مغز را با مصرف دارو برای اصلاح علائم حرکتی جبران کند. (توصیه می شود هرنوع دارو به دستور پزشک متخصص مصرف شود)
  4. از طریق شیوه زندگی، اقدامات رژیم غذایی و فیزیوتراپی ناراحتی و آزار مرتبط با مشکل بیمار در انجام حرکات را محدود نمایید. (توجه داشته باشید که برای درمان بیماری پارکینسون در حال حاضر هیچ راه حل قطعی وجود ندارد اما استفاده از دارو، جراحی یا اقدامات فوق مذکور مسبب بهبود علایم آن می شود).

آیا بیماری پارکینسون ارثی است؟

بیماری پارکینسون چند عاملی است. یعنی با تعامل بین عوامل ژنتیکی ( از نوع حساسیت) و عوامل محیطی مرتبط است. اما با این حال طبق مطالعات انجام شده دلیل ارثی بیماری پارکینسون بسیار نادر است. یعنی 85 الی 90 درصد از افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا شده اند، سابقه خوانوادگی این بیماری را ندارند و تنها 10 الی 15 درصد از مبتلایان به این بیماری دارای سابقه بیماری پارکینسون خوانوادگی هستند.

میانگین سنی شروع بیماری

این بیماری معمولاً در افراد بالای 60 سال دیده شده است و افراد مبتلا در دوران کودکی یا نوجوانی تا سن 20 سال بسیار نادر است. به نحوی که اگر فرد مبتلا به این بیماری بین سنین 21 تا 40 سالگی باشد، آن فرد دچار بیماری پارکینسون زودرس شده است. طبق آمار 2 تا 10 درصد از یک میلیون نفری که با بیماری پارکینسون دست و پنجه نرم می کنند جوانان هستند.

منبع: کتاب راهنمای پزشکی خوانواده

سخن پایانی

بیماری پارکینسون، اختلال مزمنی است که به درمان وسیع، شامل آموزش بیمار و خوانواده وی، خدمات حمایتی گروهی، مراقبت بهداشت عمومی، فیزیوتراپی، ورزش و تغذیه نیاز دارد. همانطور که گفته شد درحال حاضر بیماری پارکینسون علاج قطعی ندارد ولی استفاده از دارو و عمل جراحی می تواند موجب بهبود علایم آن شود

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.