مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
استخر مخصوص معلولان

استخر مخصوص معلولان

فهرست مطالب

دسته بندی : >

اسباب و لوازم مخصوص افراد معلول (ناتوان جسمی) بايد به گونـه ای طراحی و سـاخته شـده باشـد كـه هيچ گونه خطری معلولان را به هنگام ورود به استخر و خروج از آن و مكان های بهداشتی (توالت، محـل دوش گيری، رختكن و …) تهديد ننمايد. تمامی سطوح بايد عاری از لبه های تيز باشند و امكان ليز خوردن روی آنها وجود نداشته باشد. كليه ابزار، لوازم و وسايل موجود در محوطه استخر نظير: فضای پاركينگ ها، محل های عبور و مرور، شيب ها و گذرگاه ها، تجهيزات آب آشاميدنی، تلفـن، سـرويس هـای بهداشـتی، علائـم هـشدار دهنده و راهنما و … بايد مطابق با الزامات و مقررات ارايه شده در اسـتاندارد ملـی ايـران بـه شـماره 4576 و ديگر مقررات تعيين شده از سوی ارگان يا سازمان های ذيربط باشد. استخر مخصوص معلولان بايـد الزامـات زير را علاوه بر ديگر الزامات عمومی اين استاندارد برآورده نمايد.

عمق آب

حداقل عمق آب استخر های مخصوص معلولان 60 سانتی متر و حداکثر 150 سانتی متر می باشد.

ورودی استخر

ورودی استخر برای افراد ناتوان جسمی بايد در قسمت كم عمق استخر تعبيه شـده باشـد. مجمـوع ارتفـاع پله های ورودي به داخل آب استخر بايد حداكثر 450 ميلی متر باشد. به عنوان يك گزينه جايگزين، استفاده از بالابر و يا سطح شيب دار با شيب ملايم نيز مورد قبول است.

يادآوری: در جاهايی كه از پله يا سطوح شيب دار متحرك استفاده می شود، بخش های زيرين سطوح شيب دار و يا پله های متحرك بايد از دسترس ساير شناگران خارج باشد.

پله ها و نرده ها

گام يا ارتفاع هر پله بايد حداكثر 145 ميلی متر بوده و پهنای پاخور هر پله بايد 350 تـا 450 ميلـی متـر باشد تا امكان نشستن بر روی آن نيز وجود داشته باشد. يك نرده (دستگيره) راه پله با ارتفاع 800 ميلی متـر بطوری كه از ابتدا و انتهاي پله 450 ميلی متر بيرون زدگی داشته باشد، بايد تعبيه شود. يك نرده به ارتفـاع 550 ميلی متر بايد برای كودكان كار گذاشته شود. همچنين يك نـرده 150 ميلـی متـری بـا هـدف ورود و خروج اشخاصی كه امكان ايستادن برای آنها وجود ندارد بايد در كنار پله ها وجود داشته باشد.

ويلچرها

در شرايطی كه فرد ناتوان جسمی بايد با ويلچر به داخل استخر منتقل شود، ويلچر بايد ايمـن بـوده و در برابر آب مقاوم باشد. همچنين بايد به گونه ای طراحی شده باشد كـه امكـان اسـتفاده آن در داخـل اسـتخر وجود داشته باشد.

سيستم فيلتراسيون و گردش آب

از آنجايی كه گاهی اوقات معلولان توانايی كنترل ادرار خود را ندارند سيـستم فيلتراسـيون و گـردش آب بايد قادر باشد تا آب استخر را هر 2 ساعت يكبار فيلتر نموده و بـه طـور كامـل بـه گـردش درآورد. سيـستم فيلتراسيون و گردش آب بايد در 24 ساعت بطور كامل كار كند.

استخرهای با كف متحرك

در استخرهايی كه كف استخر با استفاده از يك سيستم هيدروليك قابليت بالا آمدن را دارا می باشـد، كـل مجموعه بايد كاملاً ايمن بوده و از نظر تعمير و نگه دارای شرايط مناسبی داشـته باشـد. اسـتخرهای بـا كـف متحرك بايد الزامات زير را علاوه بر ديگر الزامات عمومی اين استاندارد برآورده نمايد.

ورودی آب

ورودی آب

يك سيستم پاشش آب بايد در چنين استخرهايی تعبيه شود به گونه ای كه اين امكان وجود داشته باشـد كه تمامی استخر به طور خودكار تميز شود. دو مجموعه كامل از ورودی های آب كـه در 2 ارتفـاع مختلـف قرار داده شده است بايد در محل استخر تعبيه شده باشد، به گونه ای كه اختلاط مناسـبی را در تمـام مـدت زمان، چه هنگامی كه كف استخر پايين است، چه هنگامی كه كف استخر بالا است، ايجاد نمايد.

حركت كف استخر

حركت كف استخر بايد به گونه ای طراحی شده باشد كه به هنگام حركت حداقل آشفتگی يا تلاطـم را در آب ايجاد نمايد به طوری كه شرايط ايمنی را برای ورود، خروج و شنای افراد با ناتوانی جسمی فراهم آورد.

علائم نشان دهنده عمق

يك تابلو يا پنل نشانگر ديجيتالی نشان دهنده عمق استخر كه تنها قابل دسترس برای متـصديان اسـتخر باشد، بايد در محل استخر قرار داده شود به طوری كه به وضوح قابليت ديده شـدن توسـط تمـامی شـناگران وجود داشته باشد. اين پنل در هر لحظه بايد عمق واقعی آب ر ا نشان دهد. يك علامت هشدار دهنده با متنی كه بر روی آن نوشته شده است: « شيرجه نزنيد » نيز بايد در محل استخر وجود داشته باشـد تـا زمـانی كـه كف استخر بالا آورده شده و عمق آب از حداقل مورد نياز برای شيرجه زدن كمتر شده است، در معرض ديـد قرار داده شود.

تخته شيرجه

در شرايطی كه كف استخر بالا آورده شده است و عمق آب ديگر مناسب برای شـيرجه زدن نيـست، تختـه شنا بايد به سمت پهلو چرخانده شده و با يك وسيله مناسب بسته شود و اجازه استفاده آن به هيچ وجـه بـه شناگران داده نشود.

سيستم فيلتراسيون و گردش آب

سيستم فيلتراسيون و گردش آب بايد قادر باشد تا آب استخر را هر 2 ساعت يكبـار بـه طـور كامـل فيلتـر نموده و چرخش دهد و همچنين اين سيستم بايد در تمام مدت زمان شبانه روز اين عمل را انجام دهد.

سكوی شروع

سكوی شروع (در صورتی كه تعبيه شده باشد) بايد مطابق با الزامات ارگانهـا و سـازمان های ذيـصلاح بـرای معلولان جسمی طراحی و ساخته شده باشد. اين سكوها در جايی نصب می شوند كه حداقل عمق آب در آن محل ها 1/8 متر باشد. اين سكوها حتماً و فقط بايد تحت نظارت مورد استفاده قرار گيرند.

اﺳﺘﺨﺮﻫﺎي ﺷﻨﺎ – ﻋﻤﻮﻣﻲ اﻟﺰاﻣﺎت

سخن پایانی

طبق مطالعات متعدد انجام شده، فضاهای ورزشی مناسب معلولین، در کشور های مختلف پیشرفت های قابل توجه ای در زمینه طراحی و ایجاد این فضا ها صورت گرفته است. هدف از انتشار این مقاله بهبود وضعیت زندگی و توانبخشی افراد معلول در کشورمان است که به صورت اختصار به برخی از استاندارد هایی که باید برای افراد ناتوان جسمی رعایت شود، اشاره شد.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.