مجله آموزشی اطلاع رسانی دایومگ

logo
آیکون استخر پلاس

استخر پلاس

Search
آشنایی-با-تجهیزات-مورد-نیاز-غواصی

آشنایی با تجهیزات مورد نیاز غواصی

فهرست مطالب

دسته بندی : >

چه متخصص باشید و چه اولین تجربه شما باشد؛ باید تجهیزات مورد نیاز غواصی را داشته باشید. غواصی اساساً مستلزم این است که بتوانید برای مدت طولانی و در اعماق مختلف زیر آب بمانید. بدیهی است که برای این کار به هوای قابل تنفس زیادی نیازمند هستید و برای تامین این هوا هم نیازمند تجهیزات مورد نیاز غواصی هستید. حال در این مقاله قصد داریم کلیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز غواصی را مورد بررسی قرار دهیم.

جلیقه کنترل شناوری یا BCD

یکی از اساسی ترین تجهیزات مورد نیاز غواصی BCD یا جلیقه کنترل شناوری می باشد. همانطور که از نامش پیداست وسیله ای است که به غواصان کمک می کند شناوری خود را در زیر آب کنترل کند تا به شناوری خنثی دست یابد. اساساً یک جلیقه/ژاکت بادی است که توسط یک غواص با جیب های هوا پوشیده می شود و اگر غواص می خواهد به بالای آب بیاید هوا به BC  اضافه شده و مکانیزم آزاد سازی وجود دارد که اجازه می دهد هوا از آب خارج شود. همچنین این جلیقه ها دارای جیب هایی و تسمه های مخصوص است که تمام تجهیزات غواصی ضروری را مانند سیلندر غواصی به خود حمل می کند. مخفف Booyancy Control Device یا Buoyancy Compensator می باشد که به معنی تنظیم کننده شناوری است. به صورت خلاصه وسیله ای می باشد که شناوری غواص را در آب کنترل می کند.

رگولاتور

رگولاتور از دیگر تجهیزات مورد نیاز غواصی می باشد که با نام های ماسک نفسی یا تنظیم کننده شناخته شده است. رگولاتور دستگاهی است که به غواص این امکان را می دهد با بتواند گاز موجود در سیلندر را با فشار محیط تنفس نمایند. رگولاتور و سیلندر یک دستگاه تنفسی مستقل را تشکیل می دهند که به شما این امکان را می دهد مدت طولانی تری زیر آب بمانید و مهم تر از آن با استقلال کامل به اعماق مختلف بروید. به همین دلیل نام بسیار معروف آن غواص مستقل (SCUBA) است.

لباس مناسب

لباسی که بسیار تنگ باشد حرکت در آب را دشوار می کند و از سوی دیگر لباس بیش از حد گشاد ممکن است آب را به داخل لباس راهی کند. لباس ایده آل غواصی باید عاری از هرگونه شکاف باید و دارای انعطاف پذیری باشد و البته خیلی تنگ نباشد. لباس غواصی یکی از تجهیزات مورد نیاز غواصی می باشد که توجه بسیار زیادی در انتخاب کردن آن می طلبد. دسته بندی های متفاوتی در انتخاب لباس غواصی وجود دارد که بستگی به مقاومت شما در برابر سرما یا گرما دارد. اما با این حال وت سوت ها لباس های محافظتی می باشند که با به حداعقل رساندن درجه حرارتی که بدن در معرض آن قرار گرفته است راحتی غواصی را به غواص می بخشد.

سیلندر هوا

جنس بدنه مخازن هوا یا به اختصار مخازن، معمولاً از فولاد ضد زنگ و آلمینیوم سبک وزن استفاده می شود که به غواصان این امکان را می دهد تا هوای فشرده یا مخلوطی از گاز های مخصوص را ذخیره نمایند. سیلندر های هوا نوعی وسیله ای تنفسی می باشد که جزء تجهیزات مورد نیاز غواصی به حساب می آید. همانطور که گفته شد این سیلندر ها تا حد امکان سبک ساخته می شود تا از امکان حمل آنها برای شخص امکان پذیر باشد. وزن این سیلندر ها تقریباً 5 تا 6 کیلوگرم می باشد و فشار هوای درون سیلندر ها حدود 250 تا 300 پاسکال می باشد. 

بوت

محافظت از پاهای خود در آب هم اندازه زمین خشک مهم و ضروری می باشد. همانطور که کفش مناسب برای پیاده روی و دویدن انتخاب می کنید، غواصی نیز فعالیتی است که احتیاج به کفش مخصوص دارد. برای غواصی با باله های تمام پا، دمپایی را انتخاب کنید و  برای غواصی با باله های قابل تنظیم، بوت (چکمه) مورد نیاز خواهد بود. این بوت ها محکم و سرسخت خواهند بود آنها دارای یک کفی و قطعات تقویت شده در سطح پاشنه، پنجه و زیر پا، و همچنین یک زیپ برای پوشیدن هستند که در برابر آسیب های احتمالی مانند بریدگی توسط صخره های مرجانی جلوگیری می کنند. انتخاب کردن بوت مناسب ( بسته به نیاز شما) جزء تجهیزات مورد نیاز غواصی می باشد.

دستکش

داشتن یک جفت دستکش در غواصی دست های شما را بدون محدودیت حرکتی محافظت و عایق می کند. دستکش غواصی می بایستی پوشیدن و درآوردن آن خیلی دشوار نباشد، و از آب و هوا و شرایطی که قصد اکتشاف آن را دارید محافظت کند. البته توجه داشته باشید که دستکشی که انتخاب می کنید به راحتی آن هم توجه نمایید. زیرا ممکن است لازم باشد هر از چندگاهی آب را از روی ماسک پاک نمایید یا در صورت نیاز تسمه هارا تنظیم نمایید.

ماسک

ماسک غواصی به دلیل دارا بودن نوار سیلیکونی بینی غواص را می پوشاند. اگرچه از لحاظ ظاهری می توان گفت شبیه عینک شنا های معمولی است اما این موضوع کاملاً غلط می باشد و تفاوت های زیادی با عینک شنا دارد. برای مثال با تنظیم کردن بند عینک می توان آن را تنیم نمود اما عینک غواصی باید کاملا اندازه غواص باشئد و فیت بودن آن بر صورت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

چاقو

این وسیله یکی از پرکاربرد ترین و مهم ترین تجهیزات مورد نیاز غواصی محسوب می شود زیرا در بحرانی ترین شرایط بهترین کاربرد را خواهد داشت. عمدتاً غواصان چاقو ها را در بخش داخلی ساق پا یا روی بخش فوقانی بازو ها حمل می کنند.

گیج عمق سنج

عمق سنج به طور قابل اعتماد شما را از عمقی که در آن هستید مطلع می سازد. این دستگاه به صورت آنالوگ(عقربه ای) و دیجیتال (الکترونیکی) رایج می باشد که توسط غواصان مورد استفاده قرار می گیرد. عمق سنج های دیجیتالی علاوه بر نشان دادن عمق آب معمولا دارای تایمر است که بازه زمانی غوطه ور شدن غواص را نشان می دهد. عمق سنج های عقربه ای معمولا حداکثر عمق رسیده شده در طول غواصی را نشان می دهد. گیج عمق سنج یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات مورد نیاز غواصی به حساب می آید.

گیج فشار سنج

گیج های فشار با خبر رسانی عدم وجود نشتی یا تغییر فشار به غواص اطمینان خاطر می دهد. به صورت خلاصه گیج های فشار به منظور نظارت و کنترل فشار سیلندر ها مورد استفاده قرار می گیرند که جزء تجهیزات مورد نیاز و ضروری غواصی محسوب می شود.

راهنما های شناور

یکی از تجهیزات مورد نیاز غواصی لوازم ایمنی راهنمای شناور می باشد که موقعیت غواص را در زیر آب نشان می دهد و از عبور احتمالی قایق ها از بالای سر غواص و دیگر خطرات احتمالی آن جلوگیری می کند.

اسنورکل

در ابتدایی ترین شکل آن اسنوکل یک لوله پلاستیکی می باشد که به شما این امکان را می دهد بدون بیرون آوردن سر از آب نفس بکشید. یک قطعه دهانی به اسنورکل متصل است که غواص با گاز گرفتن قطعه دهانی و بستن آن در اطراف دهان نگه می دارد. نقطه ضعف اسنورکل این است که آب پاشیده شده از بالای لوله مستقیاماً به دهان غواص می رود. اکثر اسنورکل هارا می توان با یک گیره به یا یک نگهدارنده غواصی، به ماسک غواصی متصل کرد و راحتی استفاده از اسنورکل را به غواصان می دهد.

فین

باله های غواصی به غواصان کمک می کنند که با کمترین تلاش به راحتی و کار آمد در زیر آب حرکت نمایند. فین های غواصی معمولا از جنس پلاستیک، لاستیک و یا فیبر کربن ساخته شده اند که بهترین فین غواصی از جنس کربن می باشد زیرا سبک تر هستند و نیروی پیشرانه را افزایش می دهد. فین ها حالتی مانند باله ماهی دارند که بر روی پا ها بسته می شود. به طور کلی باله هی غواصی به دو دسته باله های تمام پا و باله های قابل تنظیم تقسیم بندی می شوند.

باله های تمام پا: این نوع از باله ها کلاسیک ترین باله ها محسوب می شوند. باله های غواصی تمام پا قابل تنظیم نخواهند بود و نیازی به پوشیدن چکمه ندارند. انتخاب این نوع از باله ها به نیاز شما بستگی به نوع غواصی و نیاز شما دارد و قیمت آنها به طور کلی کمتر از باله های قابل تنظیم باچکمه می باشد.

باله های قابل تنظیم: این نوع از باله های پره هایی با با تسمه های قابل تنظیم با جنس سفت و سختی هستند که با چکمه های مخصوص غواصی پوشیده می شود.

ساعت غواصی

ساعت غواصی باید از ویژگی هایی همچون ضد آب و ضد فشار برخوردار باشد که در طرح های مختلف آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال ( الکترونیکی) موجود می باشد. امروزه ساعت های پیشرفته در بازار موجود می باشد که دما سنج، عمق سنج، قطب نما و دیگر امکانات را دارا می باشد.

چراغ قوه

چراغ قوه جز مهم ترین تجهیزات مورد نیاز غواصی می باشد که در مواقع غواصی در شب یا غواصی در غار بسیار کاربردی و مهم است. فراموش نکنید که چراغ قوه به شما این امکان را می دهد با به نمایش گذاشتن گونه هایی که دیدن آنها بدون این ابزار غیر ممکن است، دامنه غواصی خودتان را گسترش دهید. اما باز هم چراغ قوه در غواصی به یک ویژگی خلاصه نمی شود و به شما این امکان را می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و در مورد خطر یا مشکل هشدار دهید.

نکات کاربردی

اگر می‌خواهید باله‌های قابل تنظیم را امتحان کنید، چکمه‌های غواصی خود را بپوشید و مطمئن شوید که می‌توانید چند اینچ از چکمه‌تان را ببینید که از پشت بیرون زده است. برای انتخاب باله های تمام پا، باید احساس راحتی کنید و پای خود را به خوبی در جای خود نگه دارید. برای اینکه بفهمید یک باله اندازه شماست، پای خود را حرکت دهید، تکان دهید و خم کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی نزدیک است. اگر پاشنه شما در آستر جا نمی شود، برای شما خیلی بزرگ است. با وجود تعداد زیادی باله، پیدا کردن بهترین آنها برای شما دشوار است. به خاطر داشته باشید که باله ها باید کاملا راحت باشند و با سطح و شرایط بدنی شما سازگار باشند.

صدر انتخاب لباس غواصی یک قانون وجود دارد: ضخامت لباس متناسب با سردی آب است. اما مراقب باشید: این اطلاعات فقط برای اطلاع رسانی ارائه شده است. واضح است که همه چیز به احساس شما، میزان خستگی شما، طول و دفعات غواصی شما، کیفیت لباس مرطوب شما بستگی دارد.

امیر مطلوبی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
گیف تبلیغاتی2
0
با لایک و کامنت از این مقاله حمایت کنیدx

در خـبـرنـامـه ما عضو شوید

برای دریافت آخرین رویداد ها ایمیل خود را وارد نمایید.